Optakt: AaB – OB

Superligaen er tilbage, og det er den med et opgør mellem Danmarks tredje- og fjerdestørste by.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabob #sldk

Holdnyt:
AaB:
Det haltede noget til at starte med, da spanske Marti Cifuentes tog over som cheftræner for AaB, men nordjyderne har for alvor fundet melodien i denne sæson, hvor man aktuelt er at finde på rækkens tredjeplads.

Flere spillere har vist klassen, og selv om det blot er blevet tl 11 scoringer i otte kampe, har man bare lukket syv ind. Det er altså et defensivt stærkt mandskab, Marti Cifuentes har skabt.

Nu venter så et opgør mod OB, hvor nordjyderne skal følge op på seneste kamp, hvor det endte med en fortjent sejr på 3-2 ude over Viborg FF. Lucas Andersen er ude med en langvarig skade, og “Rufo” må også sidde over med skade. Ude sad både Tim Prica og Vladimir Prijovic sidst, da de var influenzaramte. Prica er tilbage for AaB.

Til gengæld er Kasper Kusk nu ramt af sygdom og ude af kampen.

OB:
De vandt i første runde mod FC Midtjylland på udebane, men så måtte OB spille seks kampe uden at vinde, inden man senest trak fra opgøret mod SønderjyskE med en sejr på 2-1. Dermed fik fynboerne luft til bunden og er på en øjeblikkelig syvendeplads med mulighed for at komme længere op i tabellen, hvis det ender med en sejr i Aalborg.

Cheftræner Andreas Alm har ikke mange afbud, men Ryan Johnson Laursen er fortsat ude med en skade, ligesom Issam Jebali heller ikke er blevet klar til opgøret mod AaB.

Mikkel Hyllegaard er også fortsat ude.

Karantæne:
AaB: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Ross, Thelander, Granli – Pallesen, Højholt, Fossum, Ferreira, Ahlmann – Prip, Makaric

OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Opondo, Frøkjær-Jensen – Kadrii

Profilen:
Han scorer ikke mange mål, AaB’s Pedro Ferreira, men da der først kom hul på hylden, var der også for alvor hul igennem. 34 kampe havde han spillet i streg i Superligaen uden at score, men mod Viborg scorede han ikke bare en, men to gange. Hold øje med den dygtige portugisiske midtbanespiller, der mest er kendt for sine defensive kvaliteter, men nu også har vist, at han på en god dag kan byde ind med mål.

Vidste du, at..:
Det er to af de klubber, der har gentagne mesterskaber i dansk fodbold, der mødes i Aalborg. OB har vundet tre gange – seneste i 1989 – mens AaB har fire danske mesterskaber. Alle fire er i øvrigt kommet efter 1989. AaB vandt i ’95, ’99, ’08 og senest i 2014.

Dom:
En rigtig klassiker i dansk fodbold. AaB har siden Superligaens indførelse vundet mesterskabet fire gange og pokaltitlen en enkelt, mens OB har en stribe andenpladser i Superligaen og fire pokaltitler siden 1991.

Ingen af de to hold er kontinuerligt i toppen af dansk fodbold længere. AaB er dog tættest på og ligger også på tredjepladsen før kampen, mens OB har svært ved at komme i top seks og også ligger på en aktuel syvendeplads.

Det kan godt gå hen og blive både underholdende og tæt, for det er to klubber, der på papiret er ganske lige. AaB har slået OB 32 gange og spillet 30 kampe uafgjort i Superliga-regi, mens fynboerne har 26 sejre. Så det er lige.

Vi forventer også en lige kamp fra Aalborg samt en pointdeler. 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: Villa spørger på tidl. FCM-profil

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Den værste i 18 år – de overvejer det

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: OB køber ny profil for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller imponerer

‘Afgørende dage’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Verdensstjernes søn landet i København

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Michael Carrick storhylder

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

‘Det kommer aldrig til at ske’

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Bretonere bøllebanker normannere

Optur før FC København-brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’