FC København har sat kursen mod det danske mesterskab, imens Rodrigo Huescas har sat kursen mod en tur til Hotel Gitterly.
Mandag stod det klart, at mexicaneren, der tonsser afsted op ad højrebacken, blev dømt til 20 dages ubetinget fængsel for at være lidt for fartglad på Kalvebod Brygge en nat i januar, hvor han kørte med 111 km/t på en strækning, hvor man kun må køre 50 km/t.
Opbakning skulle han dog ikke kigge længe efter, da han blandt FCK-fansenes folkedomstol skulle frikendes, hvilket i hvert fald var det, de kommunikerede, da de inden mødet mod ærkerivalerne fra Brøndby sendte spillerne afsted med slagordene ‘Free, free Huescas’. På trods af, at han selv erkendte sig skyldig.
Videoerne derfra har efterfølgende vækket stor opmærksomhed, og derfor blev det også et emne i ugens udgave af Tipsbladets Superliga-podcast Trash Talk.
– Der har floreret nogle videoer på de sociale medier, hvor man har kunnet se, hvordan han er blevet taget imod af fansene, hvor der bliver sunget ‘free, free Huescas’, og det tror jeg ikke, at jeg bryder mig om, fordi det er sgu alvorligt, det han har gjort, og der synes jeg ikke, udadtil, at man skal vise det på den måde, siger Rajko Lekic inden han uddyber sin kritik:
– Så kan det være, at han kommer ind i klubhuset, at der skal markeres ‘fuck, det er fedt, at du er fri’, men jeg synes, at det er et grimt signal at sende. Specielt efter der, hvor FC København har været i de seneste måneder, hvor de har skudt sig selv lidt i foden nogle gange.
Er det i orden, at FCK’s fans sang ‘Free, free Huescas’?
0 Votes
Den tidligere Superliga-bomber var ikke alene med den holdning; også programmets vært, David Boysen, mente, at de FC København-fans, der sang med, skruede lidt op for charmen.
– Man kan også se, at spillerne på de her videoer, der florerer, laver et fængselstegn. Jeg tror, at det er noget, de har set hos fansene eller på film, og de bliver også lidt revet med, og vi vil heller ikke dømme dem for hårdt, men jeg er enig i signalværdien.
– Når man bliver ubetinget dømt for noget i Danmark, så er det noget, vi ser ret hårdt på, så det er en balancegang, hvordan man skal gøre det, men fansene ville gerne sende dem godt afsted, og jeg tror, at der var nogle gode intentioner bag det, forklarer David Boysen.
Under alle omstændigheder virkede det til, at der blev tændt en ild i FC Københavns-spillere, da de efterfølgende tog direkte ud for at ydmyge Brøndby IF med en 3-0-sejr.
Hele debatten om kampen, og meget mere Superliga-lir, kan du fornøje dine øregange med nu, da det nyeste afsnit af Trash Talk netop er udkommet.
LIVE
TransferLIVE: Udtaler sig om dyr Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
Danskerklub fyrer træneren
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
David Moyes griner over gult kort for jubel
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
