VB Parken (Tipsbladet): Der er langt fra Vejle til København.
I hvert fald, hvis man taler om fodboldholdene.
Vejle Boldklub er for tiden Danmarks førende elevatorhold, mens FC København er en ubestridt del af toppen af dansk fodbold.
Og den store niveauforskel er noget, German Onugkha har oplevet på egen krop, efter han i sommer tog toget til hovedstaden, hvor gennembruddet lod vente på sig.
Selvom han nu har bestilt en midlertidig returbillet til Nørreskoven, er han glad for sin tid hos FC København.
– For mig har det været en fantastisk oplevelse at spille sammen med så gode spillere, en rigtig dygtig træner. Mit forhold til dem er rigtig godt, siger German Onugkha til Tipsbladet og fortsætter.
– Jeg spillede ikke meget, men jeg arbejdede rigtig hårdt hver eneste dag, hvilket er afgørende, når man spiller med så talentfuld en trup hver dag.
– Selvom jeg ikke spillede meget, fortryder jeg bestemt ikke, at jeg skrev under på en kontrakt med FCK. Nu er jeg blevet en endnu bedre spiller, end jeg var før, på trods af den manglende spilletid.
Angriberen fik kun 347 minutters spilletid for Løverne i efteråret, fordelt på syv kampe, og selvom det ikke er meget for en forsvarende Superliga-topscorer, er det ikke noget, der har slået ham ud af kurs.
– Det er ikke min beslutning, om jeg spiller eller ej, så jeg kan ikke sige, om det var nok. Men hvis træneren tog beslutningen om, at jeg ikke skulle spille mere, så accepterer jeg det. Jeg er professionel fodboldspiller, så jeg må bare arbejde hårdt hver dag for at vise mig frem.
– Vi talte ikke om, hvorfor jeg ikke spillede, fordi jeg ikke mener, at det er et spørgsmål, jeg skal stille ham. Han er træner og ser altid, hvorefter han laver sin vurdering. Vi talte mere om fodbold, hvad jeg skulle gøre på banen, og hvordan jeg kunne hjælpe holdet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Håber ‘de’ vinder guld
FC København er lige nu på guldkurs i Superligaen, hvor de har overvintret på ligaens førsteplads, og German Onugkha håber bestemt, at de kører mesterskabet i hus. Han føler dog ikke, at det ville være noget, han ville have haft en nøglerolle i.
– Jeg vil være glad, hvis de bliver mestre, fordi jeg har set, hvor hårdt de har arbejdet som hold. De vil det så gerne og har fortjent det, hvis man spørger mig. Nu er jeg i Vejle, hvor jeg spiller i resten af sæsonen, så det er derfor, jeg siger ‘dem’ om FCK. Hvis jeg siger ‘vi’, så er det Vejle jeg tænker på.
– Selvfølgelig vil jeg føle mig som en del af det, men jeg synes ikke, at jeg 100 procent er med i det. Der er andre spillere, som har spillet mere end mig. De har knoklet for det og været mere med i det, end jeg selv, så jeg ville ikke sige, at jeg 100 procent ville have vundet mesterskabet.
Som Tipsbladet tidligere kunne afsløre, var der også interesse fra MLS i den stærke angriber, hvor der endda var en købsoption i spil i lejekontrakten. Derfor er det et godt spørgsmål, om fremtiden byder på en retur eller noget helt andet.
– Jeg kan ikke forudse fremtiden. Nu er jeg bare fokuseret på den kommende tid i Vejle. Når vi er færdige her, har jeg fortsat et år af min kontrakt med FC København, og så må vi se, hvad der sker, når vi kommer dertil.
– Selvfølgelig kommer jeg til at følge med i deres kampe. Jeg kommer til at heppe på dem, fordi det er min klub. Jeg har kun været der i et halvt år, men jeg føler mig som en del af klubben, og jeg ønsker dem alt det bedste, afslutter han.
Vejle og German Onugkha spiller deres første kamp i foråret søndag, når de tager en tur på kunstgræsset i Silkeborg. FC København skal først i aktion mandag, når de rejser til Randers.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
Afviser mesterskabssnak
Bayern slår rekord i ny storsejr
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’