Optakt: AGF – AaB

Der venter en jysk klassiker, når AGF og AaB mødes i Superligaen lørdag. Her får Erik Hamrén comeback.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 17.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfaab #sldk

Holdnyt:
AGF:
Aarhusianerne led et smalt nederlag senest, hvor Silkeborg IF vandt opgøret mod Uwe Röslers tropper, og før opgøret mod AaB skal AGF forsøge at holde fast i top seks-placeringen i Superligaen. Der skal formentlig en sejr til for rækkens nummer seks.

Oliver Lund har været ude af truppen på det seneste, men der er formentlig tale om et fravalg.

Dermed har Uwe Rösler med al sandsynlighed en skadesfri trup at vælge imellem.

AaB:
Nordjyderne har fået en forfærdelig start på sæsonen i Superligaen, og det kostede onsdag Lars Friis jobbet som træner for AaB. Noget overraskende er det rutinerede Erik Hamrén, der overtager, og han har i første omgang fået frem til sommer, hvor han skal sikre AaB overlevelse i Superligaen.

Hamrén er lidt fra den gamle skole, hvor det er 4-4-2 og tætte kæder, der skal gøre det svært at spille mod AaB. Det havde han stor succes med i nullerne, hvor han sluttede af i AaB med et dansk mesterskab i 2008. Siden har han været blandt andet svensk landstræner.

Spørgsmålet er, om Hamréns ideer allerede nu kommer til udtryk på banen, og om AaB kan få point i Aarhus lørdag.

AaB’s nye stopper, Yahya Nadrani, er ikke klar til opgøret, og både Daniel Granli og Kasper Høgh er fortsat ude med skader. Ude er Pedro Ferreira også – han udgik ifølge Nordjyske af fredagens træning med en skade. Milan Makaric er heller ikke med, da han af familiære årsager er tilbage i Serbien.

Til gengæld meldes Lars Kramer klar igen, og han starter med garanti, hvis han er 100 procent klar til det.

Karantæner:
AGF: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2) Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Poulsen, Madsen, Anderson, Kahl – Mortensen, Haugen

AaB (4-4-2): Posavec – Ludewig, Pallesen, Kramer, Poulsen – Sousa, Højholt, Fossum, Andersen – Ementa, Prip

Dom:
Spændende opgør venter mellem to store jyske klubber. AGF har set gode ud under Uwe Rösler, mens AaB kommer med mange spørgsmålstegn.

Hjemmeholdet ser mest solide ud og har en god trup, mens AaB skal have kørt noget nyt ind og samtidig har problemer i midterforsvaret.

Smal sejr til AGF: 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Martin Jørgensen lander nyt job




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Katastrofe for Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Voldsom straf efter vanvidsaktion



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brian Riemer peger på tre årsager

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Snart kan det give rødt kort

Atletico Madrid – Arsenal

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bo Svensson svært utilfreds