Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Nordstern Arena Horsens
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achsif #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
Av, av, av.
Foråret bliver bare værre og værre for AC Horsens, der med tre runder igen af dansk fodbolds bedste række nu befinder sig under nedrykningsstregen efter et forfærdeligt forår, der blot har kastet fem point af sig.
Jens Berthel Askou skal have hanket op i spillerne, så de får sat nogle resultater sammen til sidst i foråret, hvor det indtil videre blot er blevet til én sejr – det var en sejr over Silkeborg.
Netop SIF er modstanderen fredag aften, og det er klart AC Horsens, der har mest på spil i opgøret, da man inden runden er á point med AaB, der ligger nummer 10 i rækken.
Til opgøret mod SIF vender James Gomez retur efter karantæne. Jacob Buus var ikke med senest og kan fortsat være ude med en skade.
Silkeborg IF:
Det har været et hårdt forår for Kent Nielsens tropper, der har haft svært ved at lave resultater, så sejren senest mod Lyngby Boldklub var rigtig vigtig for midtjyderne, der nu er meget tæt på redning. Matematisk er man sikker på redning, hvis man får point mod AC Horsens.
Spillet har til tider været fint, men der har manglet skarphed i begge feltet.
Man har lukket lidt for mange mål ind, og samtidig har man ikke helt fået udnyttet de mange muligheder, man trods alt har spillet sig frem til – her må Tonni Adamsen føle, at han skylder et mål eller to – han er kommet frem til mange muligheder.
Anders Klynge vender retur fra karantæne. Til gengæld er SIF formentlig fortsat uden de skadede spillere Gustav Dahl, Joel Felix og Mads Kaalund.
Karantæner:
AC Horsens: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-3): Delac – Kiilerich, Riisgaard Jensen, Gomez – Santos, Gemmer, Kruse, Musonda – Just, Jacobsen, Opondo
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Engel – Mattsson, Brink, Klynge – Tengstedt, Thordarson – Adamsen
Dom:
Det er et opgør, hvor hjemmeholdet er under et voldsomt pres, og hvor udeholdet kan spille mere frit og formentlig kommer med selvtillid.
AC Horsens skal forsøge at gøre det til en fysisk kamp med omstillinger og dueller, mens SIF skal forsøge at få kontrol på bolden.
Hjemmeholdet har været rigtig skidt kørende i foråret. 2-1 til Silkeborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Portugal – Spanien
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
Brasiliansk boost før Norge
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
