Oppe at køre på tv

Nicolai Vallys fortryder sit ordvalg på tv.



BRØNDBY (Tipsbladet): Kort efter Brøndbys sejr over AGF mandag aften, var Nicolai Vallys på tv, og her var han ganske glad, ikke mindst for sit eget mål. 

– Der har været sagt meget om mig og mål, og det er dejligt at lukke røven på en masse eksperter. Jeg er glad på spillernes og holdets vegne, sagde han til TV 2 Sport. 

Da Tipsbladet og resten af den skrevne presse møder Brøndby-målscoreren lidt senere i mixed zone, er kampen kommet lidt længere på afstand, og pulsen er kommet lidt ned.

Og her ærgrer han sig lidt over, at han brugte ordene “lukke røven”. 

– Jeg blev måske grebet lidt. Det er måske ikke de rigtige ord at bruge, siger Nicolai Vallys med et smil og tilføjer: 

– Men jeg er glad for at score. Det er klart. Jeg har måske manglet det lidt. Jeg synes stadig, at jeg har været på vej, og det har været fint, men bolden er måske ikke altid havnet, hvor jeg ønskede den. Som jeg nævnte i sidste uge, er mål noget, jeg bliver målt meget på, også med rette.

– Jeg ved ikke om “lukke røven” er det rigtige at sige – nu får jeg sikkert en masse på nakken – men så kan de skrive om noget andet. 

– Jeg stod efter kampen og var helt oppe at køre. Det var lidt en joke. Hvis jeg kunne lave det om, ville jeg bare sige “lukke munden” på dem. 

Nicolai Vallys tilføjer, at han ikke har været generet af de mange snakke om hans præstationer, og så håber han, at han kan fortsætte sin fornemme stime, der hidtil har budt på mål i fire kampe i træk.

– Jeg er glad for at være i den her målstime, og jeg håber, at den kan fortsætte. Og at jeg kan blive bedre i andre af spillets facetter, som jeg ikke har været så tilfreds med på det seneste, siger han.

Brøndby skal i næste runde møde FC København. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Uruguay – Spanien

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Kap Verde – Saudi-Arabien

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Neestrup og co. henter stjerne

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Egypten – Iran