Optakt: AGF – Randers

Kan AGF ride videre på deres tiltrængte sejr, når rivalerne Randers FC kommer på besøg?



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfrfc #sldk

Holdnyt
AGF

Hold da op! AGF var slet ikke til at kende mod Viborg FF i den forgangne weekend, hvor “De Hviie” tog deres første sejr i fem måneder og generelt leverede en strålende præstation.

Ja, sæsonen er kun lige startet, men AGF lignede mod Viborg FF et hold, der i den grad kommer til at bejle kraftigt til en top seks-placering.

Især et par nye indkøb har allerede vist sig som profiler. Mads Emil Madsen har på rekordtid spillet sig ind som en enormt vigtig mand på AGF-mandskabet, og den tidligere SIF-spiller tager konstant bolden til sig og styrer slagets gang fra midtbanen. Og så er der angriber Sigurd Haugen, der scorede sit første mål i sidste spillerunde og også ligner en gevinst.

Sæsonen er dog stadig lang, og AGF har ingen grund til at hvile på laurbærrene ovenpå en ellers flot sejr. Næste opgave bliver søndagens kamp mod rivalerne fra Randers FC, som AGF statistisk har haft det svært mod over de seneste år.

Til kampen må AGF undvære Benjamin Hvidt og Zach Duncan, der begge er på vej tilbage fra skader. Sebastian Hausner og Alexander Munksgaard er også ude med skader. 

Randers FC
Randers FC har resultatmæssigt fået en halvskuffende start på sæsonen. Kronjyderne har endnu ikke tabt, men til gengæld har Thomas Thomasbergs tropper så også sæsonens første sejr til gode endnu.

Det var ellers en stærk præstation senest mod OB, hvor man fik vendt 0-2 til 2-2 og endda kunne have scoret flere mål.

Randers FC kan til gengæld glæde sig over, at man generelt har haft et godt tag på AGF over de seneste år, og at man med en sejr på Ceres Park søndag kan sætte en kæp i hjulet på rivalernes optur.

Thomas Thomasberg må se bort fra Joel Kabongo, der ikke er klar. Simon Graves og Adam Andersson er begge tilbage i truppen.

Karantæne
AGF: Ingen
Randers FC:

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Madsen, Poulsen, Anderson, Kahl – Haugen, Mortensen

Randers FC (4-4-2): Carlgren – A. Andersson, Høegh, H. Andersson, Kopplin – Ankersen, Johnsen, Lauenborg, Kehinde – Odey, Brock-Madsen

Profilen:
Patrick Mortensen var i sidste sæson næsten ikke til at kende, men den 33-årige angriber var tilbage for fulde gardiner mod Viborg FF. Han var involveret i alle tre århusianske mål og scorede selv det ene.

Vidste du, at…:
To af Superligaens mest chanceskabende midtbanespillere i denne sæson mødes søndag. Ifølge Superligaens egne tal har Mads Emil Madsen fra AGF og Lasse Berg Johnsen fra RAnders FC begge skabt seks chancer efter de første to runder – kun overgået af Pep Biel med syv, mens Evander også står noteret for seks skabte chancer, men kun har spillet én kamp.

Dom:
Randers FC vandt begge indbyrdes kampe sidste sæson, og kronjyderne har fået point i otte af de seneste ti indbyrdes kampe. AGF så imidlertid rigtig gode ud i seneste runde og vil forsøge at ride videre på succesbølgen på hjemmebane, og herfra er der tro på, at “De Hviie” tager endnu en sejr. Det slutter 2-1 til AGF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kontant transfermelding fra FCK

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– Et kanon sted for ham

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ingen kontakt med AGF

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

LIVE: FCK taber i Barcelona

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub