Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agflbk #sldk
Holdnyt
AGF
AGF kom både godt fra start og foran mod OB i weekenden, men for anden uge i træk kunne århusianerne ikke holde fast i føringen og måtte igen nøjes med et point.
AGF er trods alt stadig kun ét point fra tredjepladsen Brøndby IF i tabellen, men sæsonen er stadig så ung og tæt, at et nederlag til Lyngby Boldklub søndag potentielt kan sende “De Hviie” ned på en niendeplads i Superligaen. Hvis det skal være tilfældet, skal mange resultater dog gå imod AGF.
Uwe Rösler og kompagni vil derfor utvivlsomt gerne have en sejr mod Lyngby Boldklub, som århusianerne besejrede to gange i sidste sæson. Begge indbyrdes opgør i sidste sæson endte 1-0 til AGF.
AGF er uden Kevin Yakob, mens Gift Links, Frederik Brandhof og Mads Emil Madsen ikke var med senest. Sigurd Haugen er i ugens løb sendt til Holland på en lejeaftale.
Lyngby Boldklub
Det er sørme imponerende, hvad Freyr Alexandersson og Lyngby Boldklub har gang i. Trods salg af store profiler som Lucas Hey og Alfred Finnbogason bliver de ved med at præstere, og senest hentede De Kongeblå tre point mod Randers FC.
Dermed er de oppe på syv point i sæsonen efter fem runder. Til sammenligning tog det dem hele 17 kampe at nå den pointtotal i sidste sæson.
En af de spillere, som har været med til at løfte Lyngby i denne sæson, er Tochi Chukwuani. Han rygtes konstant videre til større adresser, men er i skrivende stund stadig at finde hos De Kongeblå. Spørgsmålet er, om kampen mod AGF bliver hans sidste for Lyngby, i og med at transfervinduet lukker før den efterfølgende Superliga-runde.
Kolbeinn Finnsson er tilbage fra karantæne og ventes at starte på venstre wingback. Ellers kan klubben råde over at have en fuldstændig skadesfri trup.
Karantæne
AGF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF: (3-4-2-1): Bailey Peacock-Farrell – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Thomas ‘TK’ Kristensen – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Magnus Knudsen, Eric Kahl – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen
Lyngby Boldklub (5-3-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hamalainen – Storm, Chukwuani, Rømer, Magnusson, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær
Dom:
Lyngby har været velspillende i efteråret, men det må alt andet lige være hjemmeholdet, der er favoritter. Vi tror også, at de tager sejren – 2-1 ender det til AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan overraske Inter i lokalderby
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW