Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfrfc #sldk
Holdnyt
AGF
Hold da op! AGF var slet ikke til at kende mod Viborg FF i den forgangne weekend, hvor “De Hviie” tog deres første sejr i fem måneder og generelt leverede en strålende præstation.
Ja, sæsonen er kun lige startet, men AGF lignede mod Viborg FF et hold, der i den grad kommer til at bejle kraftigt til en top seks-placering.
Især et par nye indkøb har allerede vist sig som profiler. Mads Emil Madsen har på rekordtid spillet sig ind som en enormt vigtig mand på AGF-mandskabet, og den tidligere SIF-spiller tager konstant bolden til sig og styrer slagets gang fra midtbanen. Og så er der angriber Sigurd Haugen, der scorede sit første mål i sidste spillerunde og også ligner en gevinst.
Sæsonen er dog stadig lang, og AGF har ingen grund til at hvile på laurbærrene ovenpå en ellers flot sejr. Næste opgave bliver søndagens kamp mod rivalerne fra Randers FC, som AGF statistisk har haft det svært mod over de seneste år.
Til kampen må AGF undvære Benjamin Hvidt og Zach Duncan, der begge er på vej tilbage fra skader. Sebastian Hausner og Alexander Munksgaard er også ude med skader.
Randers FC
Randers FC har resultatmæssigt fået en halvskuffende start på sæsonen. Kronjyderne har endnu ikke tabt, men til gengæld har Thomas Thomasbergs tropper så også sæsonens første sejr til gode endnu.
Det var ellers en stærk præstation senest mod OB, hvor man fik vendt 0-2 til 2-2 og endda kunne have scoret flere mål.
Randers FC kan til gengæld glæde sig over, at man generelt har haft et godt tag på AGF over de seneste år, og at man med en sejr på Ceres Park søndag kan sætte en kæp i hjulet på rivalernes optur.
Thomas Thomasberg må se bort fra Joel Kabongo, der ikke er klar. Simon Graves og Adam Andersson er begge tilbage i truppen.
Karantæne
AGF: Ingen
Randers FC:
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Madsen, Poulsen, Anderson, Kahl – Haugen, Mortensen
Randers FC (4-4-2): Carlgren – A. Andersson, Høegh, H. Andersson, Kopplin – Ankersen, Johnsen, Lauenborg, Kehinde – Odey, Brock-Madsen
Profilen:
Patrick Mortensen var i sidste sæson næsten ikke til at kende, men den 33-årige angriber var tilbage for fulde gardiner mod Viborg FF. Han var involveret i alle tre århusianske mål og scorede selv det ene.
Vidste du, at…:
To af Superligaens mest chanceskabende midtbanespillere i denne sæson mødes søndag. Ifølge Superligaens egne tal har Mads Emil Madsen fra AGF og Lasse Berg Johnsen fra RAnders FC begge skabt seks chancer efter de første to runder – kun overgået af Pep Biel med syv, mens Evander også står noteret for seks skabte chancer, men kun har spillet én kamp.
Dom:
Randers FC vandt begge indbyrdes kampe sidste sæson, og kronjyderne har fået point i otte af de seneste ti indbyrdes kampe. AGF så imidlertid rigtig gode ud i seneste runde og vil forsøge at ride videre på succesbølgen på hjemmebane, og herfra er der tro på, at “De Hviie” tager endnu en sejr. Det slutter 2-1 til AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER