Hvad har FC København til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?
Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.
På toppen af det finansielle hierarki finder vi selvsagt FC København, der aldrig har været større målt på forbruget på lønninger og transfers.
FC København
Anslået spillerbudget i 2023/24: 220
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 59,5
Salg: 94
Dyreste nye spiller: Elias Achouri, der ligesom cheftræneren Jacob Neestrup er hentet i Viborg FF.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 309,1
Afskrivninger transfers: 104,9
Årsresultat: 167,8
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Her er de om et år
Nok med et budget på 250 millioner kroner, hvis det kan gøre det. Finder de den rigtige spiller i kategorien 18 til 21 år, er der ingen grund til, FCK ikke skulle pulverisere klubbens egen transferrekord.
Analyse
Aldrig har en Superliga-klub tilnærmelsesvist fået vurderet spillerbudgettet til 220 millioner kroner, som vi gør her, og så er det nok endda en underdrivelse.
For vi har kompenseret for de kæmpestore bonusser, FC København skal betale egne folk for at komme i Champions Leagues gruppespil, og selv med det in mente har vi måske endda været lige lovlig fedtede i vurderingen af FCK.
For det er en mastodont, Peter Christiansen har skabt som sportsdirektør det seneste 2½ år, med tårnhøje udgifter til transfers og personaleudgifter. Det kræver store spillersalg og hjælpes så selvfølgelig meget på vej af to Champions League-gruppespil i træk, hvor præmiepengene alene dækker spillerbudgettet.
Spørgsmålet er, om ikke FC København snart smadrer den transferrekord, man selv satte sidste sommer med købet af Andreas Cornelius for 45 millioner kroner i Trabzonspor.
Københavnerne vil gerne møve sig ind på markedet for salg på 200-300 millioner kroner, klubber som Club Brugge, PSV, Ajax og diverse franske subtop-klubber befinder sig på.
Det kræver ultra-attraktive unge spillere, og finder 'PC' og FC Københavns sportslige afdeling den rette unge mand, nok gerne på den offensive del af banen, er der ingen grund til, at man ikke svinger sig op på en transfer på 60, 80 ja endda 100 millioner kroner, hvis man ellers føler sig stensikker på potentialet.
Ser man mere overordnet på FC Københavns strategiske position, ligger københavnerne lunt til danske mesterskaber og til at komme i det ny Champions League-ligaspil, der indføres næste år, med 20-30 procent flere præmiepenge.
Selv om de ikke taler højt om det i Parken, er det også denne kæmpe krukke med guld (400+ millioner kroner i indtægter, hvis vi indregner billetsalg, sponsorater og andet), man har rakt ud efter på transfermarkedet de seneste par år.
De andre Superliga-klubber skal være vakse ved havelågen, hvis ikke de skal risikere tilstande a la ligaer som Østrig, Kroatien og Bulgarien, hvor Red Bull Salzburg, Dinamo Zagreb og Ludogorets har taget patent på mesterskaberne og de europæiske gruppespil.
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
NYHEDER
– En humørdræber
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TRANSFER
