Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 14.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabsif #sldk
Holdnyt:
AaB:
De har altid været Superliga-klub, men nu er AaB i fare for at rykke ud af rækken for første gang siden indførelsen i 1991.
Nordjyderne har vundet Superligaen fire gange – senest i 2014 – og mod Silkeborg IF lørdag er det sikkert, at AaB rykker ud, hvis man taber til Silkeborg, da AC Horsens og Lyngby, der også har 27 point, spiller mod hinanden. Uafgjort er kun nok for AaB, hvis AC Horsens og Lyngby spiller uafgjort. Men at de to oprykkere skulle spille uafgjort, er usandsynligt, da begge vil satse alt til sidst for at vinde, hvis AaB spiller uafgjort mod SIF.
Med andre ord: AaB skal vinde, og vinder man, er man også sikker på at blive oppe, da både AC Horsens og Lyngby har dårligere målscore.
Til opgøret mod SIF er der tvivl om profilerne Allan Sousa og Rasmus Thelander. Førstnævnte har ikke spillet på det seneste, og sidstnævnte måtte udgå af seneste opgør.
Kasper Jørgensen vender retur fra overstået karantæne.
Silkeborg IF:
Midtjyderne spillede senest 3-3 mod FC Midtjylland, og her kunne træner Kent Nielsen glæde sig over, at Kasper Kusk kom i gang igen, og at indskifter Søren Tengstedt scorede to gange. Så mangler cheftræneren bare at få Sebastian Jørgensen i gang efter et sløjt forår.
Selvsamme Kent Nielsen har forlænget sin aftale med Silkeborg IF, så den nu løber til sommeren 2026. Dermed har klubben ro og kontinuitet på trænerposten.
SIF kan hverken rykke frem eller tilbage i stillingen, men til gengæld kan man drille AaB. Og i respekt for ligaen og de hold, der stadig har noget på spil, vil SIF gøre alt for at få point. Det har Kent Nielsen allerede gjort klart.
Til opgøret er Gustav Dahl, Mads Kaalund og Stefan Thordarson alle tre ude med skader. Alexander Lind er til gengæld klar igen efter sin skade.
Karantæner:
AaB: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Mantl – Jørgensen, Kramer, Granli, Ahlmann – Ferreira, Højholt, Fossum – Prip, Helenius, Bakiz
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Engel – Klynge, Brink, Mattsson – Jørgensen, Kusk – Adamsen
Dom:
AaB vandt, da de to holdt senest mødtes i Aalborg i en pokalsemifinale, og her var der egentlig ganske klar forskel på de to hold.
Men siden har nordjyderne haft det svært, så det er spørgsmålet, om nerverne rammer AaB mod SIF, eller om formår at finde tilbage til den vindende formel mod SIF.
Midtjyderne kommer fra en stærk kamp senest, og vi tror også, at man kan drille AaB. Men til syvende og sidst ender det med nordjysk triumf.
AaB vinder et målrigt opgør 3-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
LIVE: Viborg FF – FC København
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Højlund står til at slå personlige rekorder
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FCM ansætter ny topboss
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mexico kommer med markant melding om VM
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
‘Tottenham er i overhængende fare’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Deler nyt om fremtiden
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime