Optakt: AaB – Silkeborg IF

Nordjyderne overlever med en sejr over Silkeborg IF.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 14.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabsif #sldk

Holdnyt:
AaB:
De har altid været Superliga-klub, men nu er AaB i fare for at rykke ud af rækken for første gang siden indførelsen i 1991.

Nordjyderne har vundet Superligaen fire gange – senest i 2014 – og mod Silkeborg IF lørdag er det sikkert, at AaB rykker ud, hvis man taber til Silkeborg, da AC Horsens og Lyngby, der også har 27 point, spiller mod hinanden. Uafgjort er kun nok for AaB, hvis AC Horsens og Lyngby spiller uafgjort. Men at de to oprykkere skulle spille uafgjort, er usandsynligt, da begge vil satse alt til sidst for at vinde, hvis AaB spiller uafgjort mod SIF.

Med andre ord: AaB skal vinde, og vinder man, er man også sikker på at blive oppe, da både AC Horsens og Lyngby har dårligere målscore.

Til opgøret mod SIF er der tvivl om profilerne Allan Sousa og Rasmus Thelander. Førstnævnte har ikke spillet på det seneste, og sidstnævnte måtte udgå af seneste opgør.

Kasper Jørgensen vender retur fra overstået karantæne.

Silkeborg IF:
Midtjyderne spillede senest 3-3 mod FC Midtjylland, og her kunne træner Kent Nielsen glæde sig over, at Kasper Kusk kom i gang igen, og at indskifter Søren Tengstedt scorede to gange. Så mangler cheftræneren bare at få Sebastian Jørgensen i gang efter et sløjt forår.

Selvsamme Kent Nielsen har forlænget sin aftale med Silkeborg IF, så den nu løber til sommeren 2026. Dermed har klubben ro og kontinuitet på trænerposten.

SIF kan hverken rykke frem eller tilbage i stillingen, men til gengæld kan man drille AaB. Og i respekt for ligaen og de hold, der stadig har noget på spil, vil SIF gøre alt for at få point. Det har Kent Nielsen allerede gjort klart.

Til opgøret er Gustav Dahl, Mads Kaalund og Stefan Thordarson alle tre ude med skader. Alexander Lind er til gengæld klar igen efter sin skade. 

Karantæner:
AaB: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Mantl – Jørgensen, Kramer, Granli, Ahlmann – Ferreira, Højholt, Fossum – Prip, Helenius, Bakiz

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Engel – Klynge, Brink, Mattsson – Jørgensen, Kusk – Adamsen

Dom:
AaB vandt, da de to holdt senest mødtes i Aalborg i en pokalsemifinale, og her var der egentlig ganske klar forskel på de to hold.

Men siden har nordjyderne haft det svært, så det er spørgsmålet, om nerverne rammer AaB mod SIF, eller om formår at finde tilbage til den vindende formel mod SIF.

Midtjyderne kommer fra en stærk kamp senest, og vi tror også, at man kan drille AaB. Men til syvende og sidst ender det med nordjysk triumf.

AaB vinder et målrigt opgør 3-2.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Spændende OB-nyhed

De vil have Martin Braithwaite

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Brøndby IF – Randers FC



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Silkeborg IF – Viborg FF

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Ikke set i 30 år

AGF – OB

– Jeg tror de vinder Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Stjernetransfer på plads alligevel

– Han virker frustreret!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“De havde det bedste transfervindue”

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her