Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00.
Spillested: Ceres Park i Aarhus.
Dommer: Peter Kjærsgaard.
På TV: TV 3 Sport og Viaplay.
Hashtag: #agfob #sldk
Holdnyt:
AGF:
De hygger sig helt sikkert i Aarhus. Mandag aften blev top seks nemlig sikret med en sejr på 2-1 over Randers FC på udebane. Derfor handler det nu om for AGF at skrabe så mange point sammen, at de bliver en del af medaljeræset.
Formen fejler ingenting hos Uwe Röslers mandskab – 10 point ud af 12 mulige i foråret taler sit tydelige sprog.
Til kampen mod OB må tyskeren undvære de skadede Benjamin Hvidt, Thomas Kristensen, Jelle Duin og Oliver Lund. Spændende bliver det, om Mads Emil Madsen vender tilbage til startopstillingen søndag eftermiddag.
OB:
Drømmen om top seks-fodbold på Fyn blev holdt i live sidste fredag, da AaB blev slået med 2-1 på Nature Energy Park. Men OB er afhængige af andre resultater, hvis Andreas Alms mandskab skal være en del af det fine selskab.
Lige nu kan de fange Randers FC og Brøndby IF. OB er et point efter førstnævnte, mens sidstenævnte er to point foran med en total på 30. Derudover har de Silkeborg foran sig på samme pointantal – 28. Kent Nielsens tropper har en bedre målscore.
Derfor skal OB vinde i Aarhus for at have skyggen af chance for top seks. Henter de tre point, må drengene fra Ådalen krydse fingre for, at de andre resultater flasker sig.
Til udekampen har Andreas Alm både Mihajlo Ivančević og Yankuba Minteh tilbage fra karantæne, mens Martin Hansen er tilbage efter sin skade. Max Fenger sidder stadig ude. I skammekrogen sidder Aske Adelgaard fortsat efter sit uheldige røde kort i Parken.
Karantæner:
AGF: Ingen.
OB: Aske Adelgaard.
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Bisseck – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Duelund, Mortensen.
OB (4-2-3-1): Bernat – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Skjelvik – Tverskov, Manneh – Tongya, Frøkjær, Sabbi – Kadrii.
Dom:
Det ligner umiddelbart et lige opgør i Aarhus med hjemmeholdet som svage favoritter til de tre point. Begge mandskaber kommer med selvtillid, og det kunne sagtens ende med en åben affære, da OB på et eller andet tidspunkt skal satse stort i jagten på de tre point. Vi tror, at AGF fortsætter den gode stimer og vinder med 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
INTERVIEW