Onughka jubler over FCK-tid: Fantastisk oplevelse

German Onugkha taler ud om sin tid i FC København, hvor han sender store roser til truppen og til Jacob Neestrup.



VB Parken (Tipsbladet): Der er langt fra Vejle til København.

I hvert fald, hvis man taler om fodboldholdene.

Vejle Boldklub er for tiden Danmarks førende elevatorhold, mens FC København er en ubestridt del af toppen af dansk fodbold.

Og den store niveauforskel er noget, German Onugkha har oplevet på egen krop, efter han i sommer tog toget til hovedstaden, hvor gennembruddet lod vente på sig.

Selvom han nu har bestilt en midlertidig returbillet til Nørreskoven, er han glad for sin tid hos FC København.

– For mig har det været en fantastisk oplevelse at spille sammen med så gode spillere, en rigtig dygtig træner. Mit forhold til dem er rigtig godt, siger German Onugkha til Tipsbladet og fortsætter.

– Jeg spillede ikke meget, men jeg arbejdede rigtig hårdt hver eneste dag, hvilket er afgørende, når man spiller med så talentfuld en trup hver dag.

– Selvom jeg ikke spillede meget, fortryder jeg bestemt ikke, at jeg skrev under på en kontrakt med FCK. Nu er jeg blevet en endnu bedre spiller, end jeg var før, på trods af den manglende spilletid.

Angriberen fik kun 347 minutters spilletid for Løverne i efteråret, fordelt på syv kampe, og selvom det ikke er meget for en forsvarende Superliga-topscorer, er det ikke noget, der har slået ham ud af kurs.

– Det er ikke min beslutning, om jeg spiller eller ej, så jeg kan ikke sige, om det var nok. Men hvis træneren tog beslutningen om, at jeg ikke skulle spille mere, så accepterer jeg det. Jeg er professionel fodboldspiller, så jeg må bare arbejde hårdt hver dag for at vise mig frem.

– Vi talte ikke om, hvorfor jeg ikke spillede, fordi jeg ikke mener, at det er et spørgsmål, jeg skal stille ham. Han er træner og ser altid, hvorefter han laver sin vurdering. Vi talte mere om fodbold, hvad jeg skulle gøre på banen, og hvordan jeg kunne hjælpe holdet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Håber ‘de’ vinder guld
FC København er lige nu på guldkurs i Superligaen, hvor de har overvintret på ligaens førsteplads, og German Onugkha håber bestemt, at de kører mesterskabet i hus. Han føler dog ikke, at det ville være noget, han ville have haft en nøglerolle i.

– Jeg vil være glad, hvis de bliver mestre, fordi jeg har set, hvor hårdt de har arbejdet som hold. De vil det så gerne og har fortjent det, hvis man spørger mig. Nu er jeg i Vejle, hvor jeg spiller i resten af sæsonen, så det er derfor, jeg siger ‘dem’ om FCK. Hvis jeg siger ‘vi’, så er det Vejle jeg tænker på.

– Selvfølgelig vil jeg føle mig som en del af det, men jeg synes ikke, at jeg 100 procent er med i det. Der er andre spillere, som har spillet mere end mig. De har knoklet for det og været mere med i det, end jeg selv, så jeg ville ikke sige, at jeg 100 procent ville have vundet mesterskabet.

Som Tipsbladet tidligere kunne afsløre, var der også interesse fra MLS i den stærke angriber, hvor der endda var en købsoption i spil i lejekontrakten. Derfor er det et godt spørgsmål, om fremtiden byder på en retur eller noget helt andet.

– Jeg kan ikke forudse fremtiden. Nu er jeg bare fokuseret på den kommende tid i Vejle. Når vi er færdige her, har jeg fortsat et år af min kontrakt med FC København, og så må vi se, hvad der sker, når vi kommer dertil.

– Selvfølgelig kommer jeg til at følge med i deres kampe. Jeg kommer til at heppe på dem, fordi det er min klub. Jeg har kun været der i et halvt år, men jeg føler mig som en del af klubben, og jeg ønsker dem alt det bedste, afslutter han.

Vejle og German Onugkha spiller deres første kamp i foråret søndag, når de tager en tur på kunstgræsset i Silkeborg. FC København skal først i aktion mandag, når de rejser til Randers.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Ekspert med dyster FCK-dom



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Flere ændringer på vej i FC København  

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Deler godt Brøndby-nyt

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

‘Tæt på et rædselskabinet’

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Giver VM-garanti

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!

‘Schmedes er under pres’