Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Rajko Lekic og David Boysen er ikke ligefrem imponerede over de signaler, der bliver sendt fra nogle af FC Københavns fans.



FC København har sat kursen mod det danske mesterskab, imens Rodrigo Huescas har sat kursen mod en tur til Hotel Gitterly.

Mandag stod det klart, at mexicaneren, der tonsser afsted op ad højrebacken, blev dømt til 20 dages ubetinget fængsel for at være lidt for fartglad på Kalvebod Brygge en nat i januar, hvor han kørte med 111 km/t på en strækning, hvor man kun må køre 50 km/t.

Opbakning skulle han dog ikke kigge længe efter, da han blandt FCK-fansenes folkedomstol skulle frikendes, hvilket i hvert fald var det, de kommunikerede, da de inden mødet mod ærkerivalerne fra Brøndby sendte spillerne afsted med slagordene ‘Free, free Huescas’. På trods af, at han selv erkendte sig skyldig.

Videoerne derfra har efterfølgende vækket stor opmærksomhed, og derfor blev det også et emne i ugens udgave af Tipsbladets Superliga-podcast Trash Talk.

– Der har floreret nogle videoer på de sociale medier, hvor man har kunnet se, hvordan han er blevet taget imod af fansene, hvor der bliver sunget ‘free, free Huescas’, og det tror jeg ikke, at jeg bryder mig om, fordi det er sgu alvorligt, det han har gjort, og der synes jeg ikke, udadtil, at man skal vise det på den måde, siger Rajko Lekic inden han uddyber sin kritik:

– Så kan det være, at han kommer ind i klubhuset, at der skal markeres ‘fuck, det er fedt, at du er fri’, men jeg synes, at det er et grimt signal at sende. Specielt efter der, hvor FC København har været i de seneste måneder, hvor de har skudt sig selv lidt i foden nogle gange.

Er det i orden, at FCK’s fans sang ‘Free, free Huescas’?

  • Ja! Det er god lir
  • Nej! Det er et grimt signal
  • Ja! Det er god lir
  • Nej! Det er et grimt signal

0 Votes

Den tidligere Superliga-bomber var ikke alene med den holdning; også programmets vært, David Boysen, mente, at de FC København-fans, der sang med, skruede lidt op for charmen.

– Man kan også se, at spillerne på de her videoer, der florerer, laver et fængselstegn. Jeg tror, at det er noget, de har set hos fansene eller på film, og de bliver også lidt revet med, og vi vil heller ikke dømme dem for hårdt, men jeg er enig i signalværdien.

– Når man bliver ubetinget dømt for noget i Danmark, så er det noget, vi ser ret hårdt på, så det er en balancegang, hvordan man skal gøre det, men fansene ville gerne sende dem godt afsted, og jeg tror, at der var nogle gode intentioner bag det, forklarer David Boysen.

Under alle omstændigheder virkede det til, at der blev tændt en ild i FC Københavns-spillere, da de efterfølgende tog direkte ud for at ydmyge Brøndby IF med en 3-0-sejr.

Hele debatten om kampen, og meget mere Superliga-lir, kan du fornøje dine øregange med nu, da det nyeste afsnit af Trash Talk netop er udkommet.





LIVE

LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

‘Det er en gave for Danmark’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Hele holdet er trygge ved ham

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Her begynder næste sæson i Superligaen

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højbjerg overvejer stor beslutning

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Spion? ‘Han kan høre dig’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

To spillere frasorteret af Brian Riemer

‘FC København var en mulighed’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Spår: Her ender Mohamed Salah

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Brøndby får stor bøde

Brian Riemer til pressen: Husk det!

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Ny VM-melding fra Iran

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Kæmpe nyhed i udlandet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet