Hvad har FC København til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?
Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.
På toppen af det finansielle hierarki finder vi selvsagt FC København, der aldrig har været større målt på forbruget på lønninger og transfers.
FC København
Anslået spillerbudget i 2023/24: 220
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 59,5
Salg: 94
Dyreste nye spiller: Elias Achouri, der ligesom cheftræneren Jacob Neestrup er hentet i Viborg FF.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 309,1
Afskrivninger transfers: 104,9
Årsresultat: 167,8
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Her er de om et år
Nok med et budget på 250 millioner kroner, hvis det kan gøre det. Finder de den rigtige spiller i kategorien 18 til 21 år, er der ingen grund til, FCK ikke skulle pulverisere klubbens egen transferrekord.
Analyse
Aldrig har en Superliga-klub tilnærmelsesvist fået vurderet spillerbudgettet til 220 millioner kroner, som vi gør her, og så er det nok endda en underdrivelse.
For vi har kompenseret for de kæmpestore bonusser, FC København skal betale egne folk for at komme i Champions Leagues gruppespil, og selv med det in mente har vi måske endda været lige lovlig fedtede i vurderingen af FCK.
For det er en mastodont, Peter Christiansen har skabt som sportsdirektør det seneste 2½ år, med tårnhøje udgifter til transfers og personaleudgifter. Det kræver store spillersalg og hjælpes så selvfølgelig meget på vej af to Champions League-gruppespil i træk, hvor præmiepengene alene dækker spillerbudgettet.
Spørgsmålet er, om ikke FC København snart smadrer den transferrekord, man selv satte sidste sommer med købet af Andreas Cornelius for 45 millioner kroner i Trabzonspor.
Københavnerne vil gerne møve sig ind på markedet for salg på 200-300 millioner kroner, klubber som Club Brugge, PSV, Ajax og diverse franske subtop-klubber befinder sig på.
Det kræver ultra-attraktive unge spillere, og finder 'PC' og FC Københavns sportslige afdeling den rette unge mand, nok gerne på den offensive del af banen, er der ingen grund til, at man ikke svinger sig op på en transfer på 60, 80 ja endda 100 millioner kroner, hvis man ellers føler sig stensikker på potentialet.
Ser man mere overordnet på FC Københavns strategiske position, ligger københavnerne lunt til danske mesterskaber og til at komme i det ny Champions League-ligaspil, der indføres næste år, med 20-30 procent flere præmiepenge.
Selv om de ikke taler højt om det i Parken, er det også denne kæmpe krukke med guld (400+ millioner kroner i indtægter, hvis vi indregner billetsalg, sponsorater og andet), man har rakt ud efter på transfermarkedet de seneste par år.
De andre Superliga-klubber skal være vakse ved havelågen, hvis ikke de skal risikere tilstande a la ligaer som Østrig, Kroatien og Bulgarien, hvor Red Bull Salzburg, Dinamo Zagreb og Ludogorets har taget patent på mesterskaberne og de europæiske gruppespil.
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
Legende med chokmelding
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
– De lignede lort!
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
EKSKLUSIVT
