Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00.
Spillested: CASA Arena Horsens.
Dommer: Mikkel Redder.
På TV: Discovery+.
Hashtag: #sldk #achob
Holdnyt:
AC Horsens:
Fodboldklubben fra Jylland slagtede Randers FC på hjemmebane i sidste spillerunde. AC Horsens vandt med de voldsomme cifre 5-1.
Dermed fortsætter oprykkernes flotte sæson, hvor der lige nu er syv point ned til AaB på den forkerte side af nedrykningsstregen.
Til kampen mod OB ser det ud til, at Jens Berthel Askou har hele sin trup til rådighed med undtagelse af James Gomez, som har karantæne.
Det bliver spændende at se, om Simon Makienok vender retur til startopstillingen efter en tur på bænken sidste fredag aften.
Man kan dog ikke udelukke, at Jens Berthel Askou vælger de samme 11, som nedsablede Randers FC. I midtugen røg ACH ud af pokalturneringen efter et nederlag til Vejle Boldklub.
OB:
Andreas Alms mandskab har ikke tabt i de seneste otte Superliga-kampe. Senest blev det til 1-1 hjemme mod Brøndby IF, da Emmanuel Sabbi udlignede i kampens sidste minutter.
Svenskeren har ingen spillere i karantæne, og det virker til, at kun Bashkim Kadrii og Max Fenger er på skadeslisten i skrivende stund.
Interessant bliver det, om Mads Frøkjær vender tilbage til startopstillingen. Han skulle have startet inde mod Brøndby IF, men endte på bænken, fordi han kom 20 minutter for sent til kampen.
Og så må det ligeledes være et spørgsmål, om Emmanuel Sabbi skal have en startplads efter et godt og afgørende indhop mod Niels Frederiksens mandskab.
Karantæner:
AC Horsens: James Gomez
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-5-2): Bobjerg Jakobsen – Lassen, Kiilerich, Ludwig – Santos, Drachmann, Gemmer, Opondo, Musonda – Sigurdarson, Jacobsen.
OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Skjelvik – Tverskov, Gigovic – Minteh, Frøkjær, Sabbi – Jebali.
Dom:
En lige kamp venter i Jylland. Begge hold mangler ikke selvtillid, så et kryds virker ikke usandsynligt. Det vil heller ikke være en katastrofe for hverken AC Horsens eller OB. 2-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER