Optakt: AGF – FC Midtjylland

Jysk brag venter i Århus. Her er optakten.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agffcm #sldk

Holdnyt:
AGF:
Århusianerne måtte senest lide et nederlag på 0-1 i Parken mod FC København i Jacob Neestrups første kamp i spidsen for Løverne. Men det til trods har Uwe Rösler fået en fin start på sæsonen, hvor man inden runden er nummer fem.

Især defensivt har man vist gode ting, da det blot er blevet til 11 mod imod i 11 kampe. Det er næstbedst i Superligaen.

Mod FC Midtjylland venter en svær opgave, og AGF har nogle udfordringer i forhold til mandskabet.

Jesper Hansen måtte udgå af torsdagens træning, efter han fik en bold i hovedet. Samtidig har Per Kristian Bråtveit, reservekeeper, været syg. Begge er dog udtaget til kampen.

I defensiven er Oliver Lund skadet, mens man på midtbanen er uden Benjamin Hvidt. Mikael Anderson er samtidig skadet og yderst tvivlsom til kampen mod sit gamle hold – i første omgang er han i kamptruppen. 

FC Midtjylland:
De var bagud 0-2 ved pausen mod Feyenoord, men formåede alligevel at komme tilbage og få 2-2. Dermed står alle fire hold i EL-gruppen på fire point.

I Superligaen har Albert Capellas og FC Midtjylland fortsat et efterslæb, da man inden runden er ni point efter topholdet FC Nordsjælland. 

FCM kommer til opgøret med et par skader, da hverken Erik Sviatchenko eller Joel Andersson er klar. Også Junior Brumado er ude.

Karantæner:
AGF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Yakob, Poulsen, Madsen, Kahl – Mortensen, Haugen

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Thychosen, Dalsgaard, Juninho, Paulinho – Martinez, Olsson, Evander – Dreyer, Kaba, Isaksen

Dom:
To gode hold mødes i Århus, og da spillet om top seks er benhårdt i denne sæson, vil begge klubber have godt af tre point.

Vi forventer en tæt kamp, hvor det vil være dødbolde og individuelle kvaliteter, der er med til at afgøre slaget. Her tror vi, at FC Midtjylland trods alt er en tand for stærke. 2-1 til FCM.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

USA – Belgien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Historien taler for norsk triumf 

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Mexico – England



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen