Onyeka: Sviatchenko og Scholz er vigtige for mig

Frank Onyeka mener, at særligt Erik Sviatchenko og Alexander Scholz har været afgørende for hans udvikling i FC Midtjylland.



Efter mere end fem år i FC Midtjylland er Frank Onyeka skiftet til Brentford.

Premier League-klubben har hentet 23-årige Onyeka til den centrale midtbane, hvor han har etableret sig over de seneste sæsoner og er blevet en stor profil i Superligaen.

I begyndelsen af sin FCM-tid blev Onyeka ellers benyttet på flere forskellige pladser, og det gav nogle udfordringer.

– I min første tid på førsteholdet spillede jeg en masse forskellige positioner, og det kunne godt være lidt svært. Da jeg blev fast starter på den centrale midtbane, gav det mig en masse selvtillid, fordi det var og er min naturlige position. Nu kunne jeg virkelig vise, hvad jeg kunne på banen, siger han til klubbens hjemmeside.

Nigerianeren takker særligt Erik Sviatchenko og Alexander Scholz for, at han nu skal spille i Premier League.

– Trænerne og mine holdkammerater, især Erik og Scholz, har været vigtige for min udvikling. De har været gode til at fortælle mig, hvad jeg skal gøre som sekser, og det har uden tvivl gjort mig bedre.

Onyeka slår samtidig fast, at han ikke kommer til at ændre sin spillestil, selvom han nu skifter klub.

– Jeg skal bidrage med den, jeg er som fodboldspiller. Alt, hvad jeg har lært i Midtjylland, skal jeg arbejde videre med, så folk kommer stadig til at se en dynamisk midtbanespiller, der er klar til at kæmpe for holdet.

– Nu vil jeg bide mig fast i Premier League, hvor jeg altid har drømt om at spille. Jeg glæder mig meget til at spille i Brentford og forhåbentligt komme op på et endnu højere niveau.

Frank Onyeka spillede 123 kampe for FC Midtjylland.







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’