Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #agffck #sldk
Holdnyt:
AGF:
Om fodboldfansene i Smilets By kan gå på vinterferie med et smil på læben afhænger meget af, hvordan årets sidste kamp mod FC København forløber. Et nederlag vil betyde, at AGF overvintrer uden for top seks, mens en sejr formentlig vil bringe dem op på en plads, der giver adgang til mesterskabsspillet.
Århusianerne har været en pudsig størrelse i dette efterår, hvor holdet til tider har spillet blændende for dernæst at have et helt andet udtryk i den efterfølgende kamp. Seks sejre og seks nederlag understreger den pointe meget godt.
En ting, der i hvert fald er lykkedes for AGF, er at få gang i Patrick Mortensen. Angriberen har scoret ni kasser og er delt Superliga-topscorer. Han har allerede scoret flere mål, end han gjorde i hele sidste sæson.
Torsdag blev AGF ekspederet ud af pokalen af FC Nordsjælland og fik dermed en trist optakt til FCK-kampen.
Gift Links er tilbage fra karantæne, mens Sebastian Grønning er ude af truppen.
FC København:
Et efterår med voldsomt mange kampe lakker endelig mod enden for FC København, der på mange måder har skuffet gevaldigt i Superligaen, men alligevel kan ende med at være ganske godt med i topstriden ved vinterpausen, hvis resultaterne flasker sig i sidste runde.
Hvis FCK kan holde jul med to point op til Viborg og fem point op til FC Nordsjælland, vil det nok føles som en lille triumf i den danske hovedstad. Det så længe ud til at gå meget værre.
Jacob Neestrup er begyndt at få nogle af de skadede spillere tilbage, og det klæder naturligvis FC København, der har været ekstremt hårdt ramt de seneste par måneder. I årets sidste kamp må “løverne” undvære Akinkunmi Amoo, Carlos Zeca, Nicolai Boilesen, Mamoudou Karamoko og Marko Stamenic.
Khouma Babacar er vraget.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Tingager, Bisseck, Kristensen – Mølgaard, Anderson, Madsen, Poulsen, Kahl – Duin, Mortensen
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Khocholava, Vavro, Kristiansen – Lerager, Falk, Claesson – Bardghji, Cornelius, Daramy
Dom:
Det er en afgørende kamp for begge mandskaber, og en sejr vil betyde alverden i de to lejre. Det kan gøre opgøret uhyre seværdigt, fordi både AGF og FCK vil frem over stepperne, men det kan også blive en taktisk affære, og vi hælder mest til det sidste. Vi byder 1-1 i et opgør, der ikke vinder nogen skønhedspris.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
TRANSFER
Uventet skifte?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
MEDIE