Optakt: AGF – Brøndby IF

Tipsbladet er klar med optakten til søndagens brag mellem AGF og Brøndby IF.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3+
Hashtag: #agfbif #sldk

Holdnyt
AGF

Igen i denne sæson ligner AGF et hold, der kommer til at blande sig i top seks. Med 12 point efter syv runder er “De Hviie” i hvert fald i skrivende stund på femtepladsen i Superligaen, og med en sejr over konkurrenterne fra Brøndby IF i weekenden vil de kravle yderligere op i tabellen.

Den fine sæsonstart kan Uwe Rösler og co. især takke en stærk defensiv for, for kun ét hold i ligaen har indkasseret færre mål end AGF, nemlig FC Nordsjælland. Til gengæld har hele fem hold scoret flere gange end århusianerne, så selvom offensiven er blevet farligere, kan der stadig lægges på i det henseende.

Senest scorede Tobias Bech mod FC Midtjylland, og det var blot hans andet mål siden sæsonpremieren. Får AGF gang i ham, vil det hjælpe på målscoringen. I sidste sæson viste den 21-årige offensivspiller med 14 mål i 38 kampe for Ingolstadt, at han i den grad har målnæse.

AGF er uden langtidsskadede Kevin Yakob, men Frederik Brandhof er blevet klar igen, efter han måtte sidde ude senest. Ude er Mads Emil Madsen fortsat, og så er Michael Akoto heller ikke med.

Brøndby IF
Kigger vi på de seneste fire kampe, er Brøndby IF det mest formstærke hold i Superligaen: 12 point ud af 12 mulige, otte mål scoret og blot ét mål indkasseret.

Før landsholdspausen blev det til en 3-1-sejr over Randers FC, hvor Jesper Sørensens mandskab decideret kørte kronjyderne over i første halvleg, før anden halvleg blev en mere lunken oplevelse. Det er især spillet fra første halvleg, Brøndby IF skal tage med til søndagens kamp mod AGF.

BIF kan glæde sig over, at Nicolai Vallys er blevet klarmeldt, efter han måtte melde afbud til landskampen mod Finland.

Spændende bliver det også at se, om Jesper Sørensen smider nyindkøbet Sean Klaiber ind på højre wingback fra start. Han blev hentet på deadlineday og droppede landskampene for at falde til i Brøndby, og sådan noget tæller ikke ligefrem ned.

Kevin Tshiembe er tilbage, men til gengæld er Henrik Heggheim ude med en mindre skade.

Karantæne
AGF: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-2-1): Bailey Peacock-Farrell – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Mats Knoester – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Magnus Knudsen, Eric Kahl – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen

Brøndby IF (3-4-3): Patrick Pentz – Kevin Tshiembe, Frederik Alves, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Daniel Wass, Mathias Greve, Marko Divkovic – Håkon Evjen, Ohi Omoijuanfo, Mathias Kvistgaarden

Dom:
Senest de mødtes endte det i en højdramatisk 3-3-kamp i Aarhus, og vi kan nok ikke forvente samme underholdningsniveau denne gang. Der skal dog nok være gang i den på Ceres Park, hvor begge hold vil sikre sig en sejr og håneretten. Herfra lyder buddet dog på endnu en pointdeling – det slutter 2-2.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil