Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agflbk #sldk
Holdnyt
AGF
AGF kom både godt fra start og foran mod OB i weekenden, men for anden uge i træk kunne århusianerne ikke holde fast i føringen og måtte igen nøjes med et point.
AGF er trods alt stadig kun ét point fra tredjepladsen Brøndby IF i tabellen, men sæsonen er stadig så ung og tæt, at et nederlag til Lyngby Boldklub søndag potentielt kan sende “De Hviie” ned på en niendeplads i Superligaen. Hvis det skal være tilfældet, skal mange resultater dog gå imod AGF.
Uwe Rösler og kompagni vil derfor utvivlsomt gerne have en sejr mod Lyngby Boldklub, som århusianerne besejrede to gange i sidste sæson. Begge indbyrdes opgør i sidste sæson endte 1-0 til AGF.
AGF er uden Kevin Yakob, mens Gift Links, Frederik Brandhof og Mads Emil Madsen ikke var med senest. Sigurd Haugen er i ugens løb sendt til Holland på en lejeaftale.
Lyngby Boldklub
Det er sørme imponerende, hvad Freyr Alexandersson og Lyngby Boldklub har gang i. Trods salg af store profiler som Lucas Hey og Alfred Finnbogason bliver de ved med at præstere, og senest hentede De Kongeblå tre point mod Randers FC.
Dermed er de oppe på syv point i sæsonen efter fem runder. Til sammenligning tog det dem hele 17 kampe at nå den pointtotal i sidste sæson.
En af de spillere, som har været med til at løfte Lyngby i denne sæson, er Tochi Chukwuani. Han rygtes konstant videre til større adresser, men er i skrivende stund stadig at finde hos De Kongeblå. Spørgsmålet er, om kampen mod AGF bliver hans sidste for Lyngby, i og med at transfervinduet lukker før den efterfølgende Superliga-runde.
Kolbeinn Finnsson er tilbage fra karantæne og ventes at starte på venstre wingback. Ellers kan klubben råde over at have en fuldstændig skadesfri trup.
Karantæne
AGF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF: (3-4-2-1): Bailey Peacock-Farrell – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Thomas ‘TK’ Kristensen – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Magnus Knudsen, Eric Kahl – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen
Lyngby Boldklub (5-3-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hamalainen – Storm, Chukwuani, Rømer, Magnusson, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær
Dom:
Lyngby har været velspillende i efteråret, men det må alt andet lige være hjemmeholdet, der er favoritter. Vi tror også, at de tager sejren – 2-1 ender det til AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Smider Salah-bombe
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
TOPNYHED