Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 6’eren
Holdnyt:
AGF:
AGF er umådeligt svære at besejre. Det beviste de igen meget sent torsdag aften, da de sled og fightede sig til en flot 1-0 sejr hjemme mod FC Nordsjælland, og dermed vandt pokalsemifinalen 4-2 samlet.
I Superligaen er der ikke alverden på spil for Uwe Röslers tropper, men det er de selv og fansene nok fløjtende ligeglade med, nu hvor der ligger en pokalfinale i Parken og venter i horisonten.
‘’De hvii’e’’ har ikke vundet et trofæ siden 1995, og det betyder enormt meget for alle i og omkring klubben, at de nu kun er 90 minutter fra en pokaltitel.
Aarhusianerne må have hovederne i sky efter torsdagens flotte triumf på Ceres Park, og godt kan blive bedre søndag, hvis det også bliver til sejr mod Brøndby, som er det hold AGF allerhelst vil slå.
Det bliver dog ikke en nem opgave med et amputeret hold uden karantæneramte Jacob Andersen og Tobias Anker, samt skadede Tobias Mølgaard, Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Jonas Jensen-Abbew, Frederik Brandhof og Kevin Yakob.
Brøndby IF:
Brøndby skuffede stort i sidste weekend, da det blot blev til 1-1 hjemme mod mesterskabsspillets bundprop Silkeborg, og forpassede dermed en gylden mulighed for at sende fjenderne FCK helt i knæ.
Der er bare ingen nemme kampe i Superligaens øverste halvdel, og det måtte Jesper Sørensens tropper sande senest. Brøndby ramte ikke topniveauet, og især offensivt skete der alt for lidt, hvorfor det også var fuld fortjent, at det ikke blev til tre point.
‘’Drengene fra Vestegnen’’ topper dog fortsat rækken på bedre målscore end FC Midtjylland.
Søndag venter endnu en gylden mulighed for at tage point på minimum en af de to andre guldbejlere. FC Midtjylland og FCK ramler nemlig sammen på MCH Arena lige efter dette opgør i Aarhus.
Daniel Wass humpede fra banen med en skade mod Silkeborg, men heldigvis for Brøndby er han blevet lynhurtigt frisk igen. Til gengæld er Mathias Kvistgaarden, Frederik Alves og Henrik Heggheim ikke kampdygtige, ligesom der er tvivl om Marko Divkovic.
På nuværende tidspunkt er truppen ikke udgivet, men vi opdaterer, så snart der kommer trupnyt.
Karantæner:
AGF: Jacob Andersen og Tobias Anker
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Knoester, Tingager, Akoto – Links, Madsen, Knudsen, Kahl – Bech, Serra, Anderson
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Klaiber, Greve, Wass, Biscoff – Suzuki, Vallys – Omoijuanfo
Dom:
Brøndby skuffede senest mod Silkeborg, men søndag er der alletiders chance for at stemple tilbage, og for at tage point på minimum én af de andre guldbejlere.
AGF kommer lige fra en sen, hård og fantastisk sejr, og selvom det selvfølgelig giver selvtillid, så tærer det også på kræfterne.
Kombineret med en lang række fravær, kan ''De hvii'e'' komme til at mangle den afgørende energi til at holde Brøndby fra fadet.
1-0 til gæsterne.
Spilforslag:
Brøndby vinder til odds 2.10 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED