Optakt: AaB – Lyngby Boldklub

Det er en sand gyser, der venter i Aalborg søndag eftermiddag, når AaB byder Lyngby velkommen til Jylland. Tipsbladet giver dig her en optakt til opgøret.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00. 
Spillested: Aalborg Portland Park. 
Dommer: Morten Krogh. 
På TV: Discovery+. 
Hashtag: #aablbk #sldk

Holdnyt
AaB
De røde lamper i Aalborg begynder så småt at blive tændt. Den bolsjestribede fodboldklub har nemlig seks point op til AC Horsens på den rigtige side af nedrykningsstregen med 18 point tilbage at spille om. 

Derfor er Oscar Hiljemarks tropper mere eller mindre pisket til at hente tre point, når Lyngby – som ligeledes er under den frygtede streg – kommer på besøg søndag eftermiddag. 

Nicklas Helenius og kompagni kommer ind til kampen med to uafgjorte resultater på stribe – begge mod Silkeborg IF. Den ene kamp var i Superligaen, mens den anden var i DBU Pokalen. 

Til den altafgørende kamp mod Lyngby kan Oscar Hiljemark glæde sig over, at de fleste spillere er klar til kamp. De eneste fraværende er Jeppe Pedersen og Andreas Poulsen.

Det er dog svært at give en præcis status på AaB, da nordjyderne er stoppet med at offentliggøre en trup på kampdage. 

Lyngby Boldklub:  
De må ærgre sig endnu i Lyngby. Mandagens kamp i Odense skulle nemlig have kastet tre point af sig, da Andreas Bjelland og kompagni førte med 2-0 undervejs. Det sluttede – desværre for Lyngby – 2-2. 

På den positive side er Sjælland-mandskabet dog fortsat med i kampen om overlevelse, selvom flere har dømt dem ude af den rigtig mange gange. Der er i skrivende stund fem point op til AC Horsens. 

Lyngby må se bort fra Andreas Bjelland mod AaB, da han er ude med karantæne. Dog er Frederik Gytkjær retur fra sin tur i skammekrogen. 

På skadeslisten er Alfred Finnbogason, Willy Kumado og Kristian Riis. 

Karantæner
AaB: Ingen. 
Lyngby: Andreas Bjelland. 

Bud på startopstillinger
AaB (4-3-3): Mantl – Pallesen, Kramer, Thelander, Granli – Andersen, Højholt, Fossum – Prip, Helenius, Sousa. 

Lyngby (4-4-2): Kikkenborg – Gregor, Hey, Hamalainen, Storm – Corlu, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Knudsen, Gytkjær. 

Dom:
Frygten for at tabe kan betyde, at vi får en meget låst og nervøs kamp i Aalborg med få mål. Hjemmeholdet snupper dog tre point ved at vinde med 1-0. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

New Zealand – Belgien

Panama – England

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Egypten – Iran



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Kroatien – Ghana

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Senegal – Irak

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Colombia – Portugal

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Norge – Frankrig

Neestrup og co. henter stjerne