Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3+
Hashtag: #agfbif #sldk
Holdnyt
AGF
Igen i denne sæson ligner AGF et hold, der kommer til at blande sig i top seks. Med 12 point efter syv runder er “De Hviie” i hvert fald i skrivende stund på femtepladsen i Superligaen, og med en sejr over konkurrenterne fra Brøndby IF i weekenden vil de kravle yderligere op i tabellen.
Den fine sæsonstart kan Uwe Rösler og co. især takke en stærk defensiv for, for kun ét hold i ligaen har indkasseret færre mål end AGF, nemlig FC Nordsjælland. Til gengæld har hele fem hold scoret flere gange end århusianerne, så selvom offensiven er blevet farligere, kan der stadig lægges på i det henseende.
Senest scorede Tobias Bech mod FC Midtjylland, og det var blot hans andet mål siden sæsonpremieren. Får AGF gang i ham, vil det hjælpe på målscoringen. I sidste sæson viste den 21-årige offensivspiller med 14 mål i 38 kampe for Ingolstadt, at han i den grad har målnæse.
AGF er uden langtidsskadede Kevin Yakob, men Frederik Brandhof er blevet klar igen, efter han måtte sidde ude senest. Ude er Mads Emil Madsen fortsat, og så er Michael Akoto heller ikke med.
Brøndby IF
Kigger vi på de seneste fire kampe, er Brøndby IF det mest formstærke hold i Superligaen: 12 point ud af 12 mulige, otte mål scoret og blot ét mål indkasseret.
Før landsholdspausen blev det til en 3-1-sejr over Randers FC, hvor Jesper Sørensens mandskab decideret kørte kronjyderne over i første halvleg, før anden halvleg blev en mere lunken oplevelse. Det er især spillet fra første halvleg, Brøndby IF skal tage med til søndagens kamp mod AGF.
BIF kan glæde sig over, at Nicolai Vallys er blevet klarmeldt, efter han måtte melde afbud til landskampen mod Finland.
Spændende bliver det også at se, om Jesper Sørensen smider nyindkøbet Sean Klaiber ind på højre wingback fra start. Han blev hentet på deadlineday og droppede landskampene for at falde til i Brøndby, og sådan noget tæller ikke ligefrem ned.
Kevin Tshiembe er tilbage, men til gengæld er Henrik Heggheim ude med en mindre skade.
Karantæne
AGF: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-2-1): Bailey Peacock-Farrell – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Mats Knoester – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Magnus Knudsen, Eric Kahl – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen
Brøndby IF (3-4-3): Patrick Pentz – Kevin Tshiembe, Frederik Alves, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Daniel Wass, Mathias Greve, Marko Divkovic – Håkon Evjen, Ohi Omoijuanfo, Mathias Kvistgaarden
Dom:
Senest de mødtes endte det i en højdramatisk 3-3-kamp i Aarhus, og vi kan nok ikke forvente samme underholdningsniveau denne gang. Der skal dog nok være gang i den på Ceres Park, hvor begge hold vil sikre sig en sejr og håneretten. Herfra lyder buddet dog på endnu en pointdeling – det slutter 2-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Teemu Pukki dominerer

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Flot gestus af Tadej Pogacar

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Legende færdig i Wrexham?

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Har afvist flere tilbud

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Tror på ny Champions League-triumf

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

I vildrede over kæmpe United-transfer

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde
