Optakt: AGF – FC Nordsjælland

Formstærke AGF tager imod formsvage FC Nordsjælland onsdag. Bliv klædt på til det opgør her.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag kl. 18.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agffcn #sldk

Holdnyt:
AGF:

På højdramatisk vis måtte AGF nøjes med et enkelt point mod FC København i Parken i søndags, men allerede onsdag kan århusianerne få revanche, når de tager imod formsvage FC Nordsjælland.

Trods pointtabet har AGF fortsat ikke tabt en kamp i foråret, hvor de har hentet ni point på fem kampe og fortsat er på Superligaens tredjeplads.

Mod FC Nordsjælland kan David Nielsen imidlertid blive nødt til at stille med et noget amputeret forsvar. Frederik Tingager har været ude i de seneste kampe, og dertil slog Sebastian Hausner sig mod FC København og kan være tvivlsom.

Bror Blume var ukampdygtig senest, men han er meldt klar igen. Ude er Zach Duncan og Niklas Backman fortsat. 

I angrebet er Mathias Jørgensen til gengæld netop blevet klarmeldt fra en skade, og han debuterede for århusianerne imod FC København, så her råder cheftræneren nu over flere muligheder.

FC Nordsjælland:
De var foran to gange mod AaB, men for tredje kamp i træk måtte FC Nordsjælland tage til takke med uafgjort. Klubben fra Farum har dermed kun hentet tre point over de seneste otte kampe og er et af Superligaens mest formsvage mandskaber.

Det har så godt som slukket håbet for en plads i top seks, men FC Nordsjælland skal på jagt efter point, så de kan stå godt i nedrykningsspillet.

At hente point på udebane har ikke været nemt for Flemming Pedersens mandskab i denne sæson, hvor de ikke har vundet en eneste af deres ni udebanekampe i denne sæson, og der venter dem en svær opgave i det århusianske. 

Turen til Århus bliver heller ikke nemmere af, at de er ramt af skader. I de seneste kampe har de været uden forsvarsprofilerne Kian Hansen og Johan Djourou, og de er fortsat ude. Kian Hansen er langtidsskadet, mens det er mere uvist, hvornår schweiziske Johan Djourou er tilbage. 

Jonathan Amon og Mohammed Diomande er også ude med længerevarende skader.

Karantæner:
AGF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Sanneh, Juelsgård, Højer Nielsen – Olsen, Poulsen, Grønbæk – Links, Mortensen, Thorsteinsson

FC Nordsjælland (3-5-2): Vindahl – Thychosen, Woledzi, Jenssen – Villadsen, Christensen, Chukwuani, Kofod Andersen, Schjelderup – Jensen, Sulemana

Profilen:
Patrick Mortensen har genfundet målformen efter en mindre scoringskrise, og over de seneste to kampe har han scoret tre gange. Mod FC Nordsjælland er han som regel også målfarlig med fire mål i sine seneste fem kampe mod klubben.

Vidste du, at..:
FC Nordsjællands seneste sejr i Superligaen var mod netop AGF. Da de to mødtes på Right to Dream Park i november, tog FC Nordsjælland alle tre point i en kamp, som sluttede 3-1.

Det var også AGF’s seneste nederlag i Superligaen. Siden har de spillet otte kampe, hvoraf de har vundet fem og spillet tre uafgjorte. 

Dom:
AGF har været stærke på hjemmebane i denne sæson og har startet foråret med to sejre i to hjemmekampe, og den stime fortsætter mod FC Nordsjælland. Vi tror på, at det slutter 2-1 til de århusianske værter, der forlænger gæsternes sejrsløse stime. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Hvad så, Riemer? Han bliver ikke klar

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC København-krisen fortsætter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Josip Radošević på samtlige forsider

Rasmus Højlund revser konkurrent

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Viborg FF – FC Midtjylland

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Forvirret over Superliga-forhandlinger

AGF – Brøndby IF

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Silkeborg klasker Randers

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Topchef får nyt job i FCK

I svime over Pelle Mattsson

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Protesterer efter dansk drømmekamp

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen