Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agffcm #sldk
Holdnyt:
AGF:
Århusianerne måtte senest lide et nederlag på 0-1 i Parken mod FC København i Jacob Neestrups første kamp i spidsen for Løverne. Men det til trods har Uwe Rösler fået en fin start på sæsonen, hvor man inden runden er nummer fem.
Især defensivt har man vist gode ting, da det blot er blevet til 11 mod imod i 11 kampe. Det er næstbedst i Superligaen.
Mod FC Midtjylland venter en svær opgave, og AGF har nogle udfordringer i forhold til mandskabet.
Jesper Hansen måtte udgå af torsdagens træning, efter han fik en bold i hovedet. Samtidig har Per Kristian Bråtveit, reservekeeper, været syg. Begge er dog udtaget til kampen.
I defensiven er Oliver Lund skadet, mens man på midtbanen er uden Benjamin Hvidt. Mikael Anderson er samtidig skadet og yderst tvivlsom til kampen mod sit gamle hold – i første omgang er han i kamptruppen.
FC Midtjylland:
De var bagud 0-2 ved pausen mod Feyenoord, men formåede alligevel at komme tilbage og få 2-2. Dermed står alle fire hold i EL-gruppen på fire point.
I Superligaen har Albert Capellas og FC Midtjylland fortsat et efterslæb, da man inden runden er ni point efter topholdet FC Nordsjælland.
FCM kommer til opgøret med et par skader, da hverken Erik Sviatchenko eller Joel Andersson er klar. Også Junior Brumado er ude.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Yakob, Poulsen, Madsen, Kahl – Mortensen, Haugen
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Thychosen, Dalsgaard, Juninho, Paulinho – Martinez, Olsson, Evander – Dreyer, Kaba, Isaksen
Dom:
To gode hold mødes i Århus, og da spillet om top seks er benhårdt i denne sæson, vil begge klubber have godt af tre point.
Vi forventer en tæt kamp, hvor det vil være dødbolde og individuelle kvaliteter, der er med til at afgøre slaget. Her tror vi, at FC Midtjylland trods alt er en tand for stærke. 2-1 til FCM.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
LIVE: DR Congo – Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER