FC Midtjylland har sat alle sejl ind på en ny cheftræner, da man fyrede Bo Henriksen tidligere på sommeren.
I mellemtiden er få kandidater blevet nævnt til det ledige trænersæde. Et navn der dog på det seneste har været en del af rygtemøllen er Celtics assistenttræner John Kennedy.
I mere end et årti har han været en trofast medarbejder i Celtic, hvor han har haft flere forskellige roller. Siden 2019 har han været assistenttræner, men nu opfordrer hans tidligere holdkammerat i Celtic, John Hartson, ham til at gå sine egne trænerveje.
– Jeg giver min mening. Jeg synes, at det er ved at være på tide. Harry Kewell er kommet ind [som assistenttræner, red.], Gavin Strachan er der [som assistenttræner, red.]… Jeg synes, at John har fået værdifuld erfaring ved at samarbejde med gode trænere, siger han til Go Radio ifølge GlasgowLive.
– Han har selv smagt på cheftrænerjobbet. Måske har det givet ham smag for at prøve sig selv af alene. John vil gøre det rigtig godt, uanset hvor han tager til.
I foråret 2021 stod han midlertidigt i spidsen for Celtic, da de sagde farvel til Neil Lennon, hvilket er den periode, Hartson refererer til. Siden sidste sommer har han igen været assistenttræner under Ange Postecoglou.
John Hartson og John Kennedy var holdkammerater i Celtic fra 2001 til 2006 i Celtic. Nu er de begge gået trænervejen, da Hartson er assistenttræner for Wales og Kennedy i Celtic.
– Jeg ønsker John det bedste. Jeg var i klubben, da han fik den skade – tragisk. Han har haft en god periode hos Celtic, men måske er det på tide, at han finder et sted at være nummer et, siger John Hartson.
John Kennedy blev tvunget til at stoppe sin aktive spillerkarriere som 26-årige, og siden er han i Celtic gået trænervejen. Nu kan et cheftrænerjob være skottens næste store opgave.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF