Optakt: AGF – FC København

AGF får besøg af FC København i et sandt Superliga-brag til at runde året af med.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00 
Spillested: Ceres Park, Aarhus 
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #agffck #sldk

Holdnyt:
AGF:
Om fodboldfansene i Smilets By kan gå på vinterferie med et smil på læben afhænger meget af, hvordan årets sidste kamp mod FC København forløber. Et nederlag vil betyde, at AGF overvintrer uden for top seks, mens en sejr formentlig vil bringe dem op på en plads, der giver adgang til mesterskabsspillet.

Århusianerne har været en pudsig størrelse i dette efterår, hvor holdet til tider har spillet blændende for dernæst at have et helt andet udtryk i den efterfølgende kamp. Seks sejre og seks nederlag understreger den pointe meget godt.

En ting, der i hvert fald er lykkedes for AGF, er at få gang i Patrick Mortensen. Angriberen har scoret ni kasser og er delt Superliga-topscorer. Han har allerede scoret flere mål, end han gjorde i hele sidste sæson.

Torsdag blev AGF ekspederet ud af pokalen af FC Nordsjælland og fik dermed en trist optakt til FCK-kampen.

Gift Links er tilbage fra karantæne, mens Sebastian Grønning er ude af truppen. 

FC København:
Et efterår med voldsomt mange kampe lakker endelig mod enden for FC København, der på mange måder har skuffet gevaldigt i Superligaen, men alligevel kan ende med at være ganske godt med i topstriden ved vinterpausen, hvis resultaterne flasker sig i sidste runde. 

Hvis FCK kan holde jul med to point op til Viborg og fem point op til FC Nordsjælland, vil det nok føles som en lille triumf i den danske hovedstad. Det så længe ud til at gå meget værre. 

Jacob Neestrup er begyndt at få nogle af de skadede spillere tilbage, og det klæder naturligvis FC København, der har været ekstremt hårdt ramt de seneste par måneder. I årets sidste kamp må “løverne” undvære Akinkunmi Amoo, Carlos Zeca, Nicolai Boilesen, Mamoudou Karamoko og Marko Stamenic. 

Khouma Babacar er vraget. 

Karantæner:
AGF: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Tingager, Bisseck, Kristensen – Mølgaard, Anderson, Madsen, Poulsen, Kahl – Duin, Mortensen

FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Khocholava, Vavro, Kristiansen – Lerager, Falk, Claesson – Bardghji, Cornelius, Daramy

Dom:
Det er en afgørende kamp for begge mandskaber, og en sejr vil betyde alverden i de to lejre. Det kan gøre opgøret uhyre seværdigt, fordi både AGF og FCK vil frem over stepperne, men det kan også blive en taktisk affære, og vi hælder mest til det sidste. Vi byder 1-1 i et opgør, der ikke vinder nogen skønhedspris.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Kæmpe triumf for Frank

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Trækker overskrifter i Sydkorea

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Danskerscoringerne væltede ind

Ny Liverpool-nedtur

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Dansk bomber i tårevædet afsked

Jonas Wind er i København

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er alle VM-puljerne

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller