Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.30
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Endnu ikke offentliggjort
På TV: 3+
Hashtag: #aabvff #sldk
Holdnyt:
AaB:
Nordjyderne fulgte godt med i pokalfinalen, for havde OB vundet den kamp, var AaB gået på sommerferie. Men nu får Superligaens nummer fem alligevel en chance for at komme i Europa, og man spiller tilmed på hjemmebane mod Viborg FF søndag.
Lucas Andersen, Magnus Christensen, Gudmundur Thorarinsson og Rufo var alle ude med skader senest, mens Daniel Granli er tilbage, efter han sad over med karantæne senest.
Rasmus Thelander og Iver Fossum må igen sidde over med karantæne.
Kampen om billetten til Europa afgøres over én kamp, og AaB kan altså glæde sig over hjemmebanen i opgøret.
Meget fokus vil selvsagt være på Lars Friis, der har en fortid i netop Viborg FF.
Viborg FF:
De har spillet en stor sæson og har nu en gylden mulighed for at komme med i Europa.
Viborg FF må dog acceptere, at favoritværdigheden ligger hos modstanderen AaB, der har hjemmebane i opgøret.
VFF kommer til opgøret med flere skader. Tobias Bech, Justin Lonwijk, Marokhy Ndione og Ibrahim Said var alle ude, da man mødte SønderjyskE senest, og både Bech og Ndione er ikke blevet klar til at spille. Lonwijk og Said er dog tilbage.
Samtidig har Jacob Friis bekræftet, at Lars Kramer ikke spiller kampen. Hollænderen skal ifølge Ekstra Bladet spille for modstanderen AaB i næste sæson.
Karantæne:
AaB: Iver Fossum og Rasmus Thelander
VIborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-2-1): Rinne – Granli, Ross, Hagelskjær – Pallesen, Højholt, Ferreira, Ahlmann – Prip, Kusk – Makaric
Viborg FF (4-3-3): Lund-Pedersen – Anyembe, Lauritsen, Bürgy, Sørensen – Bonde, Grønning, Leemans – Gaaei, Grot, Bakiz
Profilen:
Målmand Jacob Rinne spiller sin sidste kamp som AaB’er. Nordjyderne har offentliggjort, at keeperen denne sommer forlader dem på en fri transfer.
Vidste du, at…
Siden indførelsen af slutspillet er det aldrig lykkedes for vinderen af kvalifikationsspillet at vinde over holdet fra mesterskabsspillet i Europa Playoff-kampen i Superligaen. Randers tabte i 2017 til FCM, i 2018 tabte AGF til FCK, i 2019 tabte Randers til Brøndby, i 2020 tabte OB til AGF, og sidste år tabte AaB til AGF.
Dom:
Det bliver en spændende kamp mellem to velspillende mandskaber. AaB er på baggrund af hjemmebanen favorit til opgøret, men VFF kommer med gode resulater i bagagen og har vist sig som et hold, der er svært at slå.
Vi forventer en underholdende kamp. VI tror, at AaB qua hjemmebanen vinder opgøret. 3-2 til nordjyderne.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
LIVE: Godt FC København-nyt før derby
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF