Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Nordstern Arena Horsens
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achsif #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
Av, av, av.
Foråret bliver bare værre og værre for AC Horsens, der med tre runder igen af dansk fodbolds bedste række nu befinder sig under nedrykningsstregen efter et forfærdeligt forår, der blot har kastet fem point af sig.
Jens Berthel Askou skal have hanket op i spillerne, så de får sat nogle resultater sammen til sidst i foråret, hvor det indtil videre blot er blevet til én sejr – det var en sejr over Silkeborg.
Netop SIF er modstanderen fredag aften, og det er klart AC Horsens, der har mest på spil i opgøret, da man inden runden er á point med AaB, der ligger nummer 10 i rækken.
Til opgøret mod SIF vender James Gomez retur efter karantæne. Jacob Buus var ikke med senest og kan fortsat være ude med en skade.
Silkeborg IF:
Det har været et hårdt forår for Kent Nielsens tropper, der har haft svært ved at lave resultater, så sejren senest mod Lyngby Boldklub var rigtig vigtig for midtjyderne, der nu er meget tæt på redning. Matematisk er man sikker på redning, hvis man får point mod AC Horsens.
Spillet har til tider været fint, men der har manglet skarphed i begge feltet.
Man har lukket lidt for mange mål ind, og samtidig har man ikke helt fået udnyttet de mange muligheder, man trods alt har spillet sig frem til – her må Tonni Adamsen føle, at han skylder et mål eller to – han er kommet frem til mange muligheder.
Anders Klynge vender retur fra karantæne. Til gengæld er SIF formentlig fortsat uden de skadede spillere Gustav Dahl, Joel Felix og Mads Kaalund.
Karantæner:
AC Horsens: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-3): Delac – Kiilerich, Riisgaard Jensen, Gomez – Santos, Gemmer, Kruse, Musonda – Just, Jacobsen, Opondo
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Engel – Mattsson, Brink, Klynge – Tengstedt, Thordarson – Adamsen
Dom:
Det er et opgør, hvor hjemmeholdet er under et voldsomt pres, og hvor udeholdet kan spille mere frit og formentlig kommer med selvtillid.
AC Horsens skal forsøge at gøre det til en fysisk kamp med omstillinger og dueller, mens SIF skal forsøge at få kontrol på bolden.
Hjemmeholdet har været rigtig skidt kørende i foråret. 2-1 til Silkeborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
INTERVIEW
