Glæder sig over signaturscoring

Christian Eriksen brød måltørke i Manchester Uniteds 7-0-sejr. Blandt andet med scoring fra kanten af feltet.



Den danske landsholdsspiller Christian Eriksen kom tirsdag på tavlen for sin klub, Manchester United, for første gang i over et år.

Det skete, da han lukkede ballet med kampens to sidste mål i Uniteds 7-0-sejr på hjemmebane over Barnsley i ligacuppen.

Efter kampen blev han spurgt, hvilket af de to mål han foretrækker.

– Jeg foretrækker dem begge. Ej, som den spiller, jeg er, så foretrækker jeg at skyde fra lidt uden for feltet, så måske foretrækker jeg det andet mål.

– Det er en slags spilopbygning, som vi har lavet rigtig længe – lige siden jeg kom til England. Så det føltes godt at score derfra, siger Eriksen i et interview på Manchester Uniteds hjemmeside.

Mens danskerens første mål var et relativt simpelt af slagsen, så var det andet et mere klassisk Christian Eriksen-mål.

Danskeren modtog her bolden på kanten af feltet og sendte som så mange gange før et præcist skud ind bag målmanden.

Hans to scoringer var de første i en United-trøje siden 26. august sidste år.

Glæder sig over holdkammerats scoring 
Manchester United har fået en lidt hakkende start på Premier League-sæsonen, hvor det er blevet til to sejre og to nederlag.

Seneste kamp var en 3-0-sejr over Southampton, og med tirsdagens storsejr er der nu optimisme i stemmen hos Eriksen.

– Det her er noget, vi tager med os. Der har allerede været op- og nedture i sæsonen, men nu gælder det om at være stabile og samle nogle gode resultater, lyder det fra den 32-årige midtbanespiller.

Han glæder sig i øvrigt over, at holdkammeraten Marcus Rashford også kom på måltavlen to gange tirsdag. Rashford scorede også imod Southampton.

– Han er en målscorer, og vi har brug for den bedste version af ham. Jeg er sikker på, at han kommer til at forbedre sig endnu mere. Han skaber altid chancer til os og sig selv, og nu scorer han også, siger Eriksen.

/ritzau/





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers kæmper sig tilbage to gange

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

LIVE: Evander skriver MLS-historie

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Randers FC – FC Fredericia