Optakt: AC Horsens – Lyngby Boldklub

Tipsbladet varmer op til en vaskeægte bundgyser mellem to mandskaber, der har alt at spille for.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 14.00
Spillested: Nordstern Arena Horsens.
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Max
Hashtag: #achlbk #sldk

Holdnyt:
AC Horsens

AC Horsens er inde i en dårlig periode. Bundproppen har uge efter uge håbet, at det skulle vende, men det har fortsat i den forkerte retning, og nu står man her med en runde tilbage. Vind eller forsvind.

Hjemmeholdet er pisket til en sejr over Lyngby Boldklub, hvis overlevelse i landets bedste række skal komme på tale, og i AC Horsens priser man sig nok lykkelig over, at det er de Kongeblå, som er modstanderen i skæbnekampen. Lyngby, som har været lige så dårlig – set over hele sæsonen.

Havde Horsens mødt et hvilket som helst andet hold, var de nok rykket ned. Hvis Horsens vinder, og AaB gør det samme, rykker de gulblusede ud alligevel.

Jens Berthel Askous tropper har ikke vundet en Superliga-kamp siden den 11. april. Syv kampe uden sejr, og på lørdag kan de ikke bruge andet end en sejr. Det bliver en kæmpe udfordring mod et Lyngby-hold, som modsat Horsens er inde i en fin periode.

Spilmæssigt er Horsens helt ude at skide i øjeblikket, så hvis hjemmeholdet kan gøre kampen rodet – med mange frispark og spilstop – er det til deres fordel.

Simon Makienok er fortsat skadet.

Moses Opondo er tilbage efter endt karantæne. Til gengæld er Mikkel Lassen sendt i skrammekrogen grundet for mange kort

Lyngby Boldklub
Lyngby Boldklub går ind til kampen med en fin portion selvtillid i bagagen. Senest blev det til en 2-1-sejr over AaB, og selvom spillet ikke har været prangende i Lyngby, har de Kongeblå set meget bedre ud end bundrivalerne fra Horsens.

Marcel Rømer og co. har vundet tre af de seneste syv opgør og er nu oppe på 27 point – det samme som Horsens og AaB. Hvis Lyngby vinder, skal de håbe AaB smider point – ellers rykker de ud.

Hvis Lyngby får et point, er de afhængige af, at AaB taber. Nederlag er lige med nedrykning.

Freyr Alexanderssons tropper blev tidligere på året dømt ude, og det vil være noget af en bedrift, hvis de alligevel formår at overleve.

Det er en kamp, som passer Lyngby godt. Den seneste kamp mellem de to mandskaber endte med en sejr til de blåblusede.

Kristian Riis, Jannick Storch, Baptiste Rolland, Frederik Ibsen og Sebastian Koch er alle på skadeslisten.

Alfred Finnbogason sidder ude med karantæne.

Karantæner:
AC Horsens: Mikkel Lassen
Lyngby Boldklub: Alfred Finnbogason

Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-3):
Delac – Kiilerich, Riisgaard Jensen, Gomez – Santos, Gemmer, Kruse, Musonda – Just, Jacobsen, Opondo

Lyngby BK (3-4-3): Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Andreas Bjelland, Lucas Hey – Willy Kumado, Tochi Chukwuani, Marcel Rømer, Sævar Magnusson, Kolbeinn Finnsson – Petur Knudsen, Frederik Gytkjær

Dom:
Udeholdet er jo inde i en meget bedre stime, men det bliver en kamp, hvor viljen bliver den vigtigste faktor på dagen. Det hold, der vil det mest, tager alle tre point. Begge klubber har spillere, der kan slås, men I Lyngby-truppen er der alligevel er par krigere, som for alvor kan gå forrest, når det gælder. Derfor tager de Kongeblå også en 2-1-sejr. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Moukoko vækker opsigt i udlandet 



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Superliga-ekspert i svime over FCK

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – AGF

Verdensstjerne roser Højlund

Færdig i Manchester City

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Simeone fatter det ikke

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Kasper Dolberg i choktransfer?

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Medie: Alt peger på, at han er færdig

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Vejle snyder Randers i overtiden

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Blandt dette årtusindes bedste

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

OB – FC Fredericia

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’