Optakt: AaB – Brøndby IF

Det er to formsvage mandskaber der tørner sammen på Aalborg Portland Park. Hverken AaB eller Brøndby IF er lykkedes med at vinde det seneste lange stykke tid.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park, Aalborg
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #aabbif #sldk

Holdnyt:
AaB
De brede smil i mundvigene efter ankomsten af Lars Friis er efterhånden stivnet. Uafgjort blev det til senest mod Randers FC, hvor det forinden er blevet til fire nederlag på stribe.

Bronzemedaljerne er stadig inden for rækkevide med fire point op til Silkeborg IF, mens fjerdepladsen også giver mulighed for Europa i næste sæson.

I seneste møde med Randers FC udgik Lucas Andersen med ømhed i knæet, og stjernen er ude mod Brøndby IF. Magnus Christensen og Rufo er heller ikke med.

Tilgengæld er Anders Hagelskjær og Malthe Højholt tilbage fra karantæne. Pedro Ferreira var også med igen mod Randers FC efter sin lange skadespause.

Brøndby IF
Niels Frederiksens tropper fik sendt guldet et skridt tættere på FC København, da de i de døende minutter fik udlignet mod FC Midtjylland. Det gav Niels Frederiksen ikke meget for efter kampen, da han blev spurgt af Discovery+.

Han og Brøndby IF har istedet fuldt fokus på sig selv, og det gør de også klogt i, for de er fortsat uden sejre i mesterskabsspillet. De har fået gang i målscoringen igen, men de blå-gule tørster efter sejre.

Andreas Maxsø var tilbage mod FC Midtjylland, men han er igen i karantæne mod AaB efter et gult kort på MCH Arena. Kevin Mensah er fortsat ude med en knæskade.

Karantæner:
AaB: Ingen
Brøndby IF: Andreas Maxsø

Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-2-1): Rinne – Granli, Ross, Hagelskjær – Pallesen, Fossum, Højholt, Ahlmann – Prip, Kusk, Makaric

Brøndby IF (4-3-3): Hermansen – Bruus, Rosted, Tshiembe, Riveros – Slimane, Bell, Cappis – Kvistgaarden, Divkovic, Hedlund

Profilen:
Louka Prip har en af ligaens bedste venstrefødder. Han har scoret 14 mål i denne sæson. Han er en af AaB’s største profiler og offensive omdrejningspunkter. Ham skal Brøndby IF have lukket ned for, hvis de vil øge deres chancer for sejr. Han har gode minder mod Brøndby IF med tre mål i deres seneste to kampe.

Vidste du, at…:
Peter Møller er den spiller i historien, som har scoret flest mål i opgørene mellem AaB og Brøndby IF. Ti fuldtræffere står han noteret for. Otte af dem i en AaB-trøje og to af dem for Brøndby IF.

Dom:
Det er en kamp mellem to hold, der er inde i en resultatmæssig krise. De kæmper formentlig om fjerdepladsen, som også kan give adgang til Europa. Buddet herfra bliver en underholdene affære, som ender 3-3.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

FC København – FC Nordsjælland

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Stort Brøndby-boost

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Neestrup må undvære profil igen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Godt nyt – nu er han landet i København

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub