Optakt: AGF – FC Nordsjælland

David Nielsens sidste kamp som AGF-træner bliver mod FC Nordsjælland lørdag. Her er vores optakt til kampen.



Kampfakta
Kampstart: Lørdag klokken 17.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agffcn #sldk

Holdnyt
AGF

Det bliver på flere måder en speciel kamp lørdag for AGF.

Onsdag annoncerede “De Hviie” på et pressemøde, at David Nielsen stopper i klubben efter næsten fem år som cheftræner ovenpå en sæson, hvor AGF har været tættere på nedrykning end medaljer.

Samtidig vil det også være en potentiel afskedskamp for flere profiler. Jon Dagur Thorsteinsson har kontraktudløb og forlader med sikkerhed klubben denne sommer, men også Mustapha Bundus lejeaftale udløber. Jack Wilsheres fremtid er der desuden også tvivl om.

Derudover vil kampen også blive særlig, i og med at flere AGF-fangrupper har annonceret et stemningsboykot til kampen som følge af klubbens dårlige sæson.

Trods deres dårlige stime på 13 kampe uden sejr kulminerer den dog ikke i en nedrykning. Der er godt nok kun tre point ned til Vejle Boldklub, så holdene kan slutte á point, men århusianerne har en langt bedre målscore, så vi tør godt garantere, at det ikke bliver til en nedrykning.

AGF må undvære Benjamin Hvidt og Zach Duncan igen. Heller ikke Mikael Anderson er med.

FC Nordsjælland
Der er ikke det store på spil i lørdagens kamp for FC Nordsjælland, der befinder sig i noget nær ingenmandsland.

Klubben fra Farum er nummer tre i Kvalifikationsspillet, og fjerdepladsen AGF kan ikke nå at overhale dem, mens de grundet deres målscorer får meget, meget, meget svært ved at nå OB, der sidder på andenpladsen i Kvalifikationsspillet.

Derfor skal kampen “blot” bruges på at sikre en succesoplevelse og se frem mod næste sæson.

Ligesom hos AGF er der også hos FC Nordsjælland en håndfuld spillere, der kan spille afskedskamp. Det drejer sig om Magnus Kofod Andersen, Andreas Bredahl, Tochi Chukwuani og “Dudu”. De tre sidstnævnte har dog ikke været i kamptruppen det sidste stykke tid.

Jonathan Amon er ukampdygtig med en skade. 

Karantæne
AGF: Ingen

FC Nordsjælland: Adamo Nagalo

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Bisseck, Tingager, Lund – Wilshere, Poulsen, Brandhof – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson

FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Villadsen, Hansen, Christensen, Svensson – Bidstrup, Kofod Andersen, Diomande – Hansen, Nygren, Schjelderup 

Profilen:
Det er blevet til 171 kampe, og lørdag spiller Magnus Kofod Andersen sin 172. og sidste kamp i FC Nordsjælland-trøjen. Den 23-årige midtbanespiller har længe været en vigtig mand i Farum-klubben, men når kontrakten udløber denne sommer, kalder udlandet efter alt at dømme.

Vidste du, at…:
AGF og FC Nordsjælland er to af de hold, der har haft sværest ved at skabe chancer i Superligaen i denne sæson. Faktisk har AGF skabt færrest chancer ifølge Superligaens officielle statistikker, mens FCN har skabt tredjefærrest.

Dom:
Ingen af holdene har reelt noget at spille for, når det kommer til deres plads i tabellen. Begge er så godt som sikret overlevelse, men er for langt væk fra syvendepladsen til, at det kan blive aktuelt.

AGF’erne vil dog formentlig gå ud og kæmpe for, at David Nielsens fem år i klubben slutter af med en sejr, så de kommer nok med en vis energi. Det er imidlertid ikke nok til at tage en sejr, tror vi, og det slutter 1-1 i Aarhus.  

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Vild udtalelse om Nathan Trott

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Chido Obi var ustyrlig

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Sønderjyske – Silkeborg IF

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Benfica – Real Madrid

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Det er udelukkende mit ansvar’

FCK-bænken var rasende!

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Nartey scorede igen for Lyon

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

– Det er en gigantisk fiasko