Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Nordstern Arena Horsens
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achsif #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
Av, av, av.
Foråret bliver bare værre og værre for AC Horsens, der med tre runder igen af dansk fodbolds bedste række nu befinder sig under nedrykningsstregen efter et forfærdeligt forår, der blot har kastet fem point af sig.
Jens Berthel Askou skal have hanket op i spillerne, så de får sat nogle resultater sammen til sidst i foråret, hvor det indtil videre blot er blevet til én sejr – det var en sejr over Silkeborg.
Netop SIF er modstanderen fredag aften, og det er klart AC Horsens, der har mest på spil i opgøret, da man inden runden er á point med AaB, der ligger nummer 10 i rækken.
Til opgøret mod SIF vender James Gomez retur efter karantæne. Jacob Buus var ikke med senest og kan fortsat være ude med en skade.
Silkeborg IF:
Det har været et hårdt forår for Kent Nielsens tropper, der har haft svært ved at lave resultater, så sejren senest mod Lyngby Boldklub var rigtig vigtig for midtjyderne, der nu er meget tæt på redning. Matematisk er man sikker på redning, hvis man får point mod AC Horsens.
Spillet har til tider været fint, men der har manglet skarphed i begge feltet.
Man har lukket lidt for mange mål ind, og samtidig har man ikke helt fået udnyttet de mange muligheder, man trods alt har spillet sig frem til – her må Tonni Adamsen føle, at han skylder et mål eller to – han er kommet frem til mange muligheder.
Anders Klynge vender retur fra karantæne. Til gengæld er SIF formentlig fortsat uden de skadede spillere Gustav Dahl, Joel Felix og Mads Kaalund.
Karantæner:
AC Horsens: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-3): Delac – Kiilerich, Riisgaard Jensen, Gomez – Santos, Gemmer, Kruse, Musonda – Just, Jacobsen, Opondo
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Engel – Mattsson, Brink, Klynge – Tengstedt, Thordarson – Adamsen
Dom:
Det er et opgør, hvor hjemmeholdet er under et voldsomt pres, og hvor udeholdet kan spille mere frit og formentlig kommer med selvtillid.
AC Horsens skal forsøge at gøre det til en fysisk kamp med omstillinger og dueller, mens SIF skal forsøge at få kontrol på bolden.
Hjemmeholdet har været rigtig skidt kørende i foråret. 2-1 til Silkeborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
Dansker vil væk fra RB Salzburg
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TRANSFER
Uventet skifte?
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
