Skandalekamp bliver ikke spillet om

Den planlagte omkamp mellem Brasilien og Argentina i fodbold kommer alligevel ikke til at finde sted.



Der bliver ikke nogen omkamp mellem Brasilien og Argentina, efter at en kamp i september sidste år i VM-kvalifikationen mellem de to fodboldnationer blev afbrudt.

Afbrydelsen skete kort inde i kampen. Årsagen var uenighed om, hvorvidt fire argentinske spillere havde levet op til Brasiliens coronakarantæneregler for indrejse fra England.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) besluttede i februar, at kampen skulle spilles om. Det ønskede de to landes fodboldforbund ikke, men deres appel blev afvist i maj.

Nu er parterne så alligevel blevet enige om, at kampen, som skulle have været spillet 22. september, bliver droppet. Det oplyser landenes fodboldforbund i en fælles udmelding ifølge nyhedsbureauet AFP.

Der ville ikke have været noget på spil, da begge lande er kvalificeret til fodbold-VM i slutningen af året.

– Argentinas fodboldforbund, Brasiliens fodboldforbund og Fifa har løst uenighederne i Den Internationale Sportsdomstol, lyder det fra fodboldforbundene.

Den afbrudte kamp tilbage i september nåede at blive sat i gang, og spillerne kom også op at toppes et par gange, inden det hele kulminerede i skandaløse scener, da ansatte fra Brasiliens nationale sundhedstilsyn, Anvisa, trådte ind og afbrød kampen.

Myndighederne mente, at fire argentinere, som havde deres daglige gang i Premier League i England, ikke havde opfyldt karantænereglerne i Brasilien og derfor ikke burde spille.

/ritzau/





Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Sønderjyske køber ny cheftræner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på at købe FC København-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Vil klage over VM-forhold

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Zanka ville spille gratis for FC København

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’