Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabob #sldk
Holdnyt:
AaB:
Det haltede noget til at starte med, da spanske Marti Cifuentes tog over som cheftræner for AaB, men nordjyderne har for alvor fundet melodien i denne sæson, hvor man aktuelt er at finde på rækkens tredjeplads.
Flere spillere har vist klassen, og selv om det blot er blevet tl 11 scoringer i otte kampe, har man bare lukket syv ind. Det er altså et defensivt stærkt mandskab, Marti Cifuentes har skabt.
Nu venter så et opgør mod OB, hvor nordjyderne skal følge op på seneste kamp, hvor det endte med en fortjent sejr på 3-2 ude over Viborg FF. Lucas Andersen er ude med en langvarig skade, og “Rufo” må også sidde over med skade. Ude sad både Tim Prica og Vladimir Prijovic sidst, da de var influenzaramte. Prica er tilbage for AaB.
Til gengæld er Kasper Kusk nu ramt af sygdom og ude af kampen.
OB:
De vandt i første runde mod FC Midtjylland på udebane, men så måtte OB spille seks kampe uden at vinde, inden man senest trak fra opgøret mod SønderjyskE med en sejr på 2-1. Dermed fik fynboerne luft til bunden og er på en øjeblikkelig syvendeplads med mulighed for at komme længere op i tabellen, hvis det ender med en sejr i Aalborg.
Cheftræner Andreas Alm har ikke mange afbud, men Ryan Johnson Laursen er fortsat ude med en skade, ligesom Issam Jebali heller ikke er blevet klar til opgøret mod AaB.
Mikkel Hyllegaard er også fortsat ude.
Karantæne:
AaB: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Ross, Thelander, Granli – Pallesen, Højholt, Fossum, Ferreira, Ahlmann – Prip, Makaric
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Opondo, Frøkjær-Jensen – Kadrii
Profilen:
Han scorer ikke mange mål, AaB’s Pedro Ferreira, men da der først kom hul på hylden, var der også for alvor hul igennem. 34 kampe havde han spillet i streg i Superligaen uden at score, men mod Viborg scorede han ikke bare en, men to gange. Hold øje med den dygtige portugisiske midtbanespiller, der mest er kendt for sine defensive kvaliteter, men nu også har vist, at han på en god dag kan byde ind med mål.
Vidste du, at..:
Det er to af de klubber, der har gentagne mesterskaber i dansk fodbold, der mødes i Aalborg. OB har vundet tre gange – seneste i 1989 – mens AaB har fire danske mesterskaber. Alle fire er i øvrigt kommet efter 1989. AaB vandt i ’95, ’99, ’08 og senest i 2014.
Dom:
En rigtig klassiker i dansk fodbold. AaB har siden Superligaens indførelse vundet mesterskabet fire gange og pokaltitlen en enkelt, mens OB har en stribe andenpladser i Superligaen og fire pokaltitler siden 1991.
Ingen af de to hold er kontinuerligt i toppen af dansk fodbold længere. AaB er dog tættest på og ligger også på tredjepladsen før kampen, mens OB har svært ved at komme i top seks og også ligger på en aktuel syvendeplads.
Det kan godt gå hen og blive både underholdende og tæt, for det er to klubber, der på papiret er ganske lige. AaB har slået OB 32 gange og spillet 30 kampe uafgjort i Superliga-regi, mens fynboerne har 26 sejre. Så det er lige.
Vi forventer også en lige kamp fra Aalborg samt en pointdeler. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
TRANSFER
– Han virker frustreret!
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
NYHEDER
Ikke set i 30 år
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
