Hvad har FC København til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?
Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.
På toppen af det finansielle hierarki finder vi selvsagt FC København, der aldrig har været større målt på forbruget på lønninger og transfers.
FC København
Anslået spillerbudget i 2023/24: 220
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 59,5
Salg: 94
Dyreste nye spiller: Elias Achouri, der ligesom cheftræneren Jacob Neestrup er hentet i Viborg FF.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 309,1
Afskrivninger transfers: 104,9
Årsresultat: 167,8
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Her er de om et år
Nok med et budget på 250 millioner kroner, hvis det kan gøre det. Finder de den rigtige spiller i kategorien 18 til 21 år, er der ingen grund til, FCK ikke skulle pulverisere klubbens egen transferrekord.
Analyse
Aldrig har en Superliga-klub tilnærmelsesvist fået vurderet spillerbudgettet til 220 millioner kroner, som vi gør her, og så er det nok endda en underdrivelse.
For vi har kompenseret for de kæmpestore bonusser, FC København skal betale egne folk for at komme i Champions Leagues gruppespil, og selv med det in mente har vi måske endda været lige lovlig fedtede i vurderingen af FCK.
For det er en mastodont, Peter Christiansen har skabt som sportsdirektør det seneste 2½ år, med tårnhøje udgifter til transfers og personaleudgifter. Det kræver store spillersalg og hjælpes så selvfølgelig meget på vej af to Champions League-gruppespil i træk, hvor præmiepengene alene dækker spillerbudgettet.
Spørgsmålet er, om ikke FC København snart smadrer den transferrekord, man selv satte sidste sommer med købet af Andreas Cornelius for 45 millioner kroner i Trabzonspor.
Københavnerne vil gerne møve sig ind på markedet for salg på 200-300 millioner kroner, klubber som Club Brugge, PSV, Ajax og diverse franske subtop-klubber befinder sig på.
Det kræver ultra-attraktive unge spillere, og finder 'PC' og FC Københavns sportslige afdeling den rette unge mand, nok gerne på den offensive del af banen, er der ingen grund til, at man ikke svinger sig op på en transfer på 60, 80 ja endda 100 millioner kroner, hvis man ellers føler sig stensikker på potentialet.
Ser man mere overordnet på FC Københavns strategiske position, ligger københavnerne lunt til danske mesterskaber og til at komme i det ny Champions League-ligaspil, der indføres næste år, med 20-30 procent flere præmiepenge.
Selv om de ikke taler højt om det i Parken, er det også denne kæmpe krukke med guld (400+ millioner kroner i indtægter, hvis vi indregner billetsalg, sponsorater og andet), man har rakt ud efter på transfermarkedet de seneste par år.
De andre Superliga-klubber skal være vakse ved havelågen, hvis ikke de skal risikere tilstande a la ligaer som Østrig, Kroatien og Bulgarien, hvor Red Bull Salzburg, Dinamo Zagreb og Ludogorets har taget patent på mesterskaberne og de europæiske gruppespil.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
AC Milan kigger på dansker
FCM stanger lang karantæne ud til fan
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Snart kan det give rødt kort