Skandalekamp bliver ikke spillet om

Den planlagte omkamp mellem Brasilien og Argentina i fodbold kommer alligevel ikke til at finde sted.



Der bliver ikke nogen omkamp mellem Brasilien og Argentina, efter at en kamp i september sidste år i VM-kvalifikationen mellem de to fodboldnationer blev afbrudt.

Afbrydelsen skete kort inde i kampen. Årsagen var uenighed om, hvorvidt fire argentinske spillere havde levet op til Brasiliens coronakarantæneregler for indrejse fra England.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) besluttede i februar, at kampen skulle spilles om. Det ønskede de to landes fodboldforbund ikke, men deres appel blev afvist i maj.

Nu er parterne så alligevel blevet enige om, at kampen, som skulle have været spillet 22. september, bliver droppet. Det oplyser landenes fodboldforbund i en fælles udmelding ifølge nyhedsbureauet AFP.

Der ville ikke have været noget på spil, da begge lande er kvalificeret til fodbold-VM i slutningen af året.

– Argentinas fodboldforbund, Brasiliens fodboldforbund og Fifa har løst uenighederne i Den Internationale Sportsdomstol, lyder det fra fodboldforbundene.

Den afbrudte kamp tilbage i september nåede at blive sat i gang, og spillerne kom også op at toppes et par gange, inden det hele kulminerede i skandaløse scener, da ansatte fra Brasiliens nationale sundhedstilsyn, Anvisa, trådte ind og afbrød kampen.

Myndighederne mente, at fire argentinere, som havde deres daglige gang i Premier League i England, ikke havde opfyldt karantænereglerne i Brasilien og derfor ikke burde spille.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona