Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+
Holdnyt:
AGF:
Søndag aften er der et spændende Superliga-opgør på menuen i Aarhus, hvor to af de største skuffelser fra årets første spillerunde, AGF og FC Midtjylland, kæmper for vigtige point til topstriden.
Der er ingen hold i Superligaen, som har haft det decideret nemt mod Vejle i denne sæson, og det var heller ikke tilfældet for AGF i mandagens udekamp. Alligevel kan man godt tillade sig at være en anelse skuffede over sidste sæsons bronzevindere i forårspremieren, som bød på en intens, men chancefattig 0-0’er.
Defensivt havde Uwe Röslers tropper som sædvanligt godt styr på tingene. Til gengæld fortsatte de offensive udfordringer fra efteråret med meget få scoringsmuligheder, og to nærmest usynlige angribere i Mortensen og Bech. AGF er det klart mindst scorende hold i top-seks med beskedne 21 mål i 18 kampe, så det er helt tydeligt, hvor hjemmeholdet skal lægge på, hvis de skal kunne udfordre i medaljekampen.
Nicolai Poulsen var blevet klar nok til et indhop i mandags, mens også Mølgaard og Knoester meldes tilbage på træningsbanen, ydermere er Eric Kahl tilbage fra karantæne til dette opgør.
AGF har vundet appellen på Mikael Andersons karantænegivende gule kort mod Vejle, så han er med mod FC Midtjylland. Til gengæld er Yakob og Hvidt ikke klar til kamp endnu.
FC Midtjylland:
Thomas Thomasberg og co. havde alle muligheder for en perfekt start på 2024, da de søndag gæstede Brøndby til et vaskeægte topbrag. Med udvisning til Heggheim og straffespark til midtjyderne allerede efter et kvarters spil, duftede det gevaldigt af tre vigtige point i forårspremieren. Men sådan skulle det ikke gå.
Sydkoreanske Cho brændte fra ellevemeterpletten, og senere skulle ondt blive værre, da Brøndby med en mand i undertal bragte sig foran lige inden pausen. FC Midtjylland fik godt nok skabt et par fine scoringsmuligheder til Simsir og Juninho, men det var langt fra nok i forhold til, at de i +75 minutter spillede 11 mod 10.
Enormt skuffende udlæg på året for guldbejlerne, som med nederlaget går fra førstepladsen til tredjepladsen.
I det store hele er det dog til at leve med, da der kun er ét point op til Superligaens nye førerhold Brøndby. Med svære kampe mod AGF og FCK i de to kommende spillerunder risikerer midtjyderne dog en forfærdelig start på det nye år.
Franculino, Olsson, Charles, Martinez og Marrony missede årets første kamp, og de er alle udeladt af truppen til opgøret. Dalsgaard måtte udgå med en skade, mens Adam Gabriel er i karantæne, og midtjyderne har dermed udfordringer på højre back.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Midtjylland: Adam Gabriel
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Peacock-Farrell – Mølgaard, Tingager, Jensen-Abbew – Beijmo, Madsen, Brandhof, Anderson, Kahl – Bech, Mortensen
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Rømer, Ingason, Bech, Paulinho – Osorio, Sørensen, Gigovic, Simsir – Cho, Brynhildsen
Dom:
Der er i den grad revanche til gode for AGF og FC Midtjylland i søndagens dyst på Ceres Park.
I årets første spillerunde manglede der offensiv pondus og kreativitet i begge lejre, og sammenholdt med stærk organisation og soliditet hos begge mandskaber, dufter det ikke ligefrem af en målfest i dette opgør.
Tæt, fysisk, intens og målfattig affære virker sandsynlig, og ligesom i sæsonens første indbyrdes opgør, deler de to hold i porten med 1-1.
LIVE
LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
PSG – Liverpool
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
Mathias Zanka går viralt
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER