Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nordstern Arena Horsens
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Canal 9 og Discovery+
Hashtag: #achaab #sldk
Holdnyt:
AC Horsens
Efter et rigtigt fint efterår er oprykkerne ikke kommet særligt stærkt ind i 2023, hvor man blot formåede at hente ét point i grundspillets sidste fem runder.
Efter nederlag til Brøndby, Viborg, AGF og FC København hentede AC Horsens et vitalt point i udekampen mod Lyngby i forrige weekend.
Simon Makienoks udligning i anden halvleg betyder, at AC Horsens fortsat har syv point ned til Lyngby, der har overhalet AaB og nu ligger nummer 11.
Dermed ringer alarmklokkerne ikke for fuld skrue i Horsens, men søndagens kamp mod AaB er alligevel ekstremt vigtig. En sejr vil selvfølgelig give AaB blod på tanden, hvilket AC Horsens naturligvis gerne vil være foruden.
Lubambo Musonda og Thomas Santos har været meldt tvivlsomme til opgøret, men begge spillere indgår den trup, Jens Berthel Askou har udtaget.
AaB
Efter et skrækkeligt efterår er AaB også kommet skidt fra start i 2023, hvor grundspillets sidste fem runder blot kastede ét enkelt point af sig.
Dermed står AaB nu faktisk i en værre situation, end man gjorde ved nytår, idet nordjyderne nu er gledet helt ned på sidstepladsen i Superligaen efter Lyngbys sejre over FC Midtjylland og Brøndby.
Den skuffende start på foråret har også betydet et farvel til Erik Hamrén, der blev fyret i sidste uge, efter 1-0-nederlaget til Randers i grundspillets sidste runde.
Dermed er det nu op til den tidligere assistenttræner Oscar Hiljemark at redde AaB fra nedrykning, efter at den 30-årige svensker er blevet forfremmet til cheftræner.
Hiljemark står foran en ekstremt vigtig opgave i sin første kamp som chef, idet et nederlag til AC Horsens nok vil være det sidste søm i kisten for AaB. Omvendt vil en sejr tænde drømmen om overlevelse for nordjyderne.
AaB har noget usædvanligt valgt slet ikke at offentliggøre en trup til opgøret, så det er svært at rapportere helt nøjagtigt om den kriseramte klub fra Nordjylland. Mod Randers måtte AaB undvære de skadede Kilian Ludewig, Andreas Poulsen, Younes Bakiz, Jeppe Pedersen og Kasper Jørgensen.
Karantæner:
AC Horsens: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-3): Delac – Jensen, Hansen, Ludwig – Buus, Kruse, Drachmann, Musonda – Sigurdarson, Jacobsen, Opondo
AaB (4-2-3-1): Sander – Pallesen, Kramer, Thelander, Granli – Fossum, Højholt – Prip, Andersen, Sousa – Helenius
Dom:
AaB har blot scoret ét mål i foråret, og AC Horsens’ kampe er ofte også målfattige. Buddet herfra lyder på 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
TIPSBLADETS DOM