Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Tv3 Max
Hashtag: #acaab #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
To kampe i træk med point er bestemt ikke hverdag for AC Horsens, og det er slet ikke hverdag at holde nullet i lige så mange kampe i træk. Men det er hvad, AC Horsens har gjort, hvilket har trukket bundproppen op fra seks til nu otte point i sæsonen efter 0-0 mod både OB og senest Vejle.
Men her stopper det positive også.
For det er nu ni kampe siden, at AC Horsens har vundet i Superligaen, og holdet står fortsat noteret for bare 10 scoringer i hele sæsonen. Det gjorde AC Horsens også, da efterårs-sæsonen gik på vinterferie, hvilket betyder, at AC Horsens slet ikke har fået scoret i forårets fem første spillerunder.
Og så nytter det altså ikke ret meget at holde målet rent i et par kampen, når nu de nærmeste konkurrenter faktisk begynder at sætte flere point på kontoen. AC Horsens er sidst med tre point op til Lyngby på 11. pladsen men hele 11 point op til FC Nordsjælland på 10.pladsen.
Det er derfor mere end tiltrængt med både scoringer og sejre for AC Horsens, for troen på overlevelse må efterhånden været hårdt prøvet. Derfor er det også et ekstra slag, at Bjarke Jacobsens fight ikke bliver et tema mod AaB, da han afsoner karantæne.
AaB:
AaB er fortsat uden sejr i foråret, og faktisk er striben af kampe uden sejr nu oppe på seks for nordjyderne. At man med fire spillerunder tilbage fortsat har virkelig gode muligheder for at nappe en plads i Top-6 siger mere om den manglende kontinuitet hos midterholdene generelt, end om AaBs pointhøst.
Derfor bør træner Cifuentes da også have nemt nok ved at motivere sine spillere fortsat frem mod de afgørende runder, for nu skal sejrene komme.
Og der var da bestemt også gode ting at tage med sig fra 2-2-opgøret mod FCN, hvor både Tim Prica endelig fik hul på scoringen og hvor nyindkøbet Rufo viste målnæse men blev VAR-stoppet i sin måljubel.
AaB må se bort fra Jakob Ahlmann, der tager plads i skammekrogen med for mange karantæne-point. Og så mangler der fortsat power ved profilerne Lucas Andersen og Oscar Hiljemark, der begge fortsat er ude med skader.
Til gengæld er Martin Samuelsen tilbage i truppen efter at have været ude med en brækket næse. Angriberen var i spil til weekendens kamp mod FCN, men blev sorteret fra.
Karantæne:
AC Horsens: Bjarke Jacobsen
AaB: Jakob Ahlmann
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-5-2): Delac – Kiilerich, Ludwig, Reese – Nymann, Gemmer, Prip, Hansson, Dyhr – Brock-Madsen, Brajanac
AaB (4-2-3-1): Rinne – Børsting, Granli, Ross, Klitten – Fossum, Ferriera – Kusk, Rufo, Hannesbo – Prica
Profilen:
Tim Prica kom til AaB som en yderst ombejlet angriber med et stort talent, som flere klubber havde set sig lunt på. Og med far Rade Pricas præstationer i netop AaB-trøjen, var det da bestemt også med en vis portion forventninger og tilfredshed, da det lykkes at hente Prica junior til klubben.
Men vejen har været lang for den ivrige unge mand, der både har trukket rødt og overskrifter for brændte chancer i sin første tid i AaB.
Men i den seneste runde kom forløsningen så med et scoringen til 1-0 mod FCN, hvilket uden tvivl har fået mange AaB-fans til at håbe, at Prica i sin kamp nummer 14 for AaB atter viser skarpheden.
Vidste du, at..:
AaB har krammet på AC Horsens. Det er blevet til AaB-sejr i de seneste tre kampe med en samlet målscore på 10-0. Ikke så rart at tænke på for AC Horsens, når holdet som skrevet blot har scoret i alt 10 mål i sæsonens 18 første kampe
Dom:
Det kan godt være, at AaB – som AC Horsens – ikke har vundet i forårets fem første kampe.
Men alligevel må selvtilliden og sulten være nemmest at mærke hos nordjyderne.
En sejr onsdag vil skyde AaB helt ind i varmen igen i forhold til en plads blandt de seks første, og med fem scorede mål i sæsonens i alt i fem forårskampe, er AaB det logiske bud på en vinder.
AaB henter tre nødvendige og vigtige point med en 2-0-sejr over AC Horsens.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
