Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Casa Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3Sport
Hashtag: #achagf #sldk
Holdnyt
AC Horsens
AC Horsens startede som lyn og torden med sejre over FC København og Lyngby Boldklub samt et remis mod AaB, men siden er Den Gule Fare kommet lidt ned på jorden. I de seneste tre kampe er der blot blevet hentet et point.
Det falder ikke mindst sammen med Casper Tengstedts exit. Den unge angriber blev solgt i en flot handel til Rosenborg, hvor han har bombet løs, men han har også efterladt et hul i Horsens, som skal udfyldes i transfervinduets sidste dage.
Horsens er nemlig det mindst målfarlige hold i Superligaen med blot fem mål på seks kampe, og tre af de mål blev endda scoret i én kamp.
Til seneste kamp mod OB – som endte med et 0-1-nederlag – kunne Jens Berthel Askou og trænerteamet glæde sig over en trup uden skader eller karantæner. Det er tilfældet igen denne weekend.
AGF
AGF fortsætter fantomstarten under Uwe Rösler.
Med sejren over FC Midtjylland i den forgangne spillerunde er “De Hviie” nu oppe på tre sejre i træk og fem kampe uden nederlag. Det sikrer AGF en andenplads i Superligaen, hvor de er á point med førstepladsen Silkeborg IF og tredjepladsen FC Nordsjælland.
Det skyldes ikke mindst en stærk defensiv. Med tremandsforsvaret bestående af Yann Bisseck, Frederik Tingager og Thomas Kristensen har man indkasseret færrest mål i ligaen i denne sæson med kun tre mål imod. At Bisseck så også scorer, som han har lyst til i øjeblikket, er bare en bonus for Uwe Röslers mandskab.
Nu skal den stærke stime forlænges mod AC Horsens, som AGF har haft et fint tag på i de seneste år. Hver af de seneste seks indbyrdes opgør er endt med sejre til “De Hviie”.
AGF var uden Dawid Kurminowski senest på grund af en skade, men han er med i truppen. Det samme er Sebastian Hausner.
Karantæne
AC Horsens: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-3): Delac – Gomez, Kiilerich, Jensen – Musonda, Opondo, Drachmann, Santos – Iyede, Jacobsen, Sigurdarson
AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Madsen, Poulsen, Brandhof, Kahl – Haugen, Mortensen
Profilen:
Han viste allerede lovende takter i sidste sæson, men 21-årige Yann Aurel Bisseck har for alvor vist sig som en forsvarsprofil for AGF i denne sæson. Med to mål og stærke defensive præstationer har han været den helt store oplevelse for “De Hviie”.
Vidste du, at…:
Der kommer til at være godt med smæk på udebaneafsnittet til fredagens kamp i Horsens. AC Horsens har udvidet afsnittet ad to omgange, så der er plads til 1800 AGF-fans, og samtlige billetter til udebanefans er blevet revet væk.
Dom:
Med AGF’s stærke sæsonstart og AC Horsens’ offensive kvaler in mente står det klart, at “De Hviie” er favoritter til fredagens opgør. Herfra er der også tro på en favoritsejr, og at den århusianske optur fortsætter. Det slutter 2-0 til AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
MEDIE
22 millioner kroner!
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
