Hvad har FC København til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?
Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.
På toppen af det finansielle hierarki finder vi selvsagt FC København, der aldrig har været større målt på forbruget på lønninger og transfers.
FC København
Anslået spillerbudget i 2023/24: 220
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 59,5
Salg: 94
Dyreste nye spiller: Elias Achouri, der ligesom cheftræneren Jacob Neestrup er hentet i Viborg FF.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 309,1
Afskrivninger transfers: 104,9
Årsresultat: 167,8
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Her er de om et år
Nok med et budget på 250 millioner kroner, hvis det kan gøre det. Finder de den rigtige spiller i kategorien 18 til 21 år, er der ingen grund til, FCK ikke skulle pulverisere klubbens egen transferrekord.
Analyse
Aldrig har en Superliga-klub tilnærmelsesvist fået vurderet spillerbudgettet til 220 millioner kroner, som vi gør her, og så er det nok endda en underdrivelse.
For vi har kompenseret for de kæmpestore bonusser, FC København skal betale egne folk for at komme i Champions Leagues gruppespil, og selv med det in mente har vi måske endda været lige lovlig fedtede i vurderingen af FCK.
For det er en mastodont, Peter Christiansen har skabt som sportsdirektør det seneste 2½ år, med tårnhøje udgifter til transfers og personaleudgifter. Det kræver store spillersalg og hjælpes så selvfølgelig meget på vej af to Champions League-gruppespil i træk, hvor præmiepengene alene dækker spillerbudgettet.
Spørgsmålet er, om ikke FC København snart smadrer den transferrekord, man selv satte sidste sommer med købet af Andreas Cornelius for 45 millioner kroner i Trabzonspor.
Københavnerne vil gerne møve sig ind på markedet for salg på 200-300 millioner kroner, klubber som Club Brugge, PSV, Ajax og diverse franske subtop-klubber befinder sig på.
Det kræver ultra-attraktive unge spillere, og finder 'PC' og FC Københavns sportslige afdeling den rette unge mand, nok gerne på den offensive del af banen, er der ingen grund til, at man ikke svinger sig op på en transfer på 60, 80 ja endda 100 millioner kroner, hvis man ellers føler sig stensikker på potentialet.
Ser man mere overordnet på FC Københavns strategiske position, ligger københavnerne lunt til danske mesterskaber og til at komme i det ny Champions League-ligaspil, der indføres næste år, med 20-30 procent flere præmiepenge.
Selv om de ikke taler højt om det i Parken, er det også denne kæmpe krukke med guld (400+ millioner kroner i indtægter, hvis vi indregner billetsalg, sponsorater og andet), man har rakt ud efter på transfermarkedet de seneste par år.
De andre Superliga-klubber skal være vakse ved havelågen, hvis ikke de skal risikere tilstande a la ligaer som Østrig, Kroatien og Bulgarien, hvor Red Bull Salzburg, Dinamo Zagreb og Ludogorets har taget patent på mesterskaberne og de europæiske gruppespil.
LIVE
LIVE: FC København med nyt tiltag
Brøndby får stor bøde
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling