Optakt: AaB – Lyngby Boldklub

Det er en sand gyser, der venter i Aalborg søndag eftermiddag, når AaB byder Lyngby velkommen til Jylland. Tipsbladet giver dig her en optakt til opgøret.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00. 
Spillested: Aalborg Portland Park. 
Dommer: Morten Krogh. 
På TV: Discovery+. 
Hashtag: #aablbk #sldk

Holdnyt
AaB
De røde lamper i Aalborg begynder så småt at blive tændt. Den bolsjestribede fodboldklub har nemlig seks point op til AC Horsens på den rigtige side af nedrykningsstregen med 18 point tilbage at spille om. 

Derfor er Oscar Hiljemarks tropper mere eller mindre pisket til at hente tre point, når Lyngby – som ligeledes er under den frygtede streg – kommer på besøg søndag eftermiddag. 

Nicklas Helenius og kompagni kommer ind til kampen med to uafgjorte resultater på stribe – begge mod Silkeborg IF. Den ene kamp var i Superligaen, mens den anden var i DBU Pokalen. 

Til den altafgørende kamp mod Lyngby kan Oscar Hiljemark glæde sig over, at de fleste spillere er klar til kamp. De eneste fraværende er Jeppe Pedersen og Andreas Poulsen.

Det er dog svært at give en præcis status på AaB, da nordjyderne er stoppet med at offentliggøre en trup på kampdage. 

Lyngby Boldklub:  
De må ærgre sig endnu i Lyngby. Mandagens kamp i Odense skulle nemlig have kastet tre point af sig, da Andreas Bjelland og kompagni førte med 2-0 undervejs. Det sluttede – desværre for Lyngby – 2-2. 

På den positive side er Sjælland-mandskabet dog fortsat med i kampen om overlevelse, selvom flere har dømt dem ude af den rigtig mange gange. Der er i skrivende stund fem point op til AC Horsens. 

Lyngby må se bort fra Andreas Bjelland mod AaB, da han er ude med karantæne. Dog er Frederik Gytkjær retur fra sin tur i skammekrogen. 

På skadeslisten er Alfred Finnbogason, Willy Kumado og Kristian Riis. 

Karantæner
AaB: Ingen. 
Lyngby: Andreas Bjelland. 

Bud på startopstillinger
AaB (4-3-3): Mantl – Pallesen, Kramer, Thelander, Granli – Andersen, Højholt, Fossum – Prip, Helenius, Sousa. 

Lyngby (4-4-2): Kikkenborg – Gregor, Hey, Hamalainen, Storm – Corlu, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Knudsen, Gytkjær. 

Dom:
Frygten for at tabe kan betyde, at vi får en meget låst og nervøs kamp i Aalborg med få mål. Hjemmeholdet snupper dog tre point ved at vinde med 1-0. 






‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner




LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Scorer vanvittig løn i Premier League

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

David Nielsen er stensikker

“Du er en fucking maskine!”

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Klapper i om stor Superliga-transfer

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Portugal – Spanien

USA – Belgien

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!