Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agffcm #sldk
Holdnyt:
AGF:
Århusianerne måtte senest lide et nederlag på 0-1 i Parken mod FC København i Jacob Neestrups første kamp i spidsen for Løverne. Men det til trods har Uwe Rösler fået en fin start på sæsonen, hvor man inden runden er nummer fem.
Især defensivt har man vist gode ting, da det blot er blevet til 11 mod imod i 11 kampe. Det er næstbedst i Superligaen.
Mod FC Midtjylland venter en svær opgave, og AGF har nogle udfordringer i forhold til mandskabet.
Jesper Hansen måtte udgå af torsdagens træning, efter han fik en bold i hovedet. Samtidig har Per Kristian Bråtveit, reservekeeper, været syg. Begge er dog udtaget til kampen.
I defensiven er Oliver Lund skadet, mens man på midtbanen er uden Benjamin Hvidt. Mikael Anderson er samtidig skadet og yderst tvivlsom til kampen mod sit gamle hold – i første omgang er han i kamptruppen.
FC Midtjylland:
De var bagud 0-2 ved pausen mod Feyenoord, men formåede alligevel at komme tilbage og få 2-2. Dermed står alle fire hold i EL-gruppen på fire point.
I Superligaen har Albert Capellas og FC Midtjylland fortsat et efterslæb, da man inden runden er ni point efter topholdet FC Nordsjælland.
FCM kommer til opgøret med et par skader, da hverken Erik Sviatchenko eller Joel Andersson er klar. Også Junior Brumado er ude.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Yakob, Poulsen, Madsen, Kahl – Mortensen, Haugen
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Thychosen, Dalsgaard, Juninho, Paulinho – Martinez, Olsson, Evander – Dreyer, Kaba, Isaksen
Dom:
To gode hold mødes i Århus, og da spillet om top seks er benhårdt i denne sæson, vil begge klubber have godt af tre point.
Vi forventer en tæt kamp, hvor det vil være dødbolde og individuelle kvaliteter, der er med til at afgøre slaget. Her tror vi, at FC Midtjylland trods alt er en tand for stærke. 2-1 til FCM.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
Superliga-LIVE: Udebliver fra træning
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
MEDIE
FCM-transfer i fare
Her kan du se AGF mod Sabah FK
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Henter Mads Junker
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE