Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00.
Spillested: Aalborg Portland Park.
Dommer: Morten Krogh.
På TV: Discovery+.
Hashtag: #aablbk #sldk
Holdnyt:
AaB:
De røde lamper i Aalborg begynder så småt at blive tændt. Den bolsjestribede fodboldklub har nemlig seks point op til AC Horsens på den rigtige side af nedrykningsstregen med 18 point tilbage at spille om.
Derfor er Oscar Hiljemarks tropper mere eller mindre pisket til at hente tre point, når Lyngby – som ligeledes er under den frygtede streg – kommer på besøg søndag eftermiddag.
Nicklas Helenius og kompagni kommer ind til kampen med to uafgjorte resultater på stribe – begge mod Silkeborg IF. Den ene kamp var i Superligaen, mens den anden var i DBU Pokalen.
Til den altafgørende kamp mod Lyngby kan Oscar Hiljemark glæde sig over, at de fleste spillere er klar til kamp. De eneste fraværende er Jeppe Pedersen og Andreas Poulsen.
Det er dog svært at give en præcis status på AaB, da nordjyderne er stoppet med at offentliggøre en trup på kampdage.
Lyngby Boldklub:
De må ærgre sig endnu i Lyngby. Mandagens kamp i Odense skulle nemlig have kastet tre point af sig, da Andreas Bjelland og kompagni førte med 2-0 undervejs. Det sluttede – desværre for Lyngby – 2-2.
På den positive side er Sjælland-mandskabet dog fortsat med i kampen om overlevelse, selvom flere har dømt dem ude af den rigtig mange gange. Der er i skrivende stund fem point op til AC Horsens.
Lyngby må se bort fra Andreas Bjelland mod AaB, da han er ude med karantæne. Dog er Frederik Gytkjær retur fra sin tur i skammekrogen.
På skadeslisten er Alfred Finnbogason, Willy Kumado og Kristian Riis.
Karantæner:
AaB: Ingen.
Lyngby: Andreas Bjelland.
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Mantl – Pallesen, Kramer, Thelander, Granli – Andersen, Højholt, Fossum – Prip, Helenius, Sousa.
Lyngby (4-4-2): Kikkenborg – Gregor, Hey, Hamalainen, Storm – Corlu, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Knudsen, Gytkjær.
Dom:
Frygten for at tabe kan betyde, at vi får en meget låst og nervøs kamp i Aalborg med få mål. Hjemmeholdet snupper dog tre point ved at vinde med 1-0.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
LIVE: Danmark – Ukraine
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW