Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabob #sldk
Holdnyt:
AaB:
Det haltede noget til at starte med, da spanske Marti Cifuentes tog over som cheftræner for AaB, men nordjyderne har for alvor fundet melodien i denne sæson, hvor man aktuelt er at finde på rækkens tredjeplads.
Flere spillere har vist klassen, og selv om det blot er blevet tl 11 scoringer i otte kampe, har man bare lukket syv ind. Det er altså et defensivt stærkt mandskab, Marti Cifuentes har skabt.
Nu venter så et opgør mod OB, hvor nordjyderne skal følge op på seneste kamp, hvor det endte med en fortjent sejr på 3-2 ude over Viborg FF. Lucas Andersen er ude med en langvarig skade, og “Rufo” må også sidde over med skade. Ude sad både Tim Prica og Vladimir Prijovic sidst, da de var influenzaramte. Prica er tilbage for AaB.
Til gengæld er Kasper Kusk nu ramt af sygdom og ude af kampen.
OB:
De vandt i første runde mod FC Midtjylland på udebane, men så måtte OB spille seks kampe uden at vinde, inden man senest trak fra opgøret mod SønderjyskE med en sejr på 2-1. Dermed fik fynboerne luft til bunden og er på en øjeblikkelig syvendeplads med mulighed for at komme længere op i tabellen, hvis det ender med en sejr i Aalborg.
Cheftræner Andreas Alm har ikke mange afbud, men Ryan Johnson Laursen er fortsat ude med en skade, ligesom Issam Jebali heller ikke er blevet klar til opgøret mod AaB.
Mikkel Hyllegaard er også fortsat ude.
Karantæne:
AaB: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Ross, Thelander, Granli – Pallesen, Højholt, Fossum, Ferreira, Ahlmann – Prip, Makaric
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Opondo, Frøkjær-Jensen – Kadrii
Profilen:
Han scorer ikke mange mål, AaB’s Pedro Ferreira, men da der først kom hul på hylden, var der også for alvor hul igennem. 34 kampe havde han spillet i streg i Superligaen uden at score, men mod Viborg scorede han ikke bare en, men to gange. Hold øje med den dygtige portugisiske midtbanespiller, der mest er kendt for sine defensive kvaliteter, men nu også har vist, at han på en god dag kan byde ind med mål.
Vidste du, at..:
Det er to af de klubber, der har gentagne mesterskaber i dansk fodbold, der mødes i Aalborg. OB har vundet tre gange – seneste i 1989 – mens AaB har fire danske mesterskaber. Alle fire er i øvrigt kommet efter 1989. AaB vandt i ’95, ’99, ’08 og senest i 2014.
Dom:
En rigtig klassiker i dansk fodbold. AaB har siden Superligaens indførelse vundet mesterskabet fire gange og pokaltitlen en enkelt, mens OB har en stribe andenpladser i Superligaen og fire pokaltitler siden 1991.
Ingen af de to hold er kontinuerligt i toppen af dansk fodbold længere. AaB er dog tættest på og ligger også på tredjepladsen før kampen, mens OB har svært ved at komme i top seks og også ligger på en aktuel syvendeplads.
Det kan godt gå hen og blive både underholdende og tæt, for det er to klubber, der på papiret er ganske lige. AaB har slået OB 32 gange og spillet 30 kampe uafgjort i Superliga-regi, mens fynboerne har 26 sejre. Så det er lige.
Vi forventer også en lige kamp fra Aalborg samt en pointdeler. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Anbefaler FC Midtjylland til alle
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
Brøndby afvist
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
FCM-helt fremhæver Duncan
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
Conrad Harder assisterer i nederlag
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
Vildt! Dansk rekordår i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
TOPNYHED
