Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 17.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfaab #sldk
Holdnyt:
AGF:
Aarhusianerne led et smalt nederlag senest, hvor Silkeborg IF vandt opgøret mod Uwe Röslers tropper, og før opgøret mod AaB skal AGF forsøge at holde fast i top seks-placeringen i Superligaen. Der skal formentlig en sejr til for rækkens nummer seks.
Oliver Lund har været ude af truppen på det seneste, men der er formentlig tale om et fravalg.
Dermed har Uwe Rösler med al sandsynlighed en skadesfri trup at vælge imellem.
AaB:
Nordjyderne har fået en forfærdelig start på sæsonen i Superligaen, og det kostede onsdag Lars Friis jobbet som træner for AaB. Noget overraskende er det rutinerede Erik Hamrén, der overtager, og han har i første omgang fået frem til sommer, hvor han skal sikre AaB overlevelse i Superligaen.
Hamrén er lidt fra den gamle skole, hvor det er 4-4-2 og tætte kæder, der skal gøre det svært at spille mod AaB. Det havde han stor succes med i nullerne, hvor han sluttede af i AaB med et dansk mesterskab i 2008. Siden har han været blandt andet svensk landstræner.
Spørgsmålet er, om Hamréns ideer allerede nu kommer til udtryk på banen, og om AaB kan få point i Aarhus lørdag.
AaB’s nye stopper, Yahya Nadrani, er ikke klar til opgøret, og både Daniel Granli og Kasper Høgh er fortsat ude med skader. Ude er Pedro Ferreira også – han udgik ifølge Nordjyske af fredagens træning med en skade. Milan Makaric er heller ikke med, da han af familiære årsager er tilbage i Serbien.
Til gengæld meldes Lars Kramer klar igen, og han starter med garanti, hvis han er 100 procent klar til det.
Karantæner:
AGF: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2) Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Poulsen, Madsen, Anderson, Kahl – Mortensen, Haugen
AaB (4-4-2): Posavec – Ludewig, Pallesen, Kramer, Poulsen – Sousa, Højholt, Fossum, Andersen – Ementa, Prip
Dom:
Spændende opgør venter mellem to store jyske klubber. AGF har set gode ud under Uwe Rösler, mens AaB kommer med mange spørgsmålstegn.
Hjemmeholdet ser mest solide ud og har en god trup, mens AaB skal have kørt noget nyt ind og samtidig har problemer i midterforsvaret.
Smal sejr til AGF: 1-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
DAGENS SPILFORSLAG
Bayern snupper point i Paris
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
