Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Rajko Lekic og David Boysen er ikke ligefrem imponerede over de signaler, der bliver sendt fra nogle af FC Københavns fans.



FC København har sat kursen mod det danske mesterskab, imens Rodrigo Huescas har sat kursen mod en tur til Hotel Gitterly.

Mandag stod det klart, at mexicaneren, der tonsser afsted op ad højrebacken, blev dømt til 20 dages ubetinget fængsel for at være lidt for fartglad på Kalvebod Brygge en nat i januar, hvor han kørte med 111 km/t på en strækning, hvor man kun må køre 50 km/t.

Opbakning skulle han dog ikke kigge længe efter, da han blandt FCK-fansenes folkedomstol skulle frikendes, hvilket i hvert fald var det, de kommunikerede, da de inden mødet mod ærkerivalerne fra Brøndby sendte spillerne afsted med slagordene ‘Free, free Huescas’. På trods af, at han selv erkendte sig skyldig.

Videoerne derfra har efterfølgende vækket stor opmærksomhed, og derfor blev det også et emne i ugens udgave af Tipsbladets Superliga-podcast Trash Talk.

– Der har floreret nogle videoer på de sociale medier, hvor man har kunnet se, hvordan han er blevet taget imod af fansene, hvor der bliver sunget ‘free, free Huescas’, og det tror jeg ikke, at jeg bryder mig om, fordi det er sgu alvorligt, det han har gjort, og der synes jeg ikke, udadtil, at man skal vise det på den måde, siger Rajko Lekic inden han uddyber sin kritik:

– Så kan det være, at han kommer ind i klubhuset, at der skal markeres ‘fuck, det er fedt, at du er fri’, men jeg synes, at det er et grimt signal at sende. Specielt efter der, hvor FC København har været i de seneste måneder, hvor de har skudt sig selv lidt i foden nogle gange.

Er det i orden, at FCK’s fans sang ‘Free, free Huescas’?

  • Ja! Det er god lir
  • Nej! Det er et grimt signal
  • Ja! Det er god lir
  • Nej! Det er et grimt signal

0 Votes

Den tidligere Superliga-bomber var ikke alene med den holdning; også programmets vært, David Boysen, mente, at de FC København-fans, der sang med, skruede lidt op for charmen.

– Man kan også se, at spillerne på de her videoer, der florerer, laver et fængselstegn. Jeg tror, at det er noget, de har set hos fansene eller på film, og de bliver også lidt revet med, og vi vil heller ikke dømme dem for hårdt, men jeg er enig i signalværdien.

– Når man bliver ubetinget dømt for noget i Danmark, så er det noget, vi ser ret hårdt på, så det er en balancegang, hvordan man skal gøre det, men fansene ville gerne sende dem godt afsted, og jeg tror, at der var nogle gode intentioner bag det, forklarer David Boysen.

Under alle omstændigheder virkede det til, at der blev tændt en ild i FC Københavns-spillere, da de efterfølgende tog direkte ud for at ydmyge Brøndby IF med en 3-0-sejr.

Hele debatten om kampen, og meget mere Superliga-lir, kan du fornøje dine øregange med nu, da det nyeste afsnit af Trash Talk netop er udkommet.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Skal han med Bo Svensson til FC København?

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Kasper Hjulmand

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tjekkiet – Danmark

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Han er også færdig i FC København



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Stor profil glad for Brøndby

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

FC København afviser konspirationsteori

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Varme rygter: Han har været i FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Afslører hemmelige samtaler med FC København

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Dybt bekymret over VM i USA

VM-overraskelse i Pristina

Thomsen jubler over direktør-job

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

De nye Wieghorst og Hjulmand?