FC København har sat kursen mod det danske mesterskab, imens Rodrigo Huescas har sat kursen mod en tur til Hotel Gitterly.
Mandag stod det klart, at mexicaneren, der tonsser afsted op ad højrebacken, blev dømt til 20 dages ubetinget fængsel for at være lidt for fartglad på Kalvebod Brygge en nat i januar, hvor han kørte med 111 km/t på en strækning, hvor man kun må køre 50 km/t.
Opbakning skulle han dog ikke kigge længe efter, da han blandt FCK-fansenes folkedomstol skulle frikendes, hvilket i hvert fald var det, de kommunikerede, da de inden mødet mod ærkerivalerne fra Brøndby sendte spillerne afsted med slagordene ‘Free, free Huescas’. På trods af, at han selv erkendte sig skyldig.
Videoerne derfra har efterfølgende vækket stor opmærksomhed, og derfor blev det også et emne i ugens udgave af Tipsbladets Superliga-podcast Trash Talk.
– Der har floreret nogle videoer på de sociale medier, hvor man har kunnet se, hvordan han er blevet taget imod af fansene, hvor der bliver sunget ‘free, free Huescas’, og det tror jeg ikke, at jeg bryder mig om, fordi det er sgu alvorligt, det han har gjort, og der synes jeg ikke, udadtil, at man skal vise det på den måde, siger Rajko Lekic inden han uddyber sin kritik:
– Så kan det være, at han kommer ind i klubhuset, at der skal markeres ‘fuck, det er fedt, at du er fri’, men jeg synes, at det er et grimt signal at sende. Specielt efter der, hvor FC København har været i de seneste måneder, hvor de har skudt sig selv lidt i foden nogle gange.
Er det i orden, at FCK’s fans sang ‘Free, free Huescas’?
0 Votes
Den tidligere Superliga-bomber var ikke alene med den holdning; også programmets vært, David Boysen, mente, at de FC København-fans, der sang med, skruede lidt op for charmen.
– Man kan også se, at spillerne på de her videoer, der florerer, laver et fængselstegn. Jeg tror, at det er noget, de har set hos fansene eller på film, og de bliver også lidt revet med, og vi vil heller ikke dømme dem for hårdt, men jeg er enig i signalværdien.
– Når man bliver ubetinget dømt for noget i Danmark, så er det noget, vi ser ret hårdt på, så det er en balancegang, hvordan man skal gøre det, men fansene ville gerne sende dem godt afsted, og jeg tror, at der var nogle gode intentioner bag det, forklarer David Boysen.
Under alle omstændigheder virkede det til, at der blev tændt en ild i FC Københavns-spillere, da de efterfølgende tog direkte ud for at ydmyge Brøndby IF med en 3-0-sejr.
Hele debatten om kampen, og meget mere Superliga-lir, kan du fornøje dine øregange med nu, da det nyeste afsnit af Trash Talk netop er udkommet.
LIVE
TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
I chok over Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
Legender med dyster melding
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
NYHEDER
