Optakt: AGF – AaB

Der venter en jysk klassiker, når AGF og AaB mødes i Superligaen lørdag. Her får Erik Hamrén comeback.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 17.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfaab #sldk

Holdnyt:
AGF:
Aarhusianerne led et smalt nederlag senest, hvor Silkeborg IF vandt opgøret mod Uwe Röslers tropper, og før opgøret mod AaB skal AGF forsøge at holde fast i top seks-placeringen i Superligaen. Der skal formentlig en sejr til for rækkens nummer seks.

Oliver Lund har været ude af truppen på det seneste, men der er formentlig tale om et fravalg.

Dermed har Uwe Rösler med al sandsynlighed en skadesfri trup at vælge imellem.

AaB:
Nordjyderne har fået en forfærdelig start på sæsonen i Superligaen, og det kostede onsdag Lars Friis jobbet som træner for AaB. Noget overraskende er det rutinerede Erik Hamrén, der overtager, og han har i første omgang fået frem til sommer, hvor han skal sikre AaB overlevelse i Superligaen.

Hamrén er lidt fra den gamle skole, hvor det er 4-4-2 og tætte kæder, der skal gøre det svært at spille mod AaB. Det havde han stor succes med i nullerne, hvor han sluttede af i AaB med et dansk mesterskab i 2008. Siden har han været blandt andet svensk landstræner.

Spørgsmålet er, om Hamréns ideer allerede nu kommer til udtryk på banen, og om AaB kan få point i Aarhus lørdag.

AaB’s nye stopper, Yahya Nadrani, er ikke klar til opgøret, og både Daniel Granli og Kasper Høgh er fortsat ude med skader. Ude er Pedro Ferreira også – han udgik ifølge Nordjyske af fredagens træning med en skade. Milan Makaric er heller ikke med, da han af familiære årsager er tilbage i Serbien.

Til gengæld meldes Lars Kramer klar igen, og han starter med garanti, hvis han er 100 procent klar til det.

Karantæner:
AGF: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2) Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Poulsen, Madsen, Anderson, Kahl – Mortensen, Haugen

AaB (4-4-2): Posavec – Ludewig, Pallesen, Kramer, Poulsen – Sousa, Højholt, Fossum, Andersen – Ementa, Prip

Dom:
Spændende opgør venter mellem to store jyske klubber. AGF har set gode ud under Uwe Rösler, mens AaB kommer med mange spørgsmålstegn.

Hjemmeholdet ser mest solide ud og har en god trup, mens AaB skal have kørt noget nyt ind og samtidig har problemer i midterforsvaret.

Smal sejr til AGF: 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’