Optakt: AGF – FC Nordsjælland

David Nielsens sidste kamp som AGF-træner bliver mod FC Nordsjælland lørdag. Her er vores optakt til kampen.



Kampfakta
Kampstart: Lørdag klokken 17.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agffcn #sldk

Holdnyt
AGF

Det bliver på flere måder en speciel kamp lørdag for AGF.

Onsdag annoncerede “De Hviie” på et pressemøde, at David Nielsen stopper i klubben efter næsten fem år som cheftræner ovenpå en sæson, hvor AGF har været tættere på nedrykning end medaljer.

Samtidig vil det også være en potentiel afskedskamp for flere profiler. Jon Dagur Thorsteinsson har kontraktudløb og forlader med sikkerhed klubben denne sommer, men også Mustapha Bundus lejeaftale udløber. Jack Wilsheres fremtid er der desuden også tvivl om.

Derudover vil kampen også blive særlig, i og med at flere AGF-fangrupper har annonceret et stemningsboykot til kampen som følge af klubbens dårlige sæson.

Trods deres dårlige stime på 13 kampe uden sejr kulminerer den dog ikke i en nedrykning. Der er godt nok kun tre point ned til Vejle Boldklub, så holdene kan slutte á point, men århusianerne har en langt bedre målscore, så vi tør godt garantere, at det ikke bliver til en nedrykning.

AGF må undvære Benjamin Hvidt og Zach Duncan igen. Heller ikke Mikael Anderson er med.

FC Nordsjælland
Der er ikke det store på spil i lørdagens kamp for FC Nordsjælland, der befinder sig i noget nær ingenmandsland.

Klubben fra Farum er nummer tre i Kvalifikationsspillet, og fjerdepladsen AGF kan ikke nå at overhale dem, mens de grundet deres målscorer får meget, meget, meget svært ved at nå OB, der sidder på andenpladsen i Kvalifikationsspillet.

Derfor skal kampen “blot” bruges på at sikre en succesoplevelse og se frem mod næste sæson.

Ligesom hos AGF er der også hos FC Nordsjælland en håndfuld spillere, der kan spille afskedskamp. Det drejer sig om Magnus Kofod Andersen, Andreas Bredahl, Tochi Chukwuani og “Dudu”. De tre sidstnævnte har dog ikke været i kamptruppen det sidste stykke tid.

Jonathan Amon er ukampdygtig med en skade. 

Karantæne
AGF: Ingen

FC Nordsjælland: Adamo Nagalo

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Bisseck, Tingager, Lund – Wilshere, Poulsen, Brandhof – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson

FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Villadsen, Hansen, Christensen, Svensson – Bidstrup, Kofod Andersen, Diomande – Hansen, Nygren, Schjelderup 

Profilen:
Det er blevet til 171 kampe, og lørdag spiller Magnus Kofod Andersen sin 172. og sidste kamp i FC Nordsjælland-trøjen. Den 23-årige midtbanespiller har længe været en vigtig mand i Farum-klubben, men når kontrakten udløber denne sommer, kalder udlandet efter alt at dømme.

Vidste du, at…:
AGF og FC Nordsjælland er to af de hold, der har haft sværest ved at skabe chancer i Superligaen i denne sæson. Faktisk har AGF skabt færrest chancer ifølge Superligaens officielle statistikker, mens FCN har skabt tredjefærrest.

Dom:
Ingen af holdene har reelt noget at spille for, når det kommer til deres plads i tabellen. Begge er så godt som sikret overlevelse, men er for langt væk fra syvendepladsen til, at det kan blive aktuelt.

AGF’erne vil dog formentlig gå ud og kæmpe for, at David Nielsens fem år i klubben slutter af med en sejr, så de kommer nok med en vis energi. Det er imidlertid ikke nok til at tage en sejr, tror vi, og det slutter 1-1 i Aarhus.  

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

– En humørdræber

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Millionregn over Ståle Solbakken

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane