Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.30
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Endnu ikke offentliggjort
På TV: 3+
Hashtag: #aabvff #sldk
Holdnyt:
AaB:
Nordjyderne fulgte godt med i pokalfinalen, for havde OB vundet den kamp, var AaB gået på sommerferie. Men nu får Superligaens nummer fem alligevel en chance for at komme i Europa, og man spiller tilmed på hjemmebane mod Viborg FF søndag.
Lucas Andersen, Magnus Christensen, Gudmundur Thorarinsson og Rufo var alle ude med skader senest, mens Daniel Granli er tilbage, efter han sad over med karantæne senest.
Rasmus Thelander og Iver Fossum må igen sidde over med karantæne.
Kampen om billetten til Europa afgøres over én kamp, og AaB kan altså glæde sig over hjemmebanen i opgøret.
Meget fokus vil selvsagt være på Lars Friis, der har en fortid i netop Viborg FF.
Viborg FF:
De har spillet en stor sæson og har nu en gylden mulighed for at komme med i Europa.
Viborg FF må dog acceptere, at favoritværdigheden ligger hos modstanderen AaB, der har hjemmebane i opgøret.
VFF kommer til opgøret med flere skader. Tobias Bech, Justin Lonwijk, Marokhy Ndione og Ibrahim Said var alle ude, da man mødte SønderjyskE senest, og både Bech og Ndione er ikke blevet klar til at spille. Lonwijk og Said er dog tilbage.
Samtidig har Jacob Friis bekræftet, at Lars Kramer ikke spiller kampen. Hollænderen skal ifølge Ekstra Bladet spille for modstanderen AaB i næste sæson.
Karantæne:
AaB: Iver Fossum og Rasmus Thelander
VIborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-2-1): Rinne – Granli, Ross, Hagelskjær – Pallesen, Højholt, Ferreira, Ahlmann – Prip, Kusk – Makaric
Viborg FF (4-3-3): Lund-Pedersen – Anyembe, Lauritsen, Bürgy, Sørensen – Bonde, Grønning, Leemans – Gaaei, Grot, Bakiz
Profilen:
Målmand Jacob Rinne spiller sin sidste kamp som AaB’er. Nordjyderne har offentliggjort, at keeperen denne sommer forlader dem på en fri transfer.
Vidste du, at…
Siden indførelsen af slutspillet er det aldrig lykkedes for vinderen af kvalifikationsspillet at vinde over holdet fra mesterskabsspillet i Europa Playoff-kampen i Superligaen. Randers tabte i 2017 til FCM, i 2018 tabte AGF til FCK, i 2019 tabte Randers til Brøndby, i 2020 tabte OB til AGF, og sidste år tabte AaB til AGF.
Dom:
Det bliver en spændende kamp mellem to velspillende mandskaber. AaB er på baggrund af hjemmebanen favorit til opgøret, men VFF kommer med gode resulater i bagagen og har vist sig som et hold, der er svært at slå.
Vi forventer en underholdende kamp. VI tror, at AaB qua hjemmebanen vinder opgøret. 3-2 til nordjyderne.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
DAGENS SPILFORSLAG
Momentum i nederlandsk playoff
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Napoli-chok på vej
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup