Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Morten Krogh
På TV: Discovery+
Hashtag: #agffcn #sldk
Holdnyt:
AGF:
I Aarhus drømmer man stort i øjeblikket. AGF er måske det mest formstærke hold, og det er ikke utænkeligt, at Uwe Rösler kan føre holdet til dansk guld for første gang siden 1986.
Vi har snart nævnt det rigtig mange gange; AGF har en bundsolid defensiv. Hvad kunne det blive til, hvis offensiven også kom i gang? Mod Viborg FF i den seneste kamp så vi, at AGF sagtens kan spille med bolden.
Søndag er modstanderen FC Nordsjælland. Det bliver spændende at se, hvordan AGF griber kampen an. Går man højt på FCN, kan man risikere, at lynhurtige folk som Ernest Nuamah kommer afsted i omstillingerne og gør det onde ved hjemmeholdet.
Vælger AGF at stå tilbage, er det ikke sikkert, at man offensivt kan komme frem til meget, når bolden erobres, da hurtighed ikke er den største force hos de forreste AGF-folk.
Nicolai Poulsen var bænket mod FCN på Right to Dream Park, men startede inde mod Viborg og viste sine kvaliteter, som så mange andre gange. Mon ikke, han igen er at finde fra start.
Hjemmeholdet må fortsat undvære den skadede trio Oliver Lund, Jelle Duin og Thomas Kristensen.
FCN:
Det er meget svingende, det FC Nordsjælland leverer. Efter skuffende nederlag – mod AGF i Superligaen og FC København i pokalsemifinalen – rejste Farum-klubben sig igen på hjemmebane mod FCK med en flot 3-2-sejr.
FCN er i skrivende stund fire point foran AGF, og derfor vil en sejr til Nuamah og co. bringe dem syv point foran ‘De hviie’. Formår AGF at vinde, vil det betyde, at de for alvor indtræder i ræset om Superliga-guld.
FCN plejer at have held med at score på Ceres Park. De seneste tre opgør i Aarhus mellem de to mandskaber er endt med to 3-2-sejre til FCN og et 2-2-resultat. Dermed er der lagt op til et målrigt opgør.
Karantæner:
AGF: Ingen
FCN: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-2-1): Hansen – Mølgaard, Tingager, Bisseck – Beijmo, Madsen, Poulsen, Links – Duelund, Anderson – Mortensen
FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Rose-Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Freese – Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Daniel Svensson – Ernest Nuamah, Wahid Faghir, Mohamed Diomande
Dom:
AGF åbner guldkampen fuldstændig op. FC Nordsjælland bliver sendt hjem med et 1-2-nederlag i bagagen.
LIVE
LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS
