Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Rajko Lekic og David Boysen er ikke ligefrem imponerede over de signaler, der bliver sendt fra nogle af FC Københavns fans.



FC København har sat kursen mod det danske mesterskab, imens Rodrigo Huescas har sat kursen mod en tur til Hotel Gitterly.

Mandag stod det klart, at mexicaneren, der tonsser afsted op ad højrebacken, blev dømt til 20 dages ubetinget fængsel for at være lidt for fartglad på Kalvebod Brygge en nat i januar, hvor han kørte med 111 km/t på en strækning, hvor man kun må køre 50 km/t.

Opbakning skulle han dog ikke kigge længe efter, da han blandt FCK-fansenes folkedomstol skulle frikendes, hvilket i hvert fald var det, de kommunikerede, da de inden mødet mod ærkerivalerne fra Brøndby sendte spillerne afsted med slagordene ‘Free, free Huescas’. På trods af, at han selv erkendte sig skyldig.

Videoerne derfra har efterfølgende vækket stor opmærksomhed, og derfor blev det også et emne i ugens udgave af Tipsbladets Superliga-podcast Trash Talk.

– Der har floreret nogle videoer på de sociale medier, hvor man har kunnet se, hvordan han er blevet taget imod af fansene, hvor der bliver sunget ‘free, free Huescas’, og det tror jeg ikke, at jeg bryder mig om, fordi det er sgu alvorligt, det han har gjort, og der synes jeg ikke, udadtil, at man skal vise det på den måde, siger Rajko Lekic inden han uddyber sin kritik:

– Så kan det være, at han kommer ind i klubhuset, at der skal markeres ‘fuck, det er fedt, at du er fri’, men jeg synes, at det er et grimt signal at sende. Specielt efter der, hvor FC København har været i de seneste måneder, hvor de har skudt sig selv lidt i foden nogle gange.

Er det i orden, at FCK’s fans sang ‘Free, free Huescas’?

  • Ja! Det er god lir
  • Nej! Det er et grimt signal
  • Ja! Det er god lir
  • Nej! Det er et grimt signal

0 Votes

Den tidligere Superliga-bomber var ikke alene med den holdning; også programmets vært, David Boysen, mente, at de FC København-fans, der sang med, skruede lidt op for charmen.

– Man kan også se, at spillerne på de her videoer, der florerer, laver et fængselstegn. Jeg tror, at det er noget, de har set hos fansene eller på film, og de bliver også lidt revet med, og vi vil heller ikke dømme dem for hårdt, men jeg er enig i signalværdien.

– Når man bliver ubetinget dømt for noget i Danmark, så er det noget, vi ser ret hårdt på, så det er en balancegang, hvordan man skal gøre det, men fansene ville gerne sende dem godt afsted, og jeg tror, at der var nogle gode intentioner bag det, forklarer David Boysen.

Under alle omstændigheder virkede det til, at der blev tændt en ild i FC Københavns-spillere, da de efterfølgende tog direkte ud for at ydmyge Brøndby IF med en 3-0-sejr.

Hele debatten om kampen, og meget mere Superliga-lir, kan du fornøje dine øregange med nu, da det nyeste afsnit af Trash Talk netop er udkommet.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Sønderjyske – AGF

Vild spådom om FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Markant transfermelding om Højlund

OB – FC København

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Liverpool – Tottenham



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Supercomputer spår FCM-nedtur

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

AaB-krisen fortsætter

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Frimann uenig – Det er en tendens

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Manchester United – Aston Villa

Farzam: En gave for FC København

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Barcelona – Sevilla

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss