Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabob #sldk
Holdnyt:
AaB:
Det haltede noget til at starte med, da spanske Marti Cifuentes tog over som cheftræner for AaB, men nordjyderne har for alvor fundet melodien i denne sæson, hvor man aktuelt er at finde på rækkens tredjeplads.
Flere spillere har vist klassen, og selv om det blot er blevet tl 11 scoringer i otte kampe, har man bare lukket syv ind. Det er altså et defensivt stærkt mandskab, Marti Cifuentes har skabt.
Nu venter så et opgør mod OB, hvor nordjyderne skal følge op på seneste kamp, hvor det endte med en fortjent sejr på 3-2 ude over Viborg FF. Lucas Andersen er ude med en langvarig skade, og “Rufo” må også sidde over med skade. Ude sad både Tim Prica og Vladimir Prijovic sidst, da de var influenzaramte. Prica er tilbage for AaB.
Til gengæld er Kasper Kusk nu ramt af sygdom og ude af kampen.
OB:
De vandt i første runde mod FC Midtjylland på udebane, men så måtte OB spille seks kampe uden at vinde, inden man senest trak fra opgøret mod SønderjyskE med en sejr på 2-1. Dermed fik fynboerne luft til bunden og er på en øjeblikkelig syvendeplads med mulighed for at komme længere op i tabellen, hvis det ender med en sejr i Aalborg.
Cheftræner Andreas Alm har ikke mange afbud, men Ryan Johnson Laursen er fortsat ude med en skade, ligesom Issam Jebali heller ikke er blevet klar til opgøret mod AaB.
Mikkel Hyllegaard er også fortsat ude.
Karantæne:
AaB: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Ross, Thelander, Granli – Pallesen, Højholt, Fossum, Ferreira, Ahlmann – Prip, Makaric
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Opondo, Frøkjær-Jensen – Kadrii
Profilen:
Han scorer ikke mange mål, AaB’s Pedro Ferreira, men da der først kom hul på hylden, var der også for alvor hul igennem. 34 kampe havde han spillet i streg i Superligaen uden at score, men mod Viborg scorede han ikke bare en, men to gange. Hold øje med den dygtige portugisiske midtbanespiller, der mest er kendt for sine defensive kvaliteter, men nu også har vist, at han på en god dag kan byde ind med mål.
Vidste du, at..:
Det er to af de klubber, der har gentagne mesterskaber i dansk fodbold, der mødes i Aalborg. OB har vundet tre gange – seneste i 1989 – mens AaB har fire danske mesterskaber. Alle fire er i øvrigt kommet efter 1989. AaB vandt i ’95, ’99, ’08 og senest i 2014.
Dom:
En rigtig klassiker i dansk fodbold. AaB har siden Superligaens indførelse vundet mesterskabet fire gange og pokaltitlen en enkelt, mens OB har en stribe andenpladser i Superligaen og fire pokaltitler siden 1991.
Ingen af de to hold er kontinuerligt i toppen af dansk fodbold længere. AaB er dog tættest på og ligger også på tredjepladsen før kampen, mens OB har svært ved at komme i top seks og også ligger på en aktuel syvendeplads.
Det kan godt gå hen og blive både underholdende og tæt, for det er to klubber, der på papiret er ganske lige. AaB har slået OB 32 gange og spillet 30 kampe uafgjort i Superliga-regi, mens fynboerne har 26 sejre. Så det er lige.
Vi forventer også en lige kamp fra Aalborg samt en pointdeler. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Kongekasse af Mattsson – se den her
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Færdig i Manchester City
OPTAKT
Viborg FF – AGF
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
OPTAKT
OB – FC Fredericia
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
Jakob Poulsen med dyster melding
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
