FC Midtjylland har sat alle sejl ind på en ny cheftræner, da man fyrede Bo Henriksen tidligere på sommeren.
I mellemtiden er få kandidater blevet nævnt til det ledige trænersæde. Et navn der dog på det seneste har været en del af rygtemøllen er Celtics assistenttræner John Kennedy.
I mere end et årti har han været en trofast medarbejder i Celtic, hvor han har haft flere forskellige roller. Siden 2019 har han været assistenttræner, men nu opfordrer hans tidligere holdkammerat i Celtic, John Hartson, ham til at gå sine egne trænerveje.
– Jeg giver min mening. Jeg synes, at det er ved at være på tide. Harry Kewell er kommet ind [som assistenttræner, red.], Gavin Strachan er der [som assistenttræner, red.]… Jeg synes, at John har fået værdifuld erfaring ved at samarbejde med gode trænere, siger han til Go Radio ifølge GlasgowLive.
– Han har selv smagt på cheftrænerjobbet. Måske har det givet ham smag for at prøve sig selv af alene. John vil gøre det rigtig godt, uanset hvor han tager til.
I foråret 2021 stod han midlertidigt i spidsen for Celtic, da de sagde farvel til Neil Lennon, hvilket er den periode, Hartson refererer til. Siden sidste sommer har han igen været assistenttræner under Ange Postecoglou.
John Hartson og John Kennedy var holdkammerater i Celtic fra 2001 til 2006 i Celtic. Nu er de begge gået trænervejen, da Hartson er assistenttræner for Wales og Kennedy i Celtic.
– Jeg ønsker John det bedste. Jeg var i klubben, da han fik den skade – tragisk. Han har haft en god periode hos Celtic, men måske er det på tide, at han finder et sted at være nummer et, siger John Hartson.
John Kennedy blev tvunget til at stoppe sin aktive spillerkarriere som 26-årige, og siden er han i Celtic gået trænervejen. Nu kan et cheftrænerjob være skottens næste store opgave.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Frankrig – England
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
MEDIE
Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
INTERVIEW