Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Nordstern Arena Horsens
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achsif #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
Av, av, av.
Foråret bliver bare værre og værre for AC Horsens, der med tre runder igen af dansk fodbolds bedste række nu befinder sig under nedrykningsstregen efter et forfærdeligt forår, der blot har kastet fem point af sig.
Jens Berthel Askou skal have hanket op i spillerne, så de får sat nogle resultater sammen til sidst i foråret, hvor det indtil videre blot er blevet til én sejr – det var en sejr over Silkeborg.
Netop SIF er modstanderen fredag aften, og det er klart AC Horsens, der har mest på spil i opgøret, da man inden runden er á point med AaB, der ligger nummer 10 i rækken.
Til opgøret mod SIF vender James Gomez retur efter karantæne. Jacob Buus var ikke med senest og kan fortsat være ude med en skade.
Silkeborg IF:
Det har været et hårdt forår for Kent Nielsens tropper, der har haft svært ved at lave resultater, så sejren senest mod Lyngby Boldklub var rigtig vigtig for midtjyderne, der nu er meget tæt på redning. Matematisk er man sikker på redning, hvis man får point mod AC Horsens.
Spillet har til tider været fint, men der har manglet skarphed i begge feltet.
Man har lukket lidt for mange mål ind, og samtidig har man ikke helt fået udnyttet de mange muligheder, man trods alt har spillet sig frem til – her må Tonni Adamsen føle, at han skylder et mål eller to – han er kommet frem til mange muligheder.
Anders Klynge vender retur fra karantæne. Til gengæld er SIF formentlig fortsat uden de skadede spillere Gustav Dahl, Joel Felix og Mads Kaalund.
Karantæner:
AC Horsens: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-3): Delac – Kiilerich, Riisgaard Jensen, Gomez – Santos, Gemmer, Kruse, Musonda – Just, Jacobsen, Opondo
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Engel – Mattsson, Brink, Klynge – Tengstedt, Thordarson – Adamsen
Dom:
Det er et opgør, hvor hjemmeholdet er under et voldsomt pres, og hvor udeholdet kan spille mere frit og formentlig kommer med selvtillid.
AC Horsens skal forsøge at gøre det til en fysisk kamp med omstillinger og dueller, mens SIF skal forsøge at få kontrol på bolden.
Hjemmeholdet har været rigtig skidt kørende i foråret. 2-1 til Silkeborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
