PARKEN (Tipsbladet): Talentdebatten raser i dansk fodbold.
Den blot 15-årige midtbanespiller Mads Jørgensen skifter fra Silkeborg IF til FC København til sommer, og det har fået Jesper Stüker, der er sportschef i Silkeborg IF, til at betone, at det kan være en trussel for de mindre danske klubber, hvis de tre-fire største klubber fisker de store talenter allerede i starten af teenagealderen.
Silkeborg IF har allerede oplevet noget lignende én gang med William Faber, der er taget fra Søhøjlandet til FC Nordsjælland.
FC København-træner Jacob Neestrup har naturligvis også fulgt debatten.
– Vi har vist i FC København – sammen med andre danske topklubber – at vi har et rigtig godt miljø for talentudvikling, som er attraktivt for alle unge spillere i hele Danmark. Vi har også vist, at vi spiller med dem tidligt, og derfor kan jeg godt forstå, at unge spillere kigger FC København, FC Nordsjælland, Brøndby eller FC Midtjyllands vej, selv om de er et godt sted, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– Personligt kan jeg ikke forstå, at unge danske spillere bliver ved med at tage til Amsterdam, for jeg synes ikke, der er noget, der viser, at det er vejen frem. Jeg synes faktisk, der er mange talentmiljøer i Danmark, hvor der er bedre chancer, hvis man ser på de seneste fem år.
En del af debatten har også omhandlet det økonomiske aspekt, efter at Bold i sidste uge skrev, at FC København har lokket førnævnte Mads Jørgensen med en sign-on-fee på den gode side af en million kroner samt en månedsløn på 50.000.
Det er dog ikke tal, Jacob Neestrup kan genkende.
– Jeg har ikke så mange kommentarer, men det kan jo være, at de tal ikke passer. Det er nok et meget godt bud faktisk. Jeg tror, det er rimelig langt fra skiven, siger Neestrup og tilføjer på et mere generelt plan:
– Unge spillere skifter ikke bare for pengenes skyld. De skifter på grund af miljøet.
Mads Jørgensen skal i første omgang være en del af U17-mandskabet i FC København.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Haiti – Skotland
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
OPTAKT
Brasilien – Marokko
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Chok – henter første VM-point nogensinde