Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00.
Spillested: CASA Arena Horsens.
Dommer: Mikkel Redder.
På TV: Discovery+.
Hashtag: #sldk #achob
Holdnyt:
AC Horsens:
Fodboldklubben fra Jylland slagtede Randers FC på hjemmebane i sidste spillerunde. AC Horsens vandt med de voldsomme cifre 5-1.
Dermed fortsætter oprykkernes flotte sæson, hvor der lige nu er syv point ned til AaB på den forkerte side af nedrykningsstregen.
Til kampen mod OB ser det ud til, at Jens Berthel Askou har hele sin trup til rådighed med undtagelse af James Gomez, som har karantæne.
Det bliver spændende at se, om Simon Makienok vender retur til startopstillingen efter en tur på bænken sidste fredag aften.
Man kan dog ikke udelukke, at Jens Berthel Askou vælger de samme 11, som nedsablede Randers FC. I midtugen røg ACH ud af pokalturneringen efter et nederlag til Vejle Boldklub.
OB:
Andreas Alms mandskab har ikke tabt i de seneste otte Superliga-kampe. Senest blev det til 1-1 hjemme mod Brøndby IF, da Emmanuel Sabbi udlignede i kampens sidste minutter.
Svenskeren har ingen spillere i karantæne, og det virker til, at kun Bashkim Kadrii og Max Fenger er på skadeslisten i skrivende stund.
Interessant bliver det, om Mads Frøkjær vender tilbage til startopstillingen. Han skulle have startet inde mod Brøndby IF, men endte på bænken, fordi han kom 20 minutter for sent til kampen.
Og så må det ligeledes være et spørgsmål, om Emmanuel Sabbi skal have en startplads efter et godt og afgørende indhop mod Niels Frederiksens mandskab.
Karantæner:
AC Horsens: James Gomez
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-5-2): Bobjerg Jakobsen – Lassen, Kiilerich, Ludwig – Santos, Drachmann, Gemmer, Opondo, Musonda – Sigurdarson, Jacobsen.
OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Skjelvik – Tverskov, Gigovic – Minteh, Frøkjær, Sabbi – Jebali.
Dom:
En lige kamp venter i Jylland. Begge hold mangler ikke selvtillid, så et kryds virker ikke usandsynligt. Det vil heller ikke være en katastrofe for hverken AC Horsens eller OB. 2-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
De jagter Henrik Meister
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE