Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabob #sldk
Holdnyt:
AaB:
Det haltede noget til at starte med, da spanske Marti Cifuentes tog over som cheftræner for AaB, men nordjyderne har for alvor fundet melodien i denne sæson, hvor man aktuelt er at finde på rækkens tredjeplads.
Flere spillere har vist klassen, og selv om det blot er blevet tl 11 scoringer i otte kampe, har man bare lukket syv ind. Det er altså et defensivt stærkt mandskab, Marti Cifuentes har skabt.
Nu venter så et opgør mod OB, hvor nordjyderne skal følge op på seneste kamp, hvor det endte med en fortjent sejr på 3-2 ude over Viborg FF. Lucas Andersen er ude med en langvarig skade, og “Rufo” må også sidde over med skade. Ude sad både Tim Prica og Vladimir Prijovic sidst, da de var influenzaramte. Prica er tilbage for AaB.
Til gengæld er Kasper Kusk nu ramt af sygdom og ude af kampen.
OB:
De vandt i første runde mod FC Midtjylland på udebane, men så måtte OB spille seks kampe uden at vinde, inden man senest trak fra opgøret mod SønderjyskE med en sejr på 2-1. Dermed fik fynboerne luft til bunden og er på en øjeblikkelig syvendeplads med mulighed for at komme længere op i tabellen, hvis det ender med en sejr i Aalborg.
Cheftræner Andreas Alm har ikke mange afbud, men Ryan Johnson Laursen er fortsat ude med en skade, ligesom Issam Jebali heller ikke er blevet klar til opgøret mod AaB.
Mikkel Hyllegaard er også fortsat ude.
Karantæne:
AaB: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Ross, Thelander, Granli – Pallesen, Højholt, Fossum, Ferreira, Ahlmann – Prip, Makaric
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Opondo, Frøkjær-Jensen – Kadrii
Profilen:
Han scorer ikke mange mål, AaB’s Pedro Ferreira, men da der først kom hul på hylden, var der også for alvor hul igennem. 34 kampe havde han spillet i streg i Superligaen uden at score, men mod Viborg scorede han ikke bare en, men to gange. Hold øje med den dygtige portugisiske midtbanespiller, der mest er kendt for sine defensive kvaliteter, men nu også har vist, at han på en god dag kan byde ind med mål.
Vidste du, at..:
Det er to af de klubber, der har gentagne mesterskaber i dansk fodbold, der mødes i Aalborg. OB har vundet tre gange – seneste i 1989 – mens AaB har fire danske mesterskaber. Alle fire er i øvrigt kommet efter 1989. AaB vandt i ’95, ’99, ’08 og senest i 2014.
Dom:
En rigtig klassiker i dansk fodbold. AaB har siden Superligaens indførelse vundet mesterskabet fire gange og pokaltitlen en enkelt, mens OB har en stribe andenpladser i Superligaen og fire pokaltitler siden 1991.
Ingen af de to hold er kontinuerligt i toppen af dansk fodbold længere. AaB er dog tættest på og ligger også på tredjepladsen før kampen, mens OB har svært ved at komme i top seks og også ligger på en aktuel syvendeplads.
Det kan godt gå hen og blive både underholdende og tæt, for det er to klubber, der på papiret er ganske lige. AaB har slået OB 32 gange og spillet 30 kampe uafgjort i Superliga-regi, mens fynboerne har 26 sejre. Så det er lige.
Vi forventer også en lige kamp fra Aalborg samt en pointdeler. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
