Optakt: AC Horsens – AGF

AGF skal forsøge at fortsætte den fine sæsonstart mod AC Horsens fredag aften.



Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Casa Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3Sport
Hashtag: #achagf #sldk

Holdnyt
AC Horsens

AC Horsens startede som lyn og torden med sejre over FC København og Lyngby Boldklub samt et remis mod AaB, men siden er Den Gule Fare kommet lidt ned på jorden. I de seneste tre kampe er der blot blevet hentet et point.

Det falder ikke mindst sammen med Casper Tengstedts exit. Den unge angriber blev solgt i en flot handel til Rosenborg, hvor han har bombet løs, men han har også efterladt et hul i Horsens, som skal udfyldes i transfervinduets sidste dage.

Horsens er nemlig det mindst målfarlige hold i Superligaen med blot fem mål på seks kampe, og tre af de mål blev endda scoret i én kamp.

Til seneste kamp mod OB – som endte med et 0-1-nederlag – kunne Jens Berthel Askou og trænerteamet glæde sig over en trup uden skader eller karantæner. Det er tilfældet igen denne weekend.

AGF
AGF fortsætter fantomstarten under Uwe Rösler.

Med sejren over FC Midtjylland i den forgangne spillerunde er “De Hviie” nu oppe på tre sejre i træk og fem kampe uden nederlag. Det sikrer AGF en andenplads i Superligaen, hvor de er á point med førstepladsen Silkeborg IF og tredjepladsen FC Nordsjælland.

Det skyldes ikke mindst en stærk defensiv. Med tremandsforsvaret bestående af Yann Bisseck, Frederik Tingager og Thomas Kristensen har man indkasseret færrest mål i ligaen i denne sæson med kun tre mål imod. At Bisseck så også scorer, som han har lyst til i øjeblikket, er bare en bonus for Uwe Röslers mandskab.

Nu skal den stærke stime forlænges mod AC Horsens, som AGF har haft et fint tag på i de seneste år. Hver af de seneste seks indbyrdes opgør er endt med sejre til “De Hviie”.

AGF var uden Dawid Kurminowski senest på grund af en skade, men han er med i truppen. Det samme er Sebastian Hausner.

Karantæne
AC Horsens: Ingen

AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-3): Delac – Gomez, Kiilerich, Jensen – Musonda, Opondo, Drachmann, Santos – Iyede, Jacobsen, Sigurdarson

AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Madsen, Poulsen, Brandhof, Kahl – Haugen, Mortensen

Profilen:
Han viste allerede lovende takter i sidste sæson, men 21-årige Yann Aurel Bisseck har for alvor vist sig som en forsvarsprofil for AGF i denne sæson. Med to mål og stærke defensive præstationer har han været den helt store oplevelse for “De Hviie”.

Vidste du, at…:
Der kommer til at være godt med smæk på udebaneafsnittet til fredagens kamp i Horsens. AC Horsens har udvidet afsnittet ad to omgange, så der er plads til 1800 AGF-fans, og samtlige billetter til udebanefans er blevet revet væk.

Dom:
Med AGF’s stærke sæsonstart og AC Horsens’ offensive kvaler in mente står det klart, at “De Hviie” er favoritter til fredagens opgør. Herfra er der også tro på en favoritsejr, og at den århusianske optur fortsætter. Det slutter 2-0 til AGF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:






Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på




LIVE

LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Hård kritik af FCM-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Afslører dialog med Niels Frederiksen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

AGF – FC Nordsjælland

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona klager til UEFA

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Robert trækker overskrifter i udlandet

Nu er han tilbage for Brøndby

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester City

– Går det galt, går det rigtig galt!

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Liverpool – Fulham

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker