Optakt: AGF – FC Nordsjælland

Ceres Park danner søndag ramme om et spændene opgør mellem rækkens førerhold og nummer 3. Vi varmer op til opgøret her.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Morten Krogh
På TV: Discovery+
Hashtag: #agffcn #sldk

Holdnyt:
AGF:
I Aarhus drømmer man stort i øjeblikket. AGF er måske det mest formstærke hold, og det er ikke utænkeligt, at Uwe Rösler kan føre holdet til dansk guld for første gang siden 1986.

Vi har snart nævnt det rigtig mange gange; AGF har en bundsolid defensiv. Hvad kunne det blive til, hvis offensiven også kom i gang? Mod Viborg FF i den seneste kamp så vi, at AGF sagtens kan spille med bolden.

Søndag er modstanderen FC Nordsjælland. Det bliver spændende at se, hvordan AGF griber kampen an. Går man højt på FCN, kan man risikere, at lynhurtige folk som Ernest Nuamah kommer afsted i omstillingerne og gør det onde ved hjemmeholdet.

Vælger AGF at stå tilbage, er det ikke sikkert, at man offensivt kan komme frem til meget, når bolden erobres, da hurtighed ikke er den største force hos de forreste AGF-folk.

Nicolai Poulsen var bænket mod FCN på Right to Dream Park, men startede inde mod Viborg og viste sine kvaliteter, som så mange andre gange. Mon ikke, han igen er at finde fra start.

Hjemmeholdet må fortsat undvære den skadede trio Oliver Lund, Jelle Duin og Thomas Kristensen.

FCN:
Det er meget svingende, det FC Nordsjælland leverer. Efter skuffende nederlag – mod AGF i Superligaen og FC København i pokalsemifinalen – rejste Farum-klubben sig igen på hjemmebane mod FCK med en flot 3-2-sejr.

FCN er i skrivende stund fire point foran AGF, og derfor vil en sejr til Nuamah og co. bringe dem syv point foran ‘De hviie’. Formår AGF at vinde, vil det betyde, at de for alvor indtræder i ræset om Superliga-guld.

FCN plejer at have held med at score på Ceres Park. De seneste tre opgør i Aarhus mellem de to mandskaber er endt med to 3-2-sejre til FCN og et 2-2-resultat. Dermed er der lagt op til et målrigt opgør.

Karantæner:
AGF: Ingen
FCN: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-2-1): Hansen – Mølgaard, Tingager, Bisseck – Beijmo, Madsen, Poulsen, Links – Duelund, Anderson – Mortensen

FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Rose-Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Freese – Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Daniel Svensson – Ernest Nuamah, Wahid Faghir, Mohamed Diomande

Dom:

AGF åbner guldkampen fuldstændig op. FC Nordsjælland bliver sendt hjem med et 1-2-nederlag i bagagen.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afviser millionbud fra Brøndby

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Peter Schmeichel taget på sengen

Bekræfter FC København-historie

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United