VB Parken (Tipsbladet): Der er langt fra Vejle til København.
I hvert fald, hvis man taler om fodboldholdene.
Vejle Boldklub er for tiden Danmarks førende elevatorhold, mens FC København er en ubestridt del af toppen af dansk fodbold.
Og den store niveauforskel er noget, German Onugkha har oplevet på egen krop, efter han i sommer tog toget til hovedstaden, hvor gennembruddet lod vente på sig.
Selvom han nu har bestilt en midlertidig returbillet til Nørreskoven, er han glad for sin tid hos FC København.
– For mig har det været en fantastisk oplevelse at spille sammen med så gode spillere, en rigtig dygtig træner. Mit forhold til dem er rigtig godt, siger German Onugkha til Tipsbladet og fortsætter.
– Jeg spillede ikke meget, men jeg arbejdede rigtig hårdt hver eneste dag, hvilket er afgørende, når man spiller med så talentfuld en trup hver dag.
– Selvom jeg ikke spillede meget, fortryder jeg bestemt ikke, at jeg skrev under på en kontrakt med FCK. Nu er jeg blevet en endnu bedre spiller, end jeg var før, på trods af den manglende spilletid.
Angriberen fik kun 347 minutters spilletid for Løverne i efteråret, fordelt på syv kampe, og selvom det ikke er meget for en forsvarende Superliga-topscorer, er det ikke noget, der har slået ham ud af kurs.
– Det er ikke min beslutning, om jeg spiller eller ej, så jeg kan ikke sige, om det var nok. Men hvis træneren tog beslutningen om, at jeg ikke skulle spille mere, så accepterer jeg det. Jeg er professionel fodboldspiller, så jeg må bare arbejde hårdt hver dag for at vise mig frem.
– Vi talte ikke om, hvorfor jeg ikke spillede, fordi jeg ikke mener, at det er et spørgsmål, jeg skal stille ham. Han er træner og ser altid, hvorefter han laver sin vurdering. Vi talte mere om fodbold, hvad jeg skulle gøre på banen, og hvordan jeg kunne hjælpe holdet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Håber ‘de’ vinder guld
FC København er lige nu på guldkurs i Superligaen, hvor de har overvintret på ligaens førsteplads, og German Onugkha håber bestemt, at de kører mesterskabet i hus. Han føler dog ikke, at det ville være noget, han ville have haft en nøglerolle i.
– Jeg vil være glad, hvis de bliver mestre, fordi jeg har set, hvor hårdt de har arbejdet som hold. De vil det så gerne og har fortjent det, hvis man spørger mig. Nu er jeg i Vejle, hvor jeg spiller i resten af sæsonen, så det er derfor, jeg siger ‘dem’ om FCK. Hvis jeg siger ‘vi’, så er det Vejle jeg tænker på.
– Selvfølgelig vil jeg føle mig som en del af det, men jeg synes ikke, at jeg 100 procent er med i det. Der er andre spillere, som har spillet mere end mig. De har knoklet for det og været mere med i det, end jeg selv, så jeg ville ikke sige, at jeg 100 procent ville have vundet mesterskabet.
Som Tipsbladet tidligere kunne afsløre, var der også interesse fra MLS i den stærke angriber, hvor der endda var en købsoption i spil i lejekontrakten. Derfor er det et godt spørgsmål, om fremtiden byder på en retur eller noget helt andet.
– Jeg kan ikke forudse fremtiden. Nu er jeg bare fokuseret på den kommende tid i Vejle. Når vi er færdige her, har jeg fortsat et år af min kontrakt med FC København, og så må vi se, hvad der sker, når vi kommer dertil.
– Selvfølgelig kommer jeg til at følge med i deres kampe. Jeg kommer til at heppe på dem, fordi det er min klub. Jeg har kun været der i et halvt år, men jeg føler mig som en del af klubben, og jeg ønsker dem alt det bedste, afslutter han.
Vejle og German Onugkha spiller deres første kamp i foråret søndag, når de tager en tur på kunstgræsset i Silkeborg. FC København skal først i aktion mandag, når de rejser til Randers.
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE