Optakt: AC Horsens – OB

Oprykkerne møder søndag eftermiddag OB på hjemmebane, og Tipsbladet giver dig her en optakt til Superliga-opgøret.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00. 
Spillested: CASA Arena Horsens. 
Dommer: Mikkel Redder. 
På TV: Discovery+. 
Hashtag: #sldk #achob

Holdnyt
AC Horsens
Fodboldklubben fra Jylland slagtede Randers FC på hjemmebane i sidste spillerunde. AC Horsens vandt med de voldsomme cifre 5-1. 

Dermed fortsætter oprykkernes flotte sæson, hvor der lige nu er syv point ned til AaB på den forkerte side af nedrykningsstregen. 

Til kampen mod OB ser det ud til, at Jens Berthel Askou har hele sin trup til rådighed med undtagelse af James Gomez, som har karantæne. 

Det bliver spændende at se, om Simon Makienok vender retur til startopstillingen efter en tur på bænken sidste fredag aften. 

Man kan dog ikke udelukke, at Jens Berthel Askou vælger de samme 11, som nedsablede Randers FC. I midtugen røg ACH ud af pokalturneringen efter et nederlag til Vejle Boldklub.

OB:
Andreas Alms mandskab har ikke tabt i de seneste otte Superliga-kampe. Senest blev det til 1-1 hjemme mod Brøndby IF, da Emmanuel Sabbi udlignede i kampens sidste minutter. 

Svenskeren har ingen spillere i karantæne, og det virker til, at kun Bashkim Kadrii og Max Fenger er på skadeslisten i skrivende stund. 

Interessant bliver det, om Mads Frøkjær vender tilbage til startopstillingen. Han skulle have startet inde mod Brøndby IF, men endte på bænken, fordi han kom 20 minutter for sent til kampen. 

Og så må det ligeledes være et spørgsmål, om Emmanuel Sabbi skal have en startplads efter et godt og afgørende indhop mod Niels Frederiksens mandskab. 

Karantæner
AC Horsens: James Gomez
OB: Ingen

Bud på startopstillinger
AC Horsens (3-5-2): Bobjerg Jakobsen – Lassen, Kiilerich, Ludwig – Santos, Drachmann, Gemmer, Opondo, Musonda – Sigurdarson, Jacobsen. 

OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Skjelvik – Tverskov, Gigovic – Minteh, Frøkjær, Sabbi – Jebali. 

Dom
En lige kamp venter i Jylland. Begge hold mangler ikke selvtillid, så et kryds virker ikke usandsynligt. Det vil heller ikke være en katastrofe for hverken AC Horsens eller OB. 2-2. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel





Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl




LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Dansker scorer mod Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah