Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park, Aalborg
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #aabbif #sldk
Holdnyt:
AaB
De brede smil i mundvigene efter ankomsten af Lars Friis er efterhånden stivnet. Uafgjort blev det til senest mod Randers FC, hvor det forinden er blevet til fire nederlag på stribe.
Bronzemedaljerne er stadig inden for rækkevide med fire point op til Silkeborg IF, mens fjerdepladsen også giver mulighed for Europa i næste sæson.
I seneste møde med Randers FC udgik Lucas Andersen med ømhed i knæet, og stjernen er ude mod Brøndby IF. Magnus Christensen og Rufo er heller ikke med.
Tilgengæld er Anders Hagelskjær og Malthe Højholt tilbage fra karantæne. Pedro Ferreira var også med igen mod Randers FC efter sin lange skadespause.
Brøndby IF
Niels Frederiksens tropper fik sendt guldet et skridt tættere på FC København, da de i de døende minutter fik udlignet mod FC Midtjylland. Det gav Niels Frederiksen ikke meget for efter kampen, da han blev spurgt af Discovery+.
Han og Brøndby IF har istedet fuldt fokus på sig selv, og det gør de også klogt i, for de er fortsat uden sejre i mesterskabsspillet. De har fået gang i målscoringen igen, men de blå-gule tørster efter sejre.
Andreas Maxsø var tilbage mod FC Midtjylland, men han er igen i karantæne mod AaB efter et gult kort på MCH Arena. Kevin Mensah er fortsat ude med en knæskade.
Karantæner:
AaB: Ingen
Brøndby IF: Andreas Maxsø
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-2-1): Rinne – Granli, Ross, Hagelskjær – Pallesen, Fossum, Højholt, Ahlmann – Prip, Kusk, Makaric
Brøndby IF (4-3-3): Hermansen – Bruus, Rosted, Tshiembe, Riveros – Slimane, Bell, Cappis – Kvistgaarden, Divkovic, Hedlund
Profilen:
Louka Prip har en af ligaens bedste venstrefødder. Han har scoret 14 mål i denne sæson. Han er en af AaB’s største profiler og offensive omdrejningspunkter. Ham skal Brøndby IF have lukket ned for, hvis de vil øge deres chancer for sejr. Han har gode minder mod Brøndby IF med tre mål i deres seneste to kampe.
Vidste du, at…:
Peter Møller er den spiller i historien, som har scoret flest mål i opgørene mellem AaB og Brøndby IF. Ti fuldtræffere står han noteret for. Otte af dem i en AaB-trøje og to af dem for Brøndby IF.
Dom:
Det er en kamp mellem to hold, der er inde i en resultatmæssig krise. De kæmper formentlig om fjerdepladsen, som også kan give adgang til Europa. Buddet herfra bliver en underholdene affære, som ender 3-3.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
TIPSBLADETS DOM
