Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+
Holdnyt:
AGF:
Søndag aften er der et spændende Superliga-opgør på menuen i Aarhus, hvor to af de største skuffelser fra årets første spillerunde, AGF og FC Midtjylland, kæmper for vigtige point til topstriden.
Der er ingen hold i Superligaen, som har haft det decideret nemt mod Vejle i denne sæson, og det var heller ikke tilfældet for AGF i mandagens udekamp. Alligevel kan man godt tillade sig at være en anelse skuffede over sidste sæsons bronzevindere i forårspremieren, som bød på en intens, men chancefattig 0-0’er.
Defensivt havde Uwe Röslers tropper som sædvanligt godt styr på tingene. Til gengæld fortsatte de offensive udfordringer fra efteråret med meget få scoringsmuligheder, og to nærmest usynlige angribere i Mortensen og Bech. AGF er det klart mindst scorende hold i top-seks med beskedne 21 mål i 18 kampe, så det er helt tydeligt, hvor hjemmeholdet skal lægge på, hvis de skal kunne udfordre i medaljekampen.
Nicolai Poulsen var blevet klar nok til et indhop i mandags, mens også Mølgaard og Knoester meldes tilbage på træningsbanen, ydermere er Eric Kahl tilbage fra karantæne til dette opgør.
AGF har vundet appellen på Mikael Andersons karantænegivende gule kort mod Vejle, så han er med mod FC Midtjylland. Til gengæld er Yakob og Hvidt ikke klar til kamp endnu.
FC Midtjylland:
Thomas Thomasberg og co. havde alle muligheder for en perfekt start på 2024, da de søndag gæstede Brøndby til et vaskeægte topbrag. Med udvisning til Heggheim og straffespark til midtjyderne allerede efter et kvarters spil, duftede det gevaldigt af tre vigtige point i forårspremieren. Men sådan skulle det ikke gå.
Sydkoreanske Cho brændte fra ellevemeterpletten, og senere skulle ondt blive værre, da Brøndby med en mand i undertal bragte sig foran lige inden pausen. FC Midtjylland fik godt nok skabt et par fine scoringsmuligheder til Simsir og Juninho, men det var langt fra nok i forhold til, at de i +75 minutter spillede 11 mod 10.
Enormt skuffende udlæg på året for guldbejlerne, som med nederlaget går fra førstepladsen til tredjepladsen.
I det store hele er det dog til at leve med, da der kun er ét point op til Superligaens nye førerhold Brøndby. Med svære kampe mod AGF og FCK i de to kommende spillerunder risikerer midtjyderne dog en forfærdelig start på det nye år.
Franculino, Olsson, Charles, Martinez og Marrony missede årets første kamp, og de er alle udeladt af truppen til opgøret. Dalsgaard måtte udgå med en skade, mens Adam Gabriel er i karantæne, og midtjyderne har dermed udfordringer på højre back.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Midtjylland: Adam Gabriel
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Peacock-Farrell – Mølgaard, Tingager, Jensen-Abbew – Beijmo, Madsen, Brandhof, Anderson, Kahl – Bech, Mortensen
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Rømer, Ingason, Bech, Paulinho – Osorio, Sørensen, Gigovic, Simsir – Cho, Brynhildsen
Dom:
Der er i den grad revanche til gode for AGF og FC Midtjylland i søndagens dyst på Ceres Park.
I årets første spillerunde manglede der offensiv pondus og kreativitet i begge lejre, og sammenholdt med stærk organisation og soliditet hos begge mandskaber, dufter det ikke ligefrem af en målfest i dette opgør.
Tæt, fysisk, intens og målfattig affære virker sandsynlig, og ligesom i sæsonens første indbyrdes opgør, deler de to hold i porten med 1-1.
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han