Optakt: AaB – Lyngby Boldklub

Det er en sand gyser, der venter i Aalborg søndag eftermiddag, når AaB byder Lyngby velkommen til Jylland. Tipsbladet giver dig her en optakt til opgøret.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00. 
Spillested: Aalborg Portland Park. 
Dommer: Morten Krogh. 
På TV: Discovery+. 
Hashtag: #aablbk #sldk

Holdnyt
AaB
De røde lamper i Aalborg begynder så småt at blive tændt. Den bolsjestribede fodboldklub har nemlig seks point op til AC Horsens på den rigtige side af nedrykningsstregen med 18 point tilbage at spille om. 

Derfor er Oscar Hiljemarks tropper mere eller mindre pisket til at hente tre point, når Lyngby – som ligeledes er under den frygtede streg – kommer på besøg søndag eftermiddag. 

Nicklas Helenius og kompagni kommer ind til kampen med to uafgjorte resultater på stribe – begge mod Silkeborg IF. Den ene kamp var i Superligaen, mens den anden var i DBU Pokalen. 

Til den altafgørende kamp mod Lyngby kan Oscar Hiljemark glæde sig over, at de fleste spillere er klar til kamp. De eneste fraværende er Jeppe Pedersen og Andreas Poulsen.

Det er dog svært at give en præcis status på AaB, da nordjyderne er stoppet med at offentliggøre en trup på kampdage. 

Lyngby Boldklub:  
De må ærgre sig endnu i Lyngby. Mandagens kamp i Odense skulle nemlig have kastet tre point af sig, da Andreas Bjelland og kompagni førte med 2-0 undervejs. Det sluttede – desværre for Lyngby – 2-2. 

På den positive side er Sjælland-mandskabet dog fortsat med i kampen om overlevelse, selvom flere har dømt dem ude af den rigtig mange gange. Der er i skrivende stund fem point op til AC Horsens. 

Lyngby må se bort fra Andreas Bjelland mod AaB, da han er ude med karantæne. Dog er Frederik Gytkjær retur fra sin tur i skammekrogen. 

På skadeslisten er Alfred Finnbogason, Willy Kumado og Kristian Riis. 

Karantæner
AaB: Ingen. 
Lyngby: Andreas Bjelland. 

Bud på startopstillinger
AaB (4-3-3): Mantl – Pallesen, Kramer, Thelander, Granli – Andersen, Højholt, Fossum – Prip, Helenius, Sousa. 

Lyngby (4-4-2): Kikkenborg – Gregor, Hey, Hamalainen, Storm – Corlu, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Knudsen, Gytkjær. 

Dom:
Frygten for at tabe kan betyde, at vi får en meget låst og nervøs kamp i Aalborg med få mål. Hjemmeholdet snupper dog tre point ved at vinde med 1-0. 





Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her er FC Københavns vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

FC Midtjylland er ude



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Er de også færdige i OB?

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

John Stones tager sydpå

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tottenham-flop i stor transfer

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De vil have Jelert

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet