Optakt: AaB – Silkeborg IF

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem AaB og Silkeborg IF.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: Canal 9
Hashtag: #aabsif #sldk

Holdnyt:
AaB:
Det har været et hårdt efterår for AaB, der også går ind til søndagens hjemmekamp med en frisk skuffelse i hukommelsen. 

I sidste weekend led Erik Hamréns mandskab således et smerteligt nederlag i sidste øjeblik, da man tabte med 3-2 på Brøndby Stadion. Nordjyderne havde ellers kæmpet sig flot tilbage på 2-2 efter to scoringer af Younes Bakiz, men i sidste ende rakte det altså ikke til point. 

Dermed er status stadig, at AaB ligger og roder rundt nede under nedrykningsstregen, hvor man har fire point op til AC Horsens på 10. pladsen. 

Josip Posavec har været skadet i den seneste måneds tid, hvor Theo Sander har fået chancen, og så er AaB også uden venstrebacken Jakob Ahlmann, der er blevet opereret for en brækket næse.

Silkeborg IF: 
Ligesom hjemmeholdet går gæsterne også ind til søndagens kamp med et par nedture i baggagen.

I sidste weekend tabte man således med 2-1 til Viborg på hjemmebane, og torsdag blev man så sendt ud af Conference League efter et 2-0-nederlag hjemme mod Anderlecht. 

Kent Nielsens tropper spillede desuden med 10 mand i over en time af opgøret mod belgierne, så spørgsmålet er, om det har resulteret i ekstra træthed på Silkeborg-mandskabet. 

Mark Brink kan få et hvil – han udgik i pausen af opgøret mod Anderlecht, og afløseren, Pelle Mattsson, leverede et strålende indhop.

Silkeborg er uden Tobias Salquist, der afsoner karantæne, og så er den normale anfører Gustav Dahl fortsat ude med en hovedskade.

Karantæner: 
AaB: Ingen
Silkeborg IF: Tobias Salquist

Bud på startopstillinger: 
AaB: (4-4-1-1): Theo Sander – Yanya Nadrani, Daniel Granli, Lars Kramer, Andreas Poulsen – Kilian Ludewig, Iver Fossum, Pedro Ferreira, Younes Bakiz – Louka Prip – Marco Ramkilde

Silkeborg (4-3-3): Nicolai Larsen – Oliver Sonne, André Calisir, Joel Felix, Lukas Engel – Stefan Thordarson, Pelle Mattsson, Anders Klynge – Kasper Kusk, Nicklas Helenius, Sebastian Jørgensen

Dom: 
Det har været et rigtigt svært efterår for AaB, der blot har hentet tre sejre i 15 Superliga-kampe. Silkeborg har klaret det væsentligt bedre i denne sæson, så buddet herfra lyder på en 2-1-sejr til gæsterne. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afviser monsterbud på Simsir

Portugal – Kroatien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Schweiz – Algeriet

Australien – Egypten

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Argentina – Kap Verde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Eksperter raser: Hvad med Messi?