FC København har sat kursen mod det danske mesterskab, imens Rodrigo Huescas har sat kursen mod en tur til Hotel Gitterly.
Mandag stod det klart, at mexicaneren, der tonsser afsted op ad højrebacken, blev dømt til 20 dages ubetinget fængsel for at være lidt for fartglad på Kalvebod Brygge en nat i januar, hvor han kørte med 111 km/t på en strækning, hvor man kun må køre 50 km/t.
Opbakning skulle han dog ikke kigge længe efter, da han blandt FCK-fansenes folkedomstol skulle frikendes, hvilket i hvert fald var det, de kommunikerede, da de inden mødet mod ærkerivalerne fra Brøndby sendte spillerne afsted med slagordene ‘Free, free Huescas’. På trods af, at han selv erkendte sig skyldig.
Videoerne derfra har efterfølgende vækket stor opmærksomhed, og derfor blev det også et emne i ugens udgave af Tipsbladets Superliga-podcast Trash Talk.
– Der har floreret nogle videoer på de sociale medier, hvor man har kunnet se, hvordan han er blevet taget imod af fansene, hvor der bliver sunget ‘free, free Huescas’, og det tror jeg ikke, at jeg bryder mig om, fordi det er sgu alvorligt, det han har gjort, og der synes jeg ikke, udadtil, at man skal vise det på den måde, siger Rajko Lekic inden han uddyber sin kritik:
– Så kan det være, at han kommer ind i klubhuset, at der skal markeres ‘fuck, det er fedt, at du er fri’, men jeg synes, at det er et grimt signal at sende. Specielt efter der, hvor FC København har været i de seneste måneder, hvor de har skudt sig selv lidt i foden nogle gange.
Er det i orden, at FCK’s fans sang ‘Free, free Huescas’?
0 Votes
Den tidligere Superliga-bomber var ikke alene med den holdning; også programmets vært, David Boysen, mente, at de FC København-fans, der sang med, skruede lidt op for charmen.
– Man kan også se, at spillerne på de her videoer, der florerer, laver et fængselstegn. Jeg tror, at det er noget, de har set hos fansene eller på film, og de bliver også lidt revet med, og vi vil heller ikke dømme dem for hårdt, men jeg er enig i signalværdien.
– Når man bliver ubetinget dømt for noget i Danmark, så er det noget, vi ser ret hårdt på, så det er en balancegang, hvordan man skal gøre det, men fansene ville gerne sende dem godt afsted, og jeg tror, at der var nogle gode intentioner bag det, forklarer David Boysen.
Under alle omstændigheder virkede det til, at der blev tændt en ild i FC Københavns-spillere, da de efterfølgende tog direkte ud for at ydmyge Brøndby IF med en 3-0-sejr.
Hele debatten om kampen, og meget mere Superliga-lir, kan du fornøje dine øregange med nu, da det nyeste afsnit af Trash Talk netop er udkommet.
LIVE
TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
MEDIE
FC København byder på kantspiller
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
