Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achrfc
Holdnyt:
AC Horsens:
Bo Henriksens stemme har gjaldet ud over Horsens i de seneste seks år, men nu er der en ny mand ved styrepinden i den østjyske Superliga-klub.
Jonas Dal har overtaget trænertjansen i AC Horsens, og dermed er den tidligere Hobro- og Esbjerg-boss tilbage i landets bedste række. Dal stod i spidsen for AC Horsens i fire testkampe i sommerpausen, og Den Gule Fare vandt de tre og spillede en enkelt uafgjort mod Kolding IF.
44-årige Jonas Dal er i høj grad en 4-2-3-1-træner, mens Bo Henriksen som bekendt næsten altid stillede Horsens-mandskabet op i en 4-4-2. Det skal blive spændende at se, om der er et formationsskifte på vej i AC Horsens.
Også på transfermarkedet har AC Horsens markeret sig og hentet en håndfuld nye spillere. Jacob Buus, Thor Lange, Casper Tengstedt og Lirim Qamili kan alle få debut mod Randers FC.
Spilletid kan der også blive til Jannik Pohl, der er blevet sit skadeshelvede kvit og nu kan bidrage på banen.
Randers FC:
Randers FC bliver af og til kaldt “de grå mus” i dansk fodbold, og transfervinduet har heller ikke ligefrem været en fest. Tosin Kehinde, som spillede i Randers FC på leje i sidste sæson, er blevet sikret på en permanent aftale, men ellers er der nærmest ikke sket noget som helst. Mest bemærkelsesværdigt er det, at veteranen Johnny Thomsen er væk.
Kronjyderne kan med en vis pondus også svare tilbage, at der heller ikke har været grund til at ændre så meget.
Læs også:Transfers: Derfor er Sisto undtagelsen i Superligaen
I sidste sæson var Randers FC ikke i nærheden af at komme i nedrykningsfare, og i stedet bejlede holdet til en plads i top seks, uden at det lykkedes. Man kan med ro i stemmen påstå, at det hverken er gået frem eller tilbage for Thomas Thomasbergs mandskab i de seneste to sæsoner. Efter 32 runder – den sidste inden playoff-kampene – havde Randers FC 45 point i sidste sæson, og nøjagtig det samme var tilfældet året før.
Testkampene har for Randers FC’s vedkommende budt på tre sejre, et nederlag og én uafgjort.
Randers er uden Tosin Kehinde til opgøret, da han venter på sin engelske opholdstilladelse, meddeler Randers FC.
Karantæner:
AC Horsens: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Delac – Buus, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Hansson, Thorsen – Brock-Madsen, Tengstedt
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Klysner, Rømer, Hammershøy-Mistrati, Greve – Riis, Kamara
Profilen:
Emil Riis Jakobsen har været fremragende i Randers FC’s testkampe, hvor han noterede sig for fem scoringer, og han kom også på tavlen for det danske U21-landshold mod Ukraine. Der er store forventninger til Emil Riis Jakobsen i denne sæson, og han kan være en outsider til topscorertitlen. Riis har én gang tidligere i karrieren scoret mod AC Horsens i Superligaen.
Vidste du, at..:
Jonas Dal har mødt Randers FC seks gange som cheftræner i Superligaen – to gange med Esbjerg fB og fire gange med Hobro IK. Det er blevet til to sejre og fire nederlag.
Dom:
AC Horsens skal forsøge at bringe de gode takter fra testkampene over i Superligaen, men det bliver vanskeligt mod Randers FC, der stort set aldrig vinder en kamp over topholdene – minus AGF – men til gengæld er skarpe mod holdene omkring dem i tabellen. Både Nicolai Brock-Madsen og Emil Riis Jakobsen ser ud til at være i god form, og de kan meget vel begge to komme på tavlen i opgøret, som Randers vinder 2-1.
Læs også:NordicBet suspenderet som sponsor: Det er helt håbløst
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Hårfin grænse mellem succes og fiasko i SønderjyskE: Det er utroligt
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – AaB
Læs også:Carsten V. Jensen jagter startere til Brøndby: Det er altså ikke nemt
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Sydafrika – Canada
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
