AGF – OB

AGF og OB jagter oprejsning søndag aften på Ceres Park efter det i seneste runde blev til nederlag mod FC Midtjylland og Brøndby.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AGF:
‘’De hvii’e’’ er en af de klareste tabere efter årets to første Superliga-kampe. Men mens det var ganske fortjent, at Röslers tropper ikke hentede mere end et enkelt point i premieren mod Vejle, er det nærmest helt uvirkeligt, at det søndag aften endte med et 3-2 nederlag til FC Midtjylland.

AGF var virkelig i spillehumør fra kampens start, hvor især Mikael Anderson drev fuldkommen gæk med midtjydernes bagkæde, og hvor Patrick Mortensens straffescoring da også gav en tidlig føring.

Chancer havde aarhusianerne nok af både 11 mod 11, og også senere da FC Midtjylland blev reduceret til først 10, og siden ni mand. Skarpheden var dog en mangelvare, og bedst som man troede, at det skulle ende i en skuffende pointdeler mod midtjydernes ni mand blev ondt værre med et sent sejrsmål til ‘’ulvene’’. Av, av, av.

Hvis Rösler og co. ellers kan se bort fra det bitre nederlag, var der mange fine ting at tage med fra præstationen, hvor man især offensivt bed rigtig godt fra sig.

I forhold til tabellen har det dog været et hårdt slag med kun ét point i årets to første kampe, og der er efterhånden langt op til den tredjeplads som AGF endte på i fjor.

Nicolai Poulsen og Mikkel Duelund er tilbage efter skader, og det samme er Tobias Mølgaard – så er spørgsmålet, om han er klar til at starte inde. Kevin Yakob, Benjamin Hvidt og Magnus Knudsen er på skadeslisten.

OB:
Fynboerne fik en stærk start på 2024, da det i årets første kamp blev til en flot og velfortjent 2-1 sejr ude mod Viborg. 

Søren Kroghs tropper kom dog lynhurtigt ned på jorden igen, da det søndag blev til et 3-0 nederlag hjemme mod Superligaens førerhold Brøndby. OB kom bagud med 2-0 allerede efter 11 minutter, og selvom den resterende del af kampen egentlig var ganske jævnbyrdig, formåede fynboerne aldrig for alvor at bringe spændingen tilbage i opgøret.

Nederlaget til Brøndby betyder, at OB fortsat er fedtet godt og grundigt ind i nedrykningskampen. Vejle vandt nemlig hjemme over Silkeborg, og forspringet til nedrykningsstregen er dermed skrumpet til to point.

Martin Hansen, Agon Mucolli og Magnus Nielsen sidder ude, mens Gustav Grubbe er tilbage i truppen. Denne gang må Søren Krogh også se bort fra Tom Trybull, som er i karantæne efter gult kort mod Brøndby.

Karantæner:
AGF: Ingen
OB: Tom Trybull

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Mølgaard, Tingager, Jensen-Abbew – Beijmo, Madsen, Brandhof, Links – Bech, Mortensen, Anderson

OB (3-4-3): Myhra – Slotsager, Paulsen, Helander – Owusu, Köhler, Al Hajj, Mouritsen – Deedson, Kjerrumgaard, Kadrii

Dom:
I skrivende stund er det endnu lidt svært at vide, hvad man kan forvente af AGF og OB.  Forårets to første kampe har nemlig allerede budt på både op- og nedture, og ingen af de to har vist så stor stabilitet, at man for alvor ved hvor man har dem. 

AGF har store problemer med at score i åbent spil, og har det ikke altid nemt, når de skal stå for initiativet, som formentlig bliver scenariet her.

Hvis OB kan finde tilbage til den defensive standhaftighed som de viste mod Viborg, skal der være fine muligheder for point mod aarhusianerne, som må hænge lidt med hovederne efter nedturen mod FC Midtjylland. 1-1 på Ceres Park.





Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK




LIVE

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

– Vi er pressede

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Bliver det Chido Obis store chance?



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Topscorer færdig

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

– De lignede lort!

Medie med dyster Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Stort medie fremhæver FCM-flop

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Legende med chokmelding

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

– Jeg var stiktosset

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

‘Sur over Brøndby-transfer’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Her er Tausons vej i Australian Open

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark