FC København har sat kursen mod det danske mesterskab, imens Rodrigo Huescas har sat kursen mod en tur til Hotel Gitterly.
Mandag stod det klart, at mexicaneren, der tonsser afsted op ad højrebacken, blev dømt til 20 dages ubetinget fængsel for at være lidt for fartglad på Kalvebod Brygge en nat i januar, hvor han kørte med 111 km/t på en strækning, hvor man kun må køre 50 km/t.
Opbakning skulle han dog ikke kigge længe efter, da han blandt FCK-fansenes folkedomstol skulle frikendes, hvilket i hvert fald var det, de kommunikerede, da de inden mødet mod ærkerivalerne fra Brøndby sendte spillerne afsted med slagordene ‘Free, free Huescas’. På trods af, at han selv erkendte sig skyldig.
Videoerne derfra har efterfølgende vækket stor opmærksomhed, og derfor blev det også et emne i ugens udgave af Tipsbladets Superliga-podcast Trash Talk.
– Der har floreret nogle videoer på de sociale medier, hvor man har kunnet se, hvordan han er blevet taget imod af fansene, hvor der bliver sunget ‘free, free Huescas’, og det tror jeg ikke, at jeg bryder mig om, fordi det er sgu alvorligt, det han har gjort, og der synes jeg ikke, udadtil, at man skal vise det på den måde, siger Rajko Lekic inden han uddyber sin kritik:
– Så kan det være, at han kommer ind i klubhuset, at der skal markeres ‘fuck, det er fedt, at du er fri’, men jeg synes, at det er et grimt signal at sende. Specielt efter der, hvor FC København har været i de seneste måneder, hvor de har skudt sig selv lidt i foden nogle gange.
Er det i orden, at FCK’s fans sang ‘Free, free Huescas’?
0 Votes
Den tidligere Superliga-bomber var ikke alene med den holdning; også programmets vært, David Boysen, mente, at de FC København-fans, der sang med, skruede lidt op for charmen.
– Man kan også se, at spillerne på de her videoer, der florerer, laver et fængselstegn. Jeg tror, at det er noget, de har set hos fansene eller på film, og de bliver også lidt revet med, og vi vil heller ikke dømme dem for hårdt, men jeg er enig i signalværdien.
– Når man bliver ubetinget dømt for noget i Danmark, så er det noget, vi ser ret hårdt på, så det er en balancegang, hvordan man skal gøre det, men fansene ville gerne sende dem godt afsted, og jeg tror, at der var nogle gode intentioner bag det, forklarer David Boysen.
Under alle omstændigheder virkede det til, at der blev tændt en ild i FC Københavns-spillere, da de efterfølgende tog direkte ud for at ydmyge Brøndby IF med en 3-0-sejr.
Hele debatten om kampen, og meget mere Superliga-lir, kan du fornøje dine øregange med nu, da det nyeste afsnit af Trash Talk netop er udkommet.
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
