Optakt: Lyngby Boldklub – AaB

Sidste sæson åbnede Lyngby Boldklub Superligaen med et opgør hjemme mod AaB. Denne gang gentager historien sig.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #lbkaab #sldk

Holdnyt:

Lyngby Boldklub:
De sled i det i foråret, men Lyngby Boldklub viste klassen, da det var allervigtigst og vandt nedrykningsgyseren mod Hobro. Dermed var det Hobro, der måtte i NordicBet Ligaen og Lyngby, der har en ny sæson i Superligaen.

De får det svært i år, Lyngby. Klubben har sagt farvel til Rezan Corlu, der er vendt hjem til Brøndby, og så har de rutinterede folk Jesper Christjansen, Lasse Nielsen og Martin Ørnskov alle forladt klubben.

Ind har man hentet Christian “Greko” Jakobsen i SønderjyskE, mens Rasmus Thellufsen er kommet til fra AaB, og de to skal være med til at løfte Lyngbys offensiv, der kan blive udfordret i år. Også Brian Hamalainen er hentet ind til forsvaret. Alle tre er med i truppen. 

Testkampene har været rigtig fine for Christian Nielsens hold – senest blev det til 2-2 mod FCK, efter man var foran med 2-0. De fire foregående blev alle vundet, dog mod modstandere fra lavere rækker.

AaB:
Nordjyderne sluttede sæsonen godt af og viste defensive kvaliteter, hvor man formåede at holde modstanderne fra chancer og mål. Nu venter så en ny sæson, og der blæser nye vinde i Aalborg.

Inge André Olsen, sportschefen, har handlet eksotisk og lejet Timothé Nkada i Stade Reims, hentet Tim Prica i Malmö FF, Vladimir Prijovic i Røde Stjerne, Pedro Ferreira i Varzim samt Daniel Granli i AIK – sidstnævnte på en lejeaftale. Til gengæld er der også sket noget i forhold til afgange, hvor Søren Tengstedt er rykket til AGF, Patrick Kristensen har stoppet karrieren og Patrick Olsen er blevet solgt til AGF. Thellufsen er rykket til Lyngby og kan debutere mod sin tidligere modstander.

De første par testkampe blev tabt – de sidste to vundet, så der er da i det mindste pil op.

Rasmus Thelander har misset de sidste par testkampe, og han er ude. Det er forsvarsspilleren Kasper Pedersen også, mens stjernen Lucas Andersen sidder kampen over på grund af genoptræning ifølge AaB. 

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3): Thomas Mikkelsen – Lasse Fosgaard, Nicolai Geertsen, Frederik Winther, Patrick Da Silva – Mathias Hebo, Kasper Enghardt, Christian “Greko” – Andre Riel, Frederik Gytkjær, Emil Nielsen

AaB (3-4-3): Jacob Rinne – Jores Okore, Daniel Granli, Mathias Ross – Kristoffer Pallesen, Iver Fossum, Robert Kakeeto, Jakob Ahlmann – van Weert, Kusk, Børsting

Profilen:
Rasmus Thellufsen er i fokus, for kantspilleren skal have gang i sin karriere igen. Han har vist store kvaliteter tidligere i netop AaB, og nu indleder han sit nye eventyr i Lyngby med et opgør mod sin gamle klub. Thellufsen var senest udlejet til Hansa Rostock uden den store succes, men Lyngby har investeret i den offensive spiller og tror på ham.

Vidste du, at…:
Lyngby Boldklub åbnede også sidste sæson med en hjemmekamp mod AaB. Den kamp vandt hjemmeholdet med 2-0, og det blev startskuddet til et glimrende efterår for De Kongeblå.

Dom:
Det er en spændende kamp, hvor begge hold skal bruge point for at sikre et godt rygstød til sæsonen. Hjemmeholdets mål er overlevelse i år, og det kan blive svært, hvis man ikke rammer bedre form end det, der blev vist i foråret. Omvendt kommer AaB til kampen med en god slutform i Superligaen in mente. Kan holdet bygge på, eller lider det for meget af tabet af Patrick Olsen, der blev en nøglespiller i presspillet for nordjyderne.

Lucas Andersen er også ude, så spørgsmålet er naturligvis, om der er nok kvalitet i AaB uden de store navne?

Vi tror på, at nordjyderne får hævn for sidste sæsons skuffende Superliga-start. Det ender 2-1 til AaB, der trods skader stadig har gode spillere over hele linjen.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
Læs også:Træner om supertalentet Pione Sisto: Jeg var nødt til at lære ham det
Læs også:Alt om AaB: Går Prica den yngre i sin fars fodspor?
Læs også:Optakt: Danmark – England




Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3



Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker



Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’