BRØNDBY (Tipsbladet): Kort efter Brøndbys sejr over AGF mandag aften, var Nicolai Vallys på tv, og her var han ganske glad, ikke mindst for sit eget mål.
– Der har været sagt meget om mig og mål, og det er dejligt at lukke røven på en masse eksperter. Jeg er glad på spillernes og holdets vegne, sagde han til TV 2 Sport.
Da Tipsbladet og resten af den skrevne presse møder Brøndby-målscoreren lidt senere i mixed zone, er kampen kommet lidt længere på afstand, og pulsen er kommet lidt ned.
Og her ærgrer han sig lidt over, at han brugte ordene “lukke røven”.
– Jeg blev måske grebet lidt. Det er måske ikke de rigtige ord at bruge, siger Nicolai Vallys med et smil og tilføjer:
– Men jeg er glad for at score. Det er klart. Jeg har måske manglet det lidt. Jeg synes stadig, at jeg har været på vej, og det har været fint, men bolden er måske ikke altid havnet, hvor jeg ønskede den. Som jeg nævnte i sidste uge, er mål noget, jeg bliver målt meget på, også med rette.
– Jeg ved ikke om “lukke røven” er det rigtige at sige – nu får jeg sikkert en masse på nakken – men så kan de skrive om noget andet.
– Jeg stod efter kampen og var helt oppe at køre. Det var lidt en joke. Hvis jeg kunne lave det om, ville jeg bare sige “lukke munden” på dem.
Nicolai Vallys tilføjer, at han ikke har været generet af de mange snakke om hans præstationer, og så håber han, at han kan fortsætte sin fornemme stime, der hidtil har budt på mål i fire kampe i træk.
– Jeg er glad for at være i den her målstime, og jeg håber, at den kan fortsætte. Og at jeg kan blive bedre i andre af spillets facetter, som jeg ikke har været så tilfreds med på det seneste, siger han.
Brøndby skal i næste runde møde FC København.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
OPTAKT
England – Ghana
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
OPTAKT