AGF – FC Midtjylland

AGF og FC Midtjylland jagter oprejsning søndag aften efter skuffende pointtab i årets første Superliga-runde.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+

Holdnyt:
AGF:
Søndag aften er der et spændende Superliga-opgør på menuen i Aarhus, hvor to af de største skuffelser fra årets første spillerunde, AGF og FC Midtjylland, kæmper for vigtige point til topstriden.

Der er ingen hold i Superligaen, som har haft det decideret nemt mod Vejle i denne sæson, og det var heller ikke tilfældet for AGF i mandagens udekamp. Alligevel kan man godt tillade sig at være en anelse skuffede over sidste sæsons bronzevindere i forårspremieren, som bød på en intens, men chancefattig 0-0’er.

Defensivt havde Uwe Röslers tropper som sædvanligt godt styr på tingene. Til gengæld fortsatte de offensive udfordringer fra efteråret med meget få scoringsmuligheder, og to nærmest usynlige angribere i Mortensen og Bech. AGF er det klart mindst scorende hold i top-seks med beskedne 21 mål i 18 kampe, så det er helt tydeligt, hvor hjemmeholdet skal lægge på, hvis de skal kunne udfordre i medaljekampen.

Nicolai Poulsen var blevet klar nok til et indhop i mandags, mens også Mølgaard og Knoester meldes tilbage på træningsbanen, ydermere er Eric Kahl tilbage fra karantæne til dette opgør.

AGF har vundet appellen på Mikael Andersons karantænegivende gule kort mod Vejle, så han er med mod FC Midtjylland. Til gengæld er Yakob og Hvidt ikke klar til kamp endnu. 

FC Midtjylland:
Thomas Thomasberg og co. havde alle muligheder for en perfekt start på 2024, da de søndag gæstede Brøndby til et vaskeægte topbrag. Med udvisning til Heggheim og straffespark til midtjyderne allerede efter et kvarters spil, duftede det gevaldigt af tre vigtige point i forårspremieren. Men sådan skulle det ikke gå.

Sydkoreanske Cho brændte fra ellevemeterpletten, og senere skulle ondt blive værre, da Brøndby med en mand i undertal bragte sig foran lige inden pausen. FC Midtjylland fik godt nok skabt et par fine scoringsmuligheder til Simsir og Juninho, men det var langt fra nok i forhold til, at de i +75 minutter spillede 11 mod 10.

Enormt skuffende udlæg på året for guldbejlerne, som med nederlaget går fra førstepladsen til tredjepladsen.

I det store hele er det dog til at leve med, da der kun er ét point op til Superligaens nye førerhold Brøndby. Med svære kampe mod AGF og FCK i de to kommende spillerunder risikerer midtjyderne dog en forfærdelig start på det nye år.

Franculino, Olsson, Charles, Martinez og Marrony missede årets første kamp, og de er alle udeladt af truppen til opgøret. Dalsgaard måtte udgå med en skade, mens Adam Gabriel er i karantæne, og midtjyderne har dermed udfordringer på højre back.


Karantæner:
AGF: Ingen
FC Midtjylland: Adam Gabriel

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Peacock-Farrell – Mølgaard, Tingager, Jensen-Abbew – Beijmo, Madsen, Brandhof, Anderson, Kahl – Bech, Mortensen

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Rømer, Ingason, Bech, Paulinho – Osorio, Sørensen, Gigovic, Simsir – Cho, Brynhildsen

Dom:
Der er i den grad revanche til gode for AGF og FC Midtjylland i søndagens dyst på Ceres Park.

I årets første spillerunde manglede der offensiv pondus og kreativitet i begge lejre, og sammenholdt med stærk organisation og soliditet hos begge mandskaber, dufter det ikke ligefrem af en målfest i dette opgør.

Tæt, fysisk, intens og målfattig affære virker sandsynlig, og ligesom i sæsonens første indbyrdes opgør, deler de to hold i porten med 1-1.





LIVE: Skal Neestrup fyres?




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Tottenham straffes for nazihilsner

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Det er tæt på uforklarligt’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Chokpris på Victor Froholdt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen