Onughka jubler over FCK-tid: Fantastisk oplevelse

German Onugkha taler ud om sin tid i FC København, hvor han sender store roser til truppen og til Jacob Neestrup.



VB Parken (Tipsbladet): Der er langt fra Vejle til København.

I hvert fald, hvis man taler om fodboldholdene.

Vejle Boldklub er for tiden Danmarks førende elevatorhold, mens FC København er en ubestridt del af toppen af dansk fodbold.

Og den store niveauforskel er noget, German Onugkha har oplevet på egen krop, efter han i sommer tog toget til hovedstaden, hvor gennembruddet lod vente på sig.

Selvom han nu har bestilt en midlertidig returbillet til Nørreskoven, er han glad for sin tid hos FC København.

– For mig har det været en fantastisk oplevelse at spille sammen med så gode spillere, en rigtig dygtig træner. Mit forhold til dem er rigtig godt, siger German Onugkha til Tipsbladet og fortsætter.

– Jeg spillede ikke meget, men jeg arbejdede rigtig hårdt hver eneste dag, hvilket er afgørende, når man spiller med så talentfuld en trup hver dag.

– Selvom jeg ikke spillede meget, fortryder jeg bestemt ikke, at jeg skrev under på en kontrakt med FCK. Nu er jeg blevet en endnu bedre spiller, end jeg var før, på trods af den manglende spilletid.

Angriberen fik kun 347 minutters spilletid for Løverne i efteråret, fordelt på syv kampe, og selvom det ikke er meget for en forsvarende Superliga-topscorer, er det ikke noget, der har slået ham ud af kurs.

– Det er ikke min beslutning, om jeg spiller eller ej, så jeg kan ikke sige, om det var nok. Men hvis træneren tog beslutningen om, at jeg ikke skulle spille mere, så accepterer jeg det. Jeg er professionel fodboldspiller, så jeg må bare arbejde hårdt hver dag for at vise mig frem.

– Vi talte ikke om, hvorfor jeg ikke spillede, fordi jeg ikke mener, at det er et spørgsmål, jeg skal stille ham. Han er træner og ser altid, hvorefter han laver sin vurdering. Vi talte mere om fodbold, hvad jeg skulle gøre på banen, og hvordan jeg kunne hjælpe holdet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Håber ‘de’ vinder guld
FC København er lige nu på guldkurs i Superligaen, hvor de har overvintret på ligaens førsteplads, og German Onugkha håber bestemt, at de kører mesterskabet i hus. Han føler dog ikke, at det ville være noget, han ville have haft en nøglerolle i.

– Jeg vil være glad, hvis de bliver mestre, fordi jeg har set, hvor hårdt de har arbejdet som hold. De vil det så gerne og har fortjent det, hvis man spørger mig. Nu er jeg i Vejle, hvor jeg spiller i resten af sæsonen, så det er derfor, jeg siger ‘dem’ om FCK. Hvis jeg siger ‘vi’, så er det Vejle jeg tænker på.

– Selvfølgelig vil jeg føle mig som en del af det, men jeg synes ikke, at jeg 100 procent er med i det. Der er andre spillere, som har spillet mere end mig. De har knoklet for det og været mere med i det, end jeg selv, så jeg ville ikke sige, at jeg 100 procent ville have vundet mesterskabet.

Som Tipsbladet tidligere kunne afsløre, var der også interesse fra MLS i den stærke angriber, hvor der endda var en købsoption i spil i lejekontrakten. Derfor er det et godt spørgsmål, om fremtiden byder på en retur eller noget helt andet.

– Jeg kan ikke forudse fremtiden. Nu er jeg bare fokuseret på den kommende tid i Vejle. Når vi er færdige her, har jeg fortsat et år af min kontrakt med FC København, og så må vi se, hvad der sker, når vi kommer dertil.

– Selvfølgelig kommer jeg til at følge med i deres kampe. Jeg kommer til at heppe på dem, fordi det er min klub. Jeg har kun været der i et halvt år, men jeg føler mig som en del af klubben, og jeg ønsker dem alt det bedste, afslutter han.

Vejle og German Onugkha spiller deres første kamp i foråret søndag, når de tager en tur på kunstgræsset i Silkeborg. FC København skal først i aktion mandag, når de rejser til Randers.





Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben




LIVE

TransferLIVE: Maher Carrizo til lægetjek

– En sindssygt fed følelse

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Jacob Rasmussen i chokskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Stjerne flirter med Brøndby

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Froholdt med klar transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Kan købes til spotpris

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

‘Han ligner en spiller for FC København’

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Chok – forlænger med Brøndby

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København