AGF – OB

AGF og OB jagter oprejsning søndag aften på Ceres Park efter det i seneste runde blev til nederlag mod FC Midtjylland og Brøndby.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AGF:
‘’De hvii’e’’ er en af de klareste tabere efter årets to første Superliga-kampe. Men mens det var ganske fortjent, at Röslers tropper ikke hentede mere end et enkelt point i premieren mod Vejle, er det nærmest helt uvirkeligt, at det søndag aften endte med et 3-2 nederlag til FC Midtjylland.

AGF var virkelig i spillehumør fra kampens start, hvor især Mikael Anderson drev fuldkommen gæk med midtjydernes bagkæde, og hvor Patrick Mortensens straffescoring da også gav en tidlig føring.

Chancer havde aarhusianerne nok af både 11 mod 11, og også senere da FC Midtjylland blev reduceret til først 10, og siden ni mand. Skarpheden var dog en mangelvare, og bedst som man troede, at det skulle ende i en skuffende pointdeler mod midtjydernes ni mand blev ondt værre med et sent sejrsmål til ‘’ulvene’’. Av, av, av.

Hvis Rösler og co. ellers kan se bort fra det bitre nederlag, var der mange fine ting at tage med fra præstationen, hvor man især offensivt bed rigtig godt fra sig.

I forhold til tabellen har det dog været et hårdt slag med kun ét point i årets to første kampe, og der er efterhånden langt op til den tredjeplads som AGF endte på i fjor.

Nicolai Poulsen og Mikkel Duelund er tilbage efter skader, og det samme er Tobias Mølgaard – så er spørgsmålet, om han er klar til at starte inde. Kevin Yakob, Benjamin Hvidt og Magnus Knudsen er på skadeslisten.

OB:
Fynboerne fik en stærk start på 2024, da det i årets første kamp blev til en flot og velfortjent 2-1 sejr ude mod Viborg. 

Søren Kroghs tropper kom dog lynhurtigt ned på jorden igen, da det søndag blev til et 3-0 nederlag hjemme mod Superligaens førerhold Brøndby. OB kom bagud med 2-0 allerede efter 11 minutter, og selvom den resterende del af kampen egentlig var ganske jævnbyrdig, formåede fynboerne aldrig for alvor at bringe spændingen tilbage i opgøret.

Nederlaget til Brøndby betyder, at OB fortsat er fedtet godt og grundigt ind i nedrykningskampen. Vejle vandt nemlig hjemme over Silkeborg, og forspringet til nedrykningsstregen er dermed skrumpet til to point.

Martin Hansen, Agon Mucolli og Magnus Nielsen sidder ude, mens Gustav Grubbe er tilbage i truppen. Denne gang må Søren Krogh også se bort fra Tom Trybull, som er i karantæne efter gult kort mod Brøndby.

Karantæner:
AGF: Ingen
OB: Tom Trybull

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Mølgaard, Tingager, Jensen-Abbew – Beijmo, Madsen, Brandhof, Links – Bech, Mortensen, Anderson

OB (3-4-3): Myhra – Slotsager, Paulsen, Helander – Owusu, Köhler, Al Hajj, Mouritsen – Deedson, Kjerrumgaard, Kadrii

Dom:
I skrivende stund er det endnu lidt svært at vide, hvad man kan forvente af AGF og OB.  Forårets to første kampe har nemlig allerede budt på både op- og nedture, og ingen af de to har vist så stor stabilitet, at man for alvor ved hvor man har dem. 

AGF har store problemer med at score i åbent spil, og har det ikke altid nemt, når de skal stå for initiativet, som formentlig bliver scenariet her.

Hvis OB kan finde tilbage til den defensive standhaftighed som de viste mod Viborg, skal der være fine muligheder for point mod aarhusianerne, som må hænge lidt med hovederne efter nedturen mod FC Midtjylland. 1-1 på Ceres Park.





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

OB – FC Midtjylland

Boilesen peger på FC København

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FC Fredericia – AGF



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

For første gang siden 1999!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Det var forfærdeligt at se på!’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Salah strålede for Liverpool

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Stort Brøndby-boost

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Randers FC – Vejle Boldklub

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

FC København – FC Nordsjælland

Utroligt: Brøndby må glæde sig

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

– Enten FCK eller også stopper han?

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen