Opfordrer FCM-emne: Tiden er inde til et skifte

En klar opfordring til FC Midtjylland-emnet fra hans tidligere holdkammerat og kollega John Hartson.



FC Midtjylland har sat alle sejl ind på en ny cheftræner, da man fyrede Bo Henriksen tidligere på sommeren.

I mellemtiden er få kandidater blevet nævnt til det ledige trænersæde. Et navn der dog på det seneste har været en del af rygtemøllen er Celtics assistenttræner John Kennedy.

I mere end et årti har han været en trofast medarbejder i Celtic, hvor han har haft flere forskellige roller. Siden 2019 har han været assistenttræner, men nu opfordrer hans tidligere holdkammerat i Celtic, John Hartson, ham til at gå sine egne trænerveje.

– Jeg giver min mening. Jeg synes, at det er ved at være på tide. Harry Kewell er kommet ind [som assistenttræner, red.], Gavin Strachan er der [som assistenttræner, red.]… Jeg synes, at John har fået værdifuld erfaring ved at samarbejde med gode trænere, siger han til Go Radio ifølge GlasgowLive.

– Han har selv smagt på cheftrænerjobbet. Måske har det givet ham smag for at prøve sig selv af alene. John vil gøre det rigtig godt, uanset hvor han tager til.

I foråret 2021 stod han midlertidigt i spidsen for Celtic, da de sagde farvel til Neil Lennon, hvilket er den periode, Hartson refererer til. Siden sidste sommer har han igen været assistenttræner under Ange Postecoglou.

John Hartson og John Kennedy var holdkammerater i Celtic fra 2001 til 2006 i Celtic. Nu er de begge gået trænervejen, da Hartson er assistenttræner for Wales og Kennedy i Celtic.

– Jeg ønsker John det bedste. Jeg var i klubben, da han fik den skade – tragisk. Han har haft en god periode hos Celtic, men måske er det på tide, at han finder et sted at være nummer et, siger John Hartson.

John Kennedy blev tvunget til at stoppe sin aktive spillerkarriere som 26-årige, og siden er han i Celtic gået trænervejen. Nu kan et cheftrænerjob være skottens næste store opgave.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Mareridt for FC Augsburg

Peter Schmeichel taget på sengen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Gigantisk nedslagtning

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Dansk bomber med vildt mål i England

Mohamed Daramy vender tilbage

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Bach Bak i svime over Uhre

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Går langt ned i løn

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Arsenal ansætter dansk toptræner

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Andreas Christensen skriver snart under

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke