Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Rajko Lekic og David Boysen er ikke ligefrem imponerede over de signaler, der bliver sendt fra nogle af FC Københavns fans.



FC København har sat kursen mod det danske mesterskab, imens Rodrigo Huescas har sat kursen mod en tur til Hotel Gitterly.

Mandag stod det klart, at mexicaneren, der tonsser afsted op ad højrebacken, blev dømt til 20 dages ubetinget fængsel for at være lidt for fartglad på Kalvebod Brygge en nat i januar, hvor han kørte med 111 km/t på en strækning, hvor man kun må køre 50 km/t.

Opbakning skulle han dog ikke kigge længe efter, da han blandt FCK-fansenes folkedomstol skulle frikendes, hvilket i hvert fald var det, de kommunikerede, da de inden mødet mod ærkerivalerne fra Brøndby sendte spillerne afsted med slagordene ‘Free, free Huescas’. På trods af, at han selv erkendte sig skyldig.

Videoerne derfra har efterfølgende vækket stor opmærksomhed, og derfor blev det også et emne i ugens udgave af Tipsbladets Superliga-podcast Trash Talk.

– Der har floreret nogle videoer på de sociale medier, hvor man har kunnet se, hvordan han er blevet taget imod af fansene, hvor der bliver sunget ‘free, free Huescas’, og det tror jeg ikke, at jeg bryder mig om, fordi det er sgu alvorligt, det han har gjort, og der synes jeg ikke, udadtil, at man skal vise det på den måde, siger Rajko Lekic inden han uddyber sin kritik:

– Så kan det være, at han kommer ind i klubhuset, at der skal markeres ‘fuck, det er fedt, at du er fri’, men jeg synes, at det er et grimt signal at sende. Specielt efter der, hvor FC København har været i de seneste måneder, hvor de har skudt sig selv lidt i foden nogle gange.

Er det i orden, at FCK’s fans sang ‘Free, free Huescas’?

  • Ja! Det er god lir
  • Nej! Det er et grimt signal
  • Ja! Det er god lir
  • Nej! Det er et grimt signal

0 Votes

Den tidligere Superliga-bomber var ikke alene med den holdning; også programmets vært, David Boysen, mente, at de FC København-fans, der sang med, skruede lidt op for charmen.

– Man kan også se, at spillerne på de her videoer, der florerer, laver et fængselstegn. Jeg tror, at det er noget, de har set hos fansene eller på film, og de bliver også lidt revet med, og vi vil heller ikke dømme dem for hårdt, men jeg er enig i signalværdien.

– Når man bliver ubetinget dømt for noget i Danmark, så er det noget, vi ser ret hårdt på, så det er en balancegang, hvordan man skal gøre det, men fansene ville gerne sende dem godt afsted, og jeg tror, at der var nogle gode intentioner bag det, forklarer David Boysen.

Under alle omstændigheder virkede det til, at der blev tændt en ild i FC Københavns-spillere, da de efterfølgende tog direkte ud for at ydmyge Brøndby IF med en 3-0-sejr.

Hele debatten om kampen, og meget mere Superliga-lir, kan du fornøje dine øregange med nu, da det nyeste afsnit af Trash Talk netop er udkommet.





LIVE

LIVE: Real Madrid-træner raser

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Langer ud efter Peter Sørensen

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Så er Clement Bischoff færdig’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu reagerer Morten Krogh

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Blæst fuldstændig omkuld

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige