Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00.
Spillested: Aalborg Portland Park.
Dommer: Morten Krogh.
På TV: Discovery+.
Hashtag: #aablbk #sldk
Holdnyt:
AaB:
De røde lamper i Aalborg begynder så småt at blive tændt. Den bolsjestribede fodboldklub har nemlig seks point op til AC Horsens på den rigtige side af nedrykningsstregen med 18 point tilbage at spille om.
Derfor er Oscar Hiljemarks tropper mere eller mindre pisket til at hente tre point, når Lyngby – som ligeledes er under den frygtede streg – kommer på besøg søndag eftermiddag.
Nicklas Helenius og kompagni kommer ind til kampen med to uafgjorte resultater på stribe – begge mod Silkeborg IF. Den ene kamp var i Superligaen, mens den anden var i DBU Pokalen.
Til den altafgørende kamp mod Lyngby kan Oscar Hiljemark glæde sig over, at de fleste spillere er klar til kamp. De eneste fraværende er Jeppe Pedersen og Andreas Poulsen.
Det er dog svært at give en præcis status på AaB, da nordjyderne er stoppet med at offentliggøre en trup på kampdage.
Lyngby Boldklub:
De må ærgre sig endnu i Lyngby. Mandagens kamp i Odense skulle nemlig have kastet tre point af sig, da Andreas Bjelland og kompagni førte med 2-0 undervejs. Det sluttede – desværre for Lyngby – 2-2.
På den positive side er Sjælland-mandskabet dog fortsat med i kampen om overlevelse, selvom flere har dømt dem ude af den rigtig mange gange. Der er i skrivende stund fem point op til AC Horsens.
Lyngby må se bort fra Andreas Bjelland mod AaB, da han er ude med karantæne. Dog er Frederik Gytkjær retur fra sin tur i skammekrogen.
På skadeslisten er Alfred Finnbogason, Willy Kumado og Kristian Riis.
Karantæner:
AaB: Ingen.
Lyngby: Andreas Bjelland.
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Mantl – Pallesen, Kramer, Thelander, Granli – Andersen, Højholt, Fossum – Prip, Helenius, Sousa.
Lyngby (4-4-2): Kikkenborg – Gregor, Hey, Hamalainen, Storm – Corlu, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Knudsen, Gytkjær.
Dom:
Frygten for at tabe kan betyde, at vi får en meget låst og nervøs kamp i Aalborg med få mål. Hjemmeholdet snupper dog tre point ved at vinde med 1-0.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Portugal skuffede stort mod DR Congo
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
HELT VILDT