Kampfakta:
Spillested: Nordjyske Arena, Aalborg
Dommer: Jens Maae
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: 3+
Twitter: #aabbif
Holdnyt:
AaB:
Det kan både være en fordel og en ulempe for AaB, at klubben i midtugen har spillet Europa League-kamp mod Club Brugge. Vi er fortsat i det tidligere stadie af foråret, så der kan meget vel være trætte ben. Omvendt kan kampen have skærpet AaB’erne, og det bliver spændende at se, hvilken version der viser sig på Nordjyske Arena.
De danske mestre skal forsøge at starte foråret med en sejr. I sidste sæsons forår var AaB det suverænt bedste hold, og det førte både et danske mesterskab og en pokaltitel med sig, så Kent Nielsen ved, hvad en god start kan betyde.
Klubben er uden de tre korsbåndsskadede Jakob Ahlmann, Donny Gorter og Lukas Spalvis, mens nyindkøbet Andreas Blomqvist skal forsøge at komme sig over sygdom. Thomas Enevoldsen har ikke fået en fuld forsæson, hvorfor det nok er usandsynligt, at han figurerer fra start.
I forhold til efteråret er det kun Mathias Wichmann, som AaB har mistet, og han er altså erstattet af Andreas Blomqvist.
Brøndby IF:
Det starter lige på og hårdt for Thomas Frank og Brøndby IF, for Aalborg er et af de svære steder at spille. Klubben fra Vestegnen har bestemt ikke råd til at tabe kampen, for der er på nuværende tidspunkt allerede fire point op til Randers FC, der ligger på den tredjeplads, som Brøndby skal have, hvis målsætningen skal indfries. Men det bliver svært, og i denne sæson er det kun lykkedes Brøndby at vinde én gang på udebane, det var en sejr på 3-0 i Farum over FC Nordsjælland.
Thomas Frank har sagt farvel til et par af de spillere, som ikke var så interessant for ham i truppen. Unge Svenn Crone er udlejet til Brønshøj, mens Michael Almebäck er sendt på lejeaftale til Esbjerg fB, og Fredrik Semb Berge udlejet til Molde. Daniel Holm har forladt klubben. Ind er kommet den svenske back Johan Larsson, der er tiltænkt en nøglerolle i forsvaret.
Cheftræneren holdet formentlig vejret, for både Thomas Kahlenberg og Daniel Agger har været ramt af skavanker i opstartsfasen, hvilket blandt andet førte til, at de ikke spillede sidste testkamp mod New York City FC. Begge ventes dog at blive klar. Interessant er det også, at Patrick Da Silva lader til at have slået Riza Durmisi af i kampen om venstre backen.
Ariel Nunez er ramt af en ankelskade og bliver ikke klar til opgøret.
Karantæne:
AaB: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Superliga-form:
AaB: V-V-T-T-U
Brøndby IF: V-T-V-T-V
Bud på startopstillinger:
AaB (4-4-2): Larsen – Dalsgaard, Petersen, Thelander, Blåbjerg – Bruhn, Risgård, Würtz, Thomsen – Helenius, Jacobsen
Brøndby IF (4-2-3-1): Hradecky – Larsson, Dumic, Agger, Da Silva – Ørnskov, Phiri – Hasani, Kahlenberg, Pukki – Elmander
Vidste du, at…:
Brøndby har på papiret et meget, meget svært startprogram på foråret. Efter udekampen mod AaB kommer FC Midtjylland på besøg i Brøndby. Herefter er der et lille afbræk i form af et pokalopgør ude mod SønderjyskE, der igen i denne sæson har vist sig svære at spille mod. Så venter det store derby mod FC København i Parken, inden forårets første fem kampe rundes af med et opgør på Vestegnen mod OB. De fem kampe kommer til at få stor betydning for, om Brøndby kan vinde DBU Pokalen, om det kan blive til medaljer i denne sæson, og om Thomas Frank er presset ud på det yderste af sit sæde.
Dom:
Det er på papiret et helt åbent opgør, som kan gå begge veje, og det får helt sikkert betydning for kampen, hvordan AaB kommer sig oven på Europa League-opgøret mod Club Brugge. Brøndby skal omvendt vise, at bundniveauet fra efteråret er hævet betragteligt, og det har især været på udebane, hvor Thomas Franks hold har haft problemer. Hvis Daniel Agger og Thomas Kahlenberg begge er med, er der rutine og styring på holdet, men omvendt er Aalborg et svært sted at spille, og vi føler os endnu ikke overbevist om, at Brøndby har kvaliteten og balancen på holdet til at sikre sig tre point. Vi tror på, at AaB vinder en sejr på 2-1 hjemme på eget græs.
Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Interessen er eksploderet på grund af FC København
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FC København-boss reagerer på tilråb
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
