Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Morten Krogh
På TV: Discovery+
Hashtag: #agffcn #sldk
Holdnyt:
AGF:
I Aarhus drømmer man stort i øjeblikket. AGF er måske det mest formstærke hold, og det er ikke utænkeligt, at Uwe Rösler kan føre holdet til dansk guld for første gang siden 1986.
Vi har snart nævnt det rigtig mange gange; AGF har en bundsolid defensiv. Hvad kunne det blive til, hvis offensiven også kom i gang? Mod Viborg FF i den seneste kamp så vi, at AGF sagtens kan spille med bolden.
Søndag er modstanderen FC Nordsjælland. Det bliver spændende at se, hvordan AGF griber kampen an. Går man højt på FCN, kan man risikere, at lynhurtige folk som Ernest Nuamah kommer afsted i omstillingerne og gør det onde ved hjemmeholdet.
Vælger AGF at stå tilbage, er det ikke sikkert, at man offensivt kan komme frem til meget, når bolden erobres, da hurtighed ikke er den største force hos de forreste AGF-folk.
Nicolai Poulsen var bænket mod FCN på Right to Dream Park, men startede inde mod Viborg og viste sine kvaliteter, som så mange andre gange. Mon ikke, han igen er at finde fra start.
Hjemmeholdet må fortsat undvære den skadede trio Oliver Lund, Jelle Duin og Thomas Kristensen.
FCN:
Det er meget svingende, det FC Nordsjælland leverer. Efter skuffende nederlag – mod AGF i Superligaen og FC København i pokalsemifinalen – rejste Farum-klubben sig igen på hjemmebane mod FCK med en flot 3-2-sejr.
FCN er i skrivende stund fire point foran AGF, og derfor vil en sejr til Nuamah og co. bringe dem syv point foran ‘De hviie’. Formår AGF at vinde, vil det betyde, at de for alvor indtræder i ræset om Superliga-guld.
FCN plejer at have held med at score på Ceres Park. De seneste tre opgør i Aarhus mellem de to mandskaber er endt med to 3-2-sejre til FCN og et 2-2-resultat. Dermed er der lagt op til et målrigt opgør.
Karantæner:
AGF: Ingen
FCN: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-2-1): Hansen – Mølgaard, Tingager, Bisseck – Beijmo, Madsen, Poulsen, Links – Duelund, Anderson – Mortensen
FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Rose-Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Freese – Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Daniel Svensson – Ernest Nuamah, Wahid Faghir, Mohamed Diomande
Dom:
AGF åbner guldkampen fuldstændig op. FC Nordsjælland bliver sendt hjem med et 1-2-nederlag i bagagen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
