Optakt: AGF – FC København

AGF får besøg af FC København i et sandt Superliga-brag til at runde året af med.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00 
Spillested: Ceres Park, Aarhus 
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #agffck #sldk

Holdnyt:
AGF:
Om fodboldfansene i Smilets By kan gå på vinterferie med et smil på læben afhænger meget af, hvordan årets sidste kamp mod FC København forløber. Et nederlag vil betyde, at AGF overvintrer uden for top seks, mens en sejr formentlig vil bringe dem op på en plads, der giver adgang til mesterskabsspillet.

Århusianerne har været en pudsig størrelse i dette efterår, hvor holdet til tider har spillet blændende for dernæst at have et helt andet udtryk i den efterfølgende kamp. Seks sejre og seks nederlag understreger den pointe meget godt.

En ting, der i hvert fald er lykkedes for AGF, er at få gang i Patrick Mortensen. Angriberen har scoret ni kasser og er delt Superliga-topscorer. Han har allerede scoret flere mål, end han gjorde i hele sidste sæson.

Torsdag blev AGF ekspederet ud af pokalen af FC Nordsjælland og fik dermed en trist optakt til FCK-kampen.

Gift Links er tilbage fra karantæne, mens Sebastian Grønning er ude af truppen. 

FC København:
Et efterår med voldsomt mange kampe lakker endelig mod enden for FC København, der på mange måder har skuffet gevaldigt i Superligaen, men alligevel kan ende med at være ganske godt med i topstriden ved vinterpausen, hvis resultaterne flasker sig i sidste runde. 

Hvis FCK kan holde jul med to point op til Viborg og fem point op til FC Nordsjælland, vil det nok føles som en lille triumf i den danske hovedstad. Det så længe ud til at gå meget værre. 

Jacob Neestrup er begyndt at få nogle af de skadede spillere tilbage, og det klæder naturligvis FC København, der har været ekstremt hårdt ramt de seneste par måneder. I årets sidste kamp må “løverne” undvære Akinkunmi Amoo, Carlos Zeca, Nicolai Boilesen, Mamoudou Karamoko og Marko Stamenic. 

Khouma Babacar er vraget. 

Karantæner:
AGF: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Tingager, Bisseck, Kristensen – Mølgaard, Anderson, Madsen, Poulsen, Kahl – Duin, Mortensen

FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Khocholava, Vavro, Kristiansen – Lerager, Falk, Claesson – Bardghji, Cornelius, Daramy

Dom:
Det er en afgørende kamp for begge mandskaber, og en sejr vil betyde alverden i de to lejre. Det kan gøre opgøret uhyre seværdigt, fordi både AGF og FCK vil frem over stepperne, men det kan også blive en taktisk affære, og vi hælder mest til det sidste. Vi byder 1-1 i et opgør, der ikke vinder nogen skønhedspris.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Sådan kommer Danmark til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden