Onyeka: Sviatchenko og Scholz er vigtige for mig

Frank Onyeka mener, at særligt Erik Sviatchenko og Alexander Scholz har været afgørende for hans udvikling i FC Midtjylland.



Efter mere end fem år i FC Midtjylland er Frank Onyeka skiftet til Brentford.

Premier League-klubben har hentet 23-årige Onyeka til den centrale midtbane, hvor han har etableret sig over de seneste sæsoner og er blevet en stor profil i Superligaen.

I begyndelsen af sin FCM-tid blev Onyeka ellers benyttet på flere forskellige pladser, og det gav nogle udfordringer.

– I min første tid på førsteholdet spillede jeg en masse forskellige positioner, og det kunne godt være lidt svært. Da jeg blev fast starter på den centrale midtbane, gav det mig en masse selvtillid, fordi det var og er min naturlige position. Nu kunne jeg virkelig vise, hvad jeg kunne på banen, siger han til klubbens hjemmeside.

Nigerianeren takker særligt Erik Sviatchenko og Alexander Scholz for, at han nu skal spille i Premier League.

– Trænerne og mine holdkammerater, især Erik og Scholz, har været vigtige for min udvikling. De har været gode til at fortælle mig, hvad jeg skal gøre som sekser, og det har uden tvivl gjort mig bedre.

Onyeka slår samtidig fast, at han ikke kommer til at ændre sin spillestil, selvom han nu skifter klub.

– Jeg skal bidrage med den, jeg er som fodboldspiller. Alt, hvad jeg har lært i Midtjylland, skal jeg arbejde videre med, så folk kommer stadig til at se en dynamisk midtbanespiller, der er klar til at kæmpe for holdet.

– Nu vil jeg bide mig fast i Premier League, hvor jeg altid har drømt om at spille. Jeg glæder mig meget til at spille i Brentford og forhåbentligt komme op på et endnu højere niveau.

Frank Onyeka spillede 123 kampe for FC Midtjylland.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Frankrig – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Brøndby tæt på ny forstærkning

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked