Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agflbk #sldk
Holdnyt
AGF
AGF kom både godt fra start og foran mod OB i weekenden, men for anden uge i træk kunne århusianerne ikke holde fast i føringen og måtte igen nøjes med et point.
AGF er trods alt stadig kun ét point fra tredjepladsen Brøndby IF i tabellen, men sæsonen er stadig så ung og tæt, at et nederlag til Lyngby Boldklub søndag potentielt kan sende “De Hviie” ned på en niendeplads i Superligaen. Hvis det skal være tilfældet, skal mange resultater dog gå imod AGF.
Uwe Rösler og kompagni vil derfor utvivlsomt gerne have en sejr mod Lyngby Boldklub, som århusianerne besejrede to gange i sidste sæson. Begge indbyrdes opgør i sidste sæson endte 1-0 til AGF.
AGF er uden Kevin Yakob, mens Gift Links, Frederik Brandhof og Mads Emil Madsen ikke var med senest. Sigurd Haugen er i ugens løb sendt til Holland på en lejeaftale.
Lyngby Boldklub
Det er sørme imponerende, hvad Freyr Alexandersson og Lyngby Boldklub har gang i. Trods salg af store profiler som Lucas Hey og Alfred Finnbogason bliver de ved med at præstere, og senest hentede De Kongeblå tre point mod Randers FC.
Dermed er de oppe på syv point i sæsonen efter fem runder. Til sammenligning tog det dem hele 17 kampe at nå den pointtotal i sidste sæson.
En af de spillere, som har været med til at løfte Lyngby i denne sæson, er Tochi Chukwuani. Han rygtes konstant videre til større adresser, men er i skrivende stund stadig at finde hos De Kongeblå. Spørgsmålet er, om kampen mod AGF bliver hans sidste for Lyngby, i og med at transfervinduet lukker før den efterfølgende Superliga-runde.
Kolbeinn Finnsson er tilbage fra karantæne og ventes at starte på venstre wingback. Ellers kan klubben råde over at have en fuldstændig skadesfri trup.
Karantæne
AGF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF: (3-4-2-1): Bailey Peacock-Farrell – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Thomas ‘TK’ Kristensen – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Magnus Knudsen, Eric Kahl – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen
Lyngby Boldklub (5-3-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hamalainen – Storm, Chukwuani, Rømer, Magnusson, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær
Dom:
Lyngby har været velspillende i efteråret, men det må alt andet lige være hjemmeholdet, der er favoritter. Vi tror også, at de tager sejren – 2-1 ender det til AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER