Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AGF:
‘’De hvii’e’’ er en af de klareste tabere efter årets to første Superliga-kampe. Men mens det var ganske fortjent, at Röslers tropper ikke hentede mere end et enkelt point i premieren mod Vejle, er det nærmest helt uvirkeligt, at det søndag aften endte med et 3-2 nederlag til FC Midtjylland.
AGF var virkelig i spillehumør fra kampens start, hvor især Mikael Anderson drev fuldkommen gæk med midtjydernes bagkæde, og hvor Patrick Mortensens straffescoring da også gav en tidlig føring.
Chancer havde aarhusianerne nok af både 11 mod 11, og også senere da FC Midtjylland blev reduceret til først 10, og siden ni mand. Skarpheden var dog en mangelvare, og bedst som man troede, at det skulle ende i en skuffende pointdeler mod midtjydernes ni mand blev ondt værre med et sent sejrsmål til ‘’ulvene’’. Av, av, av.
Hvis Rösler og co. ellers kan se bort fra det bitre nederlag, var der mange fine ting at tage med fra præstationen, hvor man især offensivt bed rigtig godt fra sig.
I forhold til tabellen har det dog været et hårdt slag med kun ét point i årets to første kampe, og der er efterhånden langt op til den tredjeplads som AGF endte på i fjor.
Nicolai Poulsen og Mikkel Duelund er tilbage efter skader, og det samme er Tobias Mølgaard – så er spørgsmålet, om han er klar til at starte inde. Kevin Yakob, Benjamin Hvidt og Magnus Knudsen er på skadeslisten.
OB:
Fynboerne fik en stærk start på 2024, da det i årets første kamp blev til en flot og velfortjent 2-1 sejr ude mod Viborg.
Søren Kroghs tropper kom dog lynhurtigt ned på jorden igen, da det søndag blev til et 3-0 nederlag hjemme mod Superligaens førerhold Brøndby. OB kom bagud med 2-0 allerede efter 11 minutter, og selvom den resterende del af kampen egentlig var ganske jævnbyrdig, formåede fynboerne aldrig for alvor at bringe spændingen tilbage i opgøret.
Nederlaget til Brøndby betyder, at OB fortsat er fedtet godt og grundigt ind i nedrykningskampen. Vejle vandt nemlig hjemme over Silkeborg, og forspringet til nedrykningsstregen er dermed skrumpet til to point.
Martin Hansen, Agon Mucolli og Magnus Nielsen sidder ude, mens Gustav Grubbe er tilbage i truppen. Denne gang må Søren Krogh også se bort fra Tom Trybull, som er i karantæne efter gult kort mod Brøndby.
Karantæner:
AGF: Ingen
OB: Tom Trybull
Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Mølgaard, Tingager, Jensen-Abbew – Beijmo, Madsen, Brandhof, Links – Bech, Mortensen, Anderson
OB (3-4-3): Myhra – Slotsager, Paulsen, Helander – Owusu, Köhler, Al Hajj, Mouritsen – Deedson, Kjerrumgaard, Kadrii
Dom:
I skrivende stund er det endnu lidt svært at vide, hvad man kan forvente af AGF og OB. Forårets to første kampe har nemlig allerede budt på både op- og nedture, og ingen af de to har vist så stor stabilitet, at man for alvor ved hvor man har dem.
AGF har store problemer med at score i åbent spil, og har det ikke altid nemt, når de skal stå for initiativet, som formentlig bliver scenariet her.
Hvis OB kan finde tilbage til den defensive standhaftighed som de viste mod Viborg, skal der være fine muligheder for point mod aarhusianerne, som må hænge lidt med hovederne efter nedturen mod FC Midtjylland. 1-1 på Ceres Park.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER