Optakt: AC Horsens – AGF

AGF skal forsøge at fortsætte den fine sæsonstart mod AC Horsens fredag aften.



Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Casa Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3Sport
Hashtag: #achagf #sldk

Holdnyt
AC Horsens

AC Horsens startede som lyn og torden med sejre over FC København og Lyngby Boldklub samt et remis mod AaB, men siden er Den Gule Fare kommet lidt ned på jorden. I de seneste tre kampe er der blot blevet hentet et point.

Det falder ikke mindst sammen med Casper Tengstedts exit. Den unge angriber blev solgt i en flot handel til Rosenborg, hvor han har bombet løs, men han har også efterladt et hul i Horsens, som skal udfyldes i transfervinduets sidste dage.

Horsens er nemlig det mindst målfarlige hold i Superligaen med blot fem mål på seks kampe, og tre af de mål blev endda scoret i én kamp.

Til seneste kamp mod OB – som endte med et 0-1-nederlag – kunne Jens Berthel Askou og trænerteamet glæde sig over en trup uden skader eller karantæner. Det er tilfældet igen denne weekend.

AGF
AGF fortsætter fantomstarten under Uwe Rösler.

Med sejren over FC Midtjylland i den forgangne spillerunde er “De Hviie” nu oppe på tre sejre i træk og fem kampe uden nederlag. Det sikrer AGF en andenplads i Superligaen, hvor de er á point med førstepladsen Silkeborg IF og tredjepladsen FC Nordsjælland.

Det skyldes ikke mindst en stærk defensiv. Med tremandsforsvaret bestående af Yann Bisseck, Frederik Tingager og Thomas Kristensen har man indkasseret færrest mål i ligaen i denne sæson med kun tre mål imod. At Bisseck så også scorer, som han har lyst til i øjeblikket, er bare en bonus for Uwe Röslers mandskab.

Nu skal den stærke stime forlænges mod AC Horsens, som AGF har haft et fint tag på i de seneste år. Hver af de seneste seks indbyrdes opgør er endt med sejre til “De Hviie”.

AGF var uden Dawid Kurminowski senest på grund af en skade, men han er med i truppen. Det samme er Sebastian Hausner.

Karantæne
AC Horsens: Ingen

AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-3): Delac – Gomez, Kiilerich, Jensen – Musonda, Opondo, Drachmann, Santos – Iyede, Jacobsen, Sigurdarson

AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Madsen, Poulsen, Brandhof, Kahl – Haugen, Mortensen

Profilen:
Han viste allerede lovende takter i sidste sæson, men 21-årige Yann Aurel Bisseck har for alvor vist sig som en forsvarsprofil for AGF i denne sæson. Med to mål og stærke defensive præstationer har han været den helt store oplevelse for “De Hviie”.

Vidste du, at…:
Der kommer til at være godt med smæk på udebaneafsnittet til fredagens kamp i Horsens. AC Horsens har udvidet afsnittet ad to omgange, så der er plads til 1800 AGF-fans, og samtlige billetter til udebanefans er blevet revet væk.

Dom:
Med AGF’s stærke sæsonstart og AC Horsens’ offensive kvaler in mente står det klart, at “De Hviie” er favoritter til fredagens opgør. Herfra er der også tro på en favoritsejr, og at den århusianske optur fortsætter. Det slutter 2-0 til AGF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

– Vi har alle fejlet