Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabob #sldk
Holdnyt:
AaB:
Det haltede noget til at starte med, da spanske Marti Cifuentes tog over som cheftræner for AaB, men nordjyderne har for alvor fundet melodien i denne sæson, hvor man aktuelt er at finde på rækkens tredjeplads.
Flere spillere har vist klassen, og selv om det blot er blevet tl 11 scoringer i otte kampe, har man bare lukket syv ind. Det er altså et defensivt stærkt mandskab, Marti Cifuentes har skabt.
Nu venter så et opgør mod OB, hvor nordjyderne skal følge op på seneste kamp, hvor det endte med en fortjent sejr på 3-2 ude over Viborg FF. Lucas Andersen er ude med en langvarig skade, og “Rufo” må også sidde over med skade. Ude sad både Tim Prica og Vladimir Prijovic sidst, da de var influenzaramte. Prica er tilbage for AaB.
Til gengæld er Kasper Kusk nu ramt af sygdom og ude af kampen.
OB:
De vandt i første runde mod FC Midtjylland på udebane, men så måtte OB spille seks kampe uden at vinde, inden man senest trak fra opgøret mod SønderjyskE med en sejr på 2-1. Dermed fik fynboerne luft til bunden og er på en øjeblikkelig syvendeplads med mulighed for at komme længere op i tabellen, hvis det ender med en sejr i Aalborg.
Cheftræner Andreas Alm har ikke mange afbud, men Ryan Johnson Laursen er fortsat ude med en skade, ligesom Issam Jebali heller ikke er blevet klar til opgøret mod AaB.
Mikkel Hyllegaard er også fortsat ude.
Karantæne:
AaB: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Ross, Thelander, Granli – Pallesen, Højholt, Fossum, Ferreira, Ahlmann – Prip, Makaric
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Opondo, Frøkjær-Jensen – Kadrii
Profilen:
Han scorer ikke mange mål, AaB’s Pedro Ferreira, men da der først kom hul på hylden, var der også for alvor hul igennem. 34 kampe havde han spillet i streg i Superligaen uden at score, men mod Viborg scorede han ikke bare en, men to gange. Hold øje med den dygtige portugisiske midtbanespiller, der mest er kendt for sine defensive kvaliteter, men nu også har vist, at han på en god dag kan byde ind med mål.
Vidste du, at..:
Det er to af de klubber, der har gentagne mesterskaber i dansk fodbold, der mødes i Aalborg. OB har vundet tre gange – seneste i 1989 – mens AaB har fire danske mesterskaber. Alle fire er i øvrigt kommet efter 1989. AaB vandt i ’95, ’99, ’08 og senest i 2014.
Dom:
En rigtig klassiker i dansk fodbold. AaB har siden Superligaens indførelse vundet mesterskabet fire gange og pokaltitlen en enkelt, mens OB har en stribe andenpladser i Superligaen og fire pokaltitler siden 1991.
Ingen af de to hold er kontinuerligt i toppen af dansk fodbold længere. AaB er dog tættest på og ligger også på tredjepladsen før kampen, mens OB har svært ved at komme i top seks og også ligger på en aktuel syvendeplads.
Det kan godt gå hen og blive både underholdende og tæt, for det er to klubber, der på papiret er ganske lige. AaB har slået OB 32 gange og spillet 30 kampe uafgjort i Superliga-regi, mens fynboerne har 26 sejre. Så det er lige.
Vi forventer også en lige kamp fra Aalborg samt en pointdeler. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Vanvidsmål i 1. division
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
AVIS
Ny melding om fremtiden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
