Det kan godt være, at der kun er noget kosmetisk på spil for Randers, som handler om, at de kan nå op på en femteplads. Men der er næppe så meget andet, der kan betyde noget for kronjyderne som en sejr over AGF.
Det har de mulighed for denne tirsdag, hvor de tilmed kan drille med i deres forhåbninger om en bronze-medalje. Det er også netop dét, der er på spil for aarhusianerne, der er tre point fra Viborg på tredjepladsen.
Her er AGF også en kamp bagefter, ligesom de har en bedre målscore. Dermed vil de have de bedste kort på hånden i sidste spillerunde, hvis de tager en sejr over Randers.
Til kampen har de to klubbers cheftrænere udvalgt følgende hold, hvor det står klart, at Odey er blevet bænket af Randers.
Randers FC: Patrik Carlgren – Carl Johansson, Hugo Andersson, Lasse Berg Johnsen, Edgar Babayan, Björn Kopplin, Mads Enggård, Tobias Klysner, William Kaastrup, Filip Bundgaard, Marvin Egho
Bænk: Adam Andersson, Jakob Ankersen, Mikkel M. Pedersen, Mustapha Isah, Alexander Nybo, Jeppe Kudsk, Sabil Osman Hansen, Stephen Odey, Alhaji Kamara
AGF: Jesper Hansen – Felix Beijmo, Yann Bissek, Frederik Tingager, Nicolai Poulsen, Mikael Anderson, Patrick Mortensen, Gift Links, Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Mikkel Duelund
Bænk: Sigurd Haugen, Oliver Lund, Jeppe Duin, Per Kristian Bråtveit, Eric Kahl, Peter Bjur, Frederik Brandhof, Mathias Dahl Sauer, Jacob Andersen
Kampen spilles klokken 19, og den bliver sendt direkte på TV3 Sport.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Oddset styrtdykker
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper