AGF – Brøndby IF

Brøndby har mulighed for at tage point på minimum én af de andre guldbejlere søndag eftermiddag, når de gæster pokalfinalisterne AGF på Ceres Park.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 6’eren

Holdnyt:
AGF:
AGF er umådeligt svære at besejre. Det beviste de igen meget sent torsdag aften, da de sled og fightede sig til en flot 1-0 sejr hjemme mod FC Nordsjælland, og dermed vandt pokalsemifinalen 4-2 samlet. 

I Superligaen er der ikke alverden på spil for Uwe Röslers tropper, men det er de selv og fansene nok fløjtende ligeglade med, nu hvor der ligger en pokalfinale i Parken og venter i horisonten.

‘’De hvii’e’’ har ikke vundet et trofæ siden 1995, og det betyder enormt meget for alle i og omkring klubben, at de nu kun er 90 minutter fra en pokaltitel. 

Aarhusianerne må have hovederne i sky efter torsdagens flotte triumf på Ceres Park, og godt kan blive bedre søndag, hvis det også bliver til sejr mod Brøndby, som er det hold AGF allerhelst vil slå. 

Det bliver dog ikke en nem opgave med et amputeret hold uden karantæneramte Jacob Andersen og Tobias Anker, samt skadede Tobias Mølgaard, Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Jonas Jensen-Abbew, Frederik Brandhof og Kevin Yakob. 

Brøndby IF:
Brøndby skuffede stort i sidste weekend, da det blot blev til 1-1 hjemme mod mesterskabsspillets bundprop Silkeborg, og forpassede dermed en gylden mulighed for at sende fjenderne FCK helt i knæ.

Der er bare ingen nemme kampe i Superligaens øverste halvdel, og det måtte Jesper Sørensens tropper sande senest. Brøndby ramte ikke topniveauet, og især offensivt skete der alt for lidt, hvorfor det også var fuld fortjent, at det ikke blev til tre point. 

‘’Drengene fra Vestegnen’’ topper dog fortsat rækken på bedre målscore end FC Midtjylland. 

Søndag venter endnu en gylden mulighed for at tage point på minimum en af de to andre guldbejlere. FC Midtjylland og FCK ramler nemlig sammen på MCH Arena lige efter dette opgør i Aarhus.

Daniel Wass humpede fra banen med en skade mod Silkeborg, men heldigvis for Brøndby er han blevet lynhurtigt frisk igen. Til gengæld er Mathias Kvistgaarden, Frederik Alves og Henrik Heggheim ikke kampdygtige, ligesom der er tvivl om Marko Divkovic.

På nuværende tidspunkt er truppen ikke udgivet, men vi opdaterer, så snart der kommer trupnyt.

Karantæner:
AGF: Jacob Andersen og Tobias Anker
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Knoester, Tingager, Akoto – Links, Madsen, Knudsen, Kahl – Bech, Serra, Anderson

Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Klaiber, Greve, Wass, Biscoff – Suzuki, Vallys – Omoijuanfo

Dom:
Brøndby skuffede senest mod Silkeborg, men søndag er der alletiders chance for at stemple tilbage, og for at tage point på minimum én af de andre guldbejlere. 

AGF kommer lige fra en sen, hård og fantastisk sejr, og selvom det selvfølgelig giver selvtillid, så tærer det også på kræfterne. 

Kombineret med en lang række fravær, kan ''De hvii'e'' komme til at mangle den afgørende energi til at holde Brøndby fra fadet. 

1-0 til gæsterne. 

Spilforslag:
Brøndby vinder til odds 2.10 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Reagerer på Brøndby-bombe

Medie afslører møde med Deco

Jonas Schwartz lander nyt job

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hjulmand vinder i Hamborg

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Langer ud efter trænerlegende

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Victor Nelsson topper international impact-liste



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Køber engelsk klub

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Dansk milliardær smider 75.000

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Her tager de stor beslutning

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes