Opfordrer FCM-emne: Tiden er inde til et skifte

En klar opfordring til FC Midtjylland-emnet fra hans tidligere holdkammerat og kollega John Hartson.



FC Midtjylland har sat alle sejl ind på en ny cheftræner, da man fyrede Bo Henriksen tidligere på sommeren.

I mellemtiden er få kandidater blevet nævnt til det ledige trænersæde. Et navn der dog på det seneste har været en del af rygtemøllen er Celtics assistenttræner John Kennedy.

I mere end et årti har han været en trofast medarbejder i Celtic, hvor han har haft flere forskellige roller. Siden 2019 har han været assistenttræner, men nu opfordrer hans tidligere holdkammerat i Celtic, John Hartson, ham til at gå sine egne trænerveje.

– Jeg giver min mening. Jeg synes, at det er ved at være på tide. Harry Kewell er kommet ind [som assistenttræner, red.], Gavin Strachan er der [som assistenttræner, red.]… Jeg synes, at John har fået værdifuld erfaring ved at samarbejde med gode trænere, siger han til Go Radio ifølge GlasgowLive.

– Han har selv smagt på cheftrænerjobbet. Måske har det givet ham smag for at prøve sig selv af alene. John vil gøre det rigtig godt, uanset hvor han tager til.

I foråret 2021 stod han midlertidigt i spidsen for Celtic, da de sagde farvel til Neil Lennon, hvilket er den periode, Hartson refererer til. Siden sidste sommer har han igen været assistenttræner under Ange Postecoglou.

John Hartson og John Kennedy var holdkammerater i Celtic fra 2001 til 2006 i Celtic. Nu er de begge gået trænervejen, da Hartson er assistenttræner for Wales og Kennedy i Celtic.

– Jeg ønsker John det bedste. Jeg var i klubben, da han fik den skade – tragisk. Han har haft en god periode hos Celtic, men måske er det på tide, at han finder et sted at være nummer et, siger John Hartson.

John Kennedy blev tvunget til at stoppe sin aktive spillerkarriere som 26-årige, og siden er han i Celtic gået trænervejen. Nu kan et cheftrænerjob være skottens næste store opgave.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fem bud på Brøndbys nye træner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hårdt angreb på DBU-boss

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej