Optakt: AaB – Brøndby IF

Det er to formsvage mandskaber der tørner sammen på Aalborg Portland Park. Hverken AaB eller Brøndby IF er lykkedes med at vinde det seneste lange stykke tid.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park, Aalborg
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #aabbif #sldk

Holdnyt:
AaB
De brede smil i mundvigene efter ankomsten af Lars Friis er efterhånden stivnet. Uafgjort blev det til senest mod Randers FC, hvor det forinden er blevet til fire nederlag på stribe.

Bronzemedaljerne er stadig inden for rækkevide med fire point op til Silkeborg IF, mens fjerdepladsen også giver mulighed for Europa i næste sæson.

I seneste møde med Randers FC udgik Lucas Andersen med ømhed i knæet, og stjernen er ude mod Brøndby IF. Magnus Christensen og Rufo er heller ikke med.

Tilgengæld er Anders Hagelskjær og Malthe Højholt tilbage fra karantæne. Pedro Ferreira var også med igen mod Randers FC efter sin lange skadespause.

Brøndby IF
Niels Frederiksens tropper fik sendt guldet et skridt tættere på FC København, da de i de døende minutter fik udlignet mod FC Midtjylland. Det gav Niels Frederiksen ikke meget for efter kampen, da han blev spurgt af Discovery+.

Han og Brøndby IF har istedet fuldt fokus på sig selv, og det gør de også klogt i, for de er fortsat uden sejre i mesterskabsspillet. De har fået gang i målscoringen igen, men de blå-gule tørster efter sejre.

Andreas Maxsø var tilbage mod FC Midtjylland, men han er igen i karantæne mod AaB efter et gult kort på MCH Arena. Kevin Mensah er fortsat ude med en knæskade.

Karantæner:
AaB: Ingen
Brøndby IF: Andreas Maxsø

Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-2-1): Rinne – Granli, Ross, Hagelskjær – Pallesen, Fossum, Højholt, Ahlmann – Prip, Kusk, Makaric

Brøndby IF (4-3-3): Hermansen – Bruus, Rosted, Tshiembe, Riveros – Slimane, Bell, Cappis – Kvistgaarden, Divkovic, Hedlund

Profilen:
Louka Prip har en af ligaens bedste venstrefødder. Han har scoret 14 mål i denne sæson. Han er en af AaB’s største profiler og offensive omdrejningspunkter. Ham skal Brøndby IF have lukket ned for, hvis de vil øge deres chancer for sejr. Han har gode minder mod Brøndby IF med tre mål i deres seneste to kampe.

Vidste du, at…:
Peter Møller er den spiller i historien, som har scoret flest mål i opgørene mellem AaB og Brøndby IF. Ti fuldtræffere står han noteret for. Otte af dem i en AaB-trøje og to af dem for Brøndby IF.

Dom:
Det er en kamp mellem to hold, der er inde i en resultatmæssig krise. De kæmper formentlig om fjerdepladsen, som også kan give adgang til Europa. Buddet herfra bliver en underholdene affære, som ender 3-3.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Dommerekspert undrer sig: Klart straffe til AGF

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Han vil være i store problemer

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?