Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00.
Spillested: CASA Arena Horsens.
Dommer: Mikkel Redder.
På TV: Discovery+.
Hashtag: #sldk #achob
Holdnyt:
AC Horsens:
Fodboldklubben fra Jylland slagtede Randers FC på hjemmebane i sidste spillerunde. AC Horsens vandt med de voldsomme cifre 5-1.
Dermed fortsætter oprykkernes flotte sæson, hvor der lige nu er syv point ned til AaB på den forkerte side af nedrykningsstregen.
Til kampen mod OB ser det ud til, at Jens Berthel Askou har hele sin trup til rådighed med undtagelse af James Gomez, som har karantæne.
Det bliver spændende at se, om Simon Makienok vender retur til startopstillingen efter en tur på bænken sidste fredag aften.
Man kan dog ikke udelukke, at Jens Berthel Askou vælger de samme 11, som nedsablede Randers FC. I midtugen røg ACH ud af pokalturneringen efter et nederlag til Vejle Boldklub.
OB:
Andreas Alms mandskab har ikke tabt i de seneste otte Superliga-kampe. Senest blev det til 1-1 hjemme mod Brøndby IF, da Emmanuel Sabbi udlignede i kampens sidste minutter.
Svenskeren har ingen spillere i karantæne, og det virker til, at kun Bashkim Kadrii og Max Fenger er på skadeslisten i skrivende stund.
Interessant bliver det, om Mads Frøkjær vender tilbage til startopstillingen. Han skulle have startet inde mod Brøndby IF, men endte på bænken, fordi han kom 20 minutter for sent til kampen.
Og så må det ligeledes være et spørgsmål, om Emmanuel Sabbi skal have en startplads efter et godt og afgørende indhop mod Niels Frederiksens mandskab.
Karantæner:
AC Horsens: James Gomez
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-5-2): Bobjerg Jakobsen – Lassen, Kiilerich, Ludwig – Santos, Drachmann, Gemmer, Opondo, Musonda – Sigurdarson, Jacobsen.
OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Skjelvik – Tverskov, Gigovic – Minteh, Frøkjær, Sabbi – Jebali.
Dom:
En lige kamp venter i Jylland. Begge hold mangler ikke selvtillid, så et kryds virker ikke usandsynligt. Det vil heller ikke være en katastrofe for hverken AC Horsens eller OB. 2-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby