Kampfakta
Kampstart: Lørdag klokken 17.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agffcn #sldk
Holdnyt
AGF
Det bliver på flere måder en speciel kamp lørdag for AGF.
Onsdag annoncerede “De Hviie” på et pressemøde, at David Nielsen stopper i klubben efter næsten fem år som cheftræner ovenpå en sæson, hvor AGF har været tættere på nedrykning end medaljer.
Samtidig vil det også være en potentiel afskedskamp for flere profiler. Jon Dagur Thorsteinsson har kontraktudløb og forlader med sikkerhed klubben denne sommer, men også Mustapha Bundus lejeaftale udløber. Jack Wilsheres fremtid er der desuden også tvivl om.
Derudover vil kampen også blive særlig, i og med at flere AGF-fangrupper har annonceret et stemningsboykot til kampen som følge af klubbens dårlige sæson.
Trods deres dårlige stime på 13 kampe uden sejr kulminerer den dog ikke i en nedrykning. Der er godt nok kun tre point ned til Vejle Boldklub, så holdene kan slutte á point, men århusianerne har en langt bedre målscore, så vi tør godt garantere, at det ikke bliver til en nedrykning.
AGF må undvære Benjamin Hvidt og Zach Duncan igen. Heller ikke Mikael Anderson er med.
FC Nordsjælland
Der er ikke det store på spil i lørdagens kamp for FC Nordsjælland, der befinder sig i noget nær ingenmandsland.
Klubben fra Farum er nummer tre i Kvalifikationsspillet, og fjerdepladsen AGF kan ikke nå at overhale dem, mens de grundet deres målscorer får meget, meget, meget svært ved at nå OB, der sidder på andenpladsen i Kvalifikationsspillet.
Derfor skal kampen “blot” bruges på at sikre en succesoplevelse og se frem mod næste sæson.
Ligesom hos AGF er der også hos FC Nordsjælland en håndfuld spillere, der kan spille afskedskamp. Det drejer sig om Magnus Kofod Andersen, Andreas Bredahl, Tochi Chukwuani og “Dudu”. De tre sidstnævnte har dog ikke været i kamptruppen det sidste stykke tid.
Jonathan Amon er ukampdygtig med en skade.
Karantæne
AGF: Ingen
FC Nordsjælland: Adamo Nagalo
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Bisseck, Tingager, Lund – Wilshere, Poulsen, Brandhof – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson
FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Villadsen, Hansen, Christensen, Svensson – Bidstrup, Kofod Andersen, Diomande – Hansen, Nygren, Schjelderup
Profilen:
Det er blevet til 171 kampe, og lørdag spiller Magnus Kofod Andersen sin 172. og sidste kamp i FC Nordsjælland-trøjen. Den 23-årige midtbanespiller har længe været en vigtig mand i Farum-klubben, men når kontrakten udløber denne sommer, kalder udlandet efter alt at dømme.
Vidste du, at…:
AGF og FC Nordsjælland er to af de hold, der har haft sværest ved at skabe chancer i Superligaen i denne sæson. Faktisk har AGF skabt færrest chancer ifølge Superligaens officielle statistikker, mens FCN har skabt tredjefærrest.
Dom:
Ingen af holdene har reelt noget at spille for, når det kommer til deres plads i tabellen. Begge er så godt som sikret overlevelse, men er for langt væk fra syvendepladsen til, at det kan blive aktuelt.
AGF’erne vil dog formentlig gå ud og kæmpe for, at David Nielsens fem år i klubben slutter af med en sejr, så de kommer nok med en vis energi. Det er imidlertid ikke nok til at tage en sejr, tror vi, og det slutter 1-1 i Aarhus.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Hjulmand og co. taber stort skridt
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
