Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00.
Spillested: CASA Arena Horsens.
Dommer: Mikkel Redder.
På TV: Discovery+.
Hashtag: #sldk #achob
Holdnyt:
AC Horsens:
Fodboldklubben fra Jylland slagtede Randers FC på hjemmebane i sidste spillerunde. AC Horsens vandt med de voldsomme cifre 5-1.
Dermed fortsætter oprykkernes flotte sæson, hvor der lige nu er syv point ned til AaB på den forkerte side af nedrykningsstregen.
Til kampen mod OB ser det ud til, at Jens Berthel Askou har hele sin trup til rådighed med undtagelse af James Gomez, som har karantæne.
Det bliver spændende at se, om Simon Makienok vender retur til startopstillingen efter en tur på bænken sidste fredag aften.
Man kan dog ikke udelukke, at Jens Berthel Askou vælger de samme 11, som nedsablede Randers FC. I midtugen røg ACH ud af pokalturneringen efter et nederlag til Vejle Boldklub.
OB:
Andreas Alms mandskab har ikke tabt i de seneste otte Superliga-kampe. Senest blev det til 1-1 hjemme mod Brøndby IF, da Emmanuel Sabbi udlignede i kampens sidste minutter.
Svenskeren har ingen spillere i karantæne, og det virker til, at kun Bashkim Kadrii og Max Fenger er på skadeslisten i skrivende stund.
Interessant bliver det, om Mads Frøkjær vender tilbage til startopstillingen. Han skulle have startet inde mod Brøndby IF, men endte på bænken, fordi han kom 20 minutter for sent til kampen.
Og så må det ligeledes være et spørgsmål, om Emmanuel Sabbi skal have en startplads efter et godt og afgørende indhop mod Niels Frederiksens mandskab.
Karantæner:
AC Horsens: James Gomez
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-5-2): Bobjerg Jakobsen – Lassen, Kiilerich, Ludwig – Santos, Drachmann, Gemmer, Opondo, Musonda – Sigurdarson, Jacobsen.
OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Skjelvik – Tverskov, Gigovic – Minteh, Frøkjær, Sabbi – Jebali.
Dom:
En lige kamp venter i Jylland. Begge hold mangler ikke selvtillid, så et kryds virker ikke usandsynligt. Det vil heller ikke være en katastrofe for hverken AC Horsens eller OB. 2-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl