Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfrfc #sldk
Holdnyt
AGF
Hold da op! AGF var slet ikke til at kende mod Viborg FF i den forgangne weekend, hvor “De Hviie” tog deres første sejr i fem måneder og generelt leverede en strålende præstation.
Ja, sæsonen er kun lige startet, men AGF lignede mod Viborg FF et hold, der i den grad kommer til at bejle kraftigt til en top seks-placering.
Især et par nye indkøb har allerede vist sig som profiler. Mads Emil Madsen har på rekordtid spillet sig ind som en enormt vigtig mand på AGF-mandskabet, og den tidligere SIF-spiller tager konstant bolden til sig og styrer slagets gang fra midtbanen. Og så er der angriber Sigurd Haugen, der scorede sit første mål i sidste spillerunde og også ligner en gevinst.
Sæsonen er dog stadig lang, og AGF har ingen grund til at hvile på laurbærrene ovenpå en ellers flot sejr. Næste opgave bliver søndagens kamp mod rivalerne fra Randers FC, som AGF statistisk har haft det svært mod over de seneste år.
Til kampen må AGF undvære Benjamin Hvidt og Zach Duncan, der begge er på vej tilbage fra skader. Sebastian Hausner og Alexander Munksgaard er også ude med skader.
Randers FC
Randers FC har resultatmæssigt fået en halvskuffende start på sæsonen. Kronjyderne har endnu ikke tabt, men til gengæld har Thomas Thomasbergs tropper så også sæsonens første sejr til gode endnu.
Det var ellers en stærk præstation senest mod OB, hvor man fik vendt 0-2 til 2-2 og endda kunne have scoret flere mål.
Randers FC kan til gengæld glæde sig over, at man generelt har haft et godt tag på AGF over de seneste år, og at man med en sejr på Ceres Park søndag kan sætte en kæp i hjulet på rivalernes optur.
Thomas Thomasberg må se bort fra Joel Kabongo, der ikke er klar. Simon Graves og Adam Andersson er begge tilbage i truppen.
Karantæne
AGF: Ingen
Randers FC:
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Madsen, Poulsen, Anderson, Kahl – Haugen, Mortensen
Randers FC (4-4-2): Carlgren – A. Andersson, Høegh, H. Andersson, Kopplin – Ankersen, Johnsen, Lauenborg, Kehinde – Odey, Brock-Madsen
Profilen:
Patrick Mortensen var i sidste sæson næsten ikke til at kende, men den 33-årige angriber var tilbage for fulde gardiner mod Viborg FF. Han var involveret i alle tre århusianske mål og scorede selv det ene.
Vidste du, at…:
To af Superligaens mest chanceskabende midtbanespillere i denne sæson mødes søndag. Ifølge Superligaens egne tal har Mads Emil Madsen fra AGF og Lasse Berg Johnsen fra RAnders FC begge skabt seks chancer efter de første to runder – kun overgået af Pep Biel med syv, mens Evander også står noteret for seks skabte chancer, men kun har spillet én kamp.
Dom:
Randers FC vandt begge indbyrdes kampe sidste sæson, og kronjyderne har fået point i otte af de seneste ti indbyrdes kampe. AGF så imidlertid rigtig gode ud i seneste runde og vil forsøge at ride videre på succesbølgen på hjemmebane, og herfra er der tro på, at “De Hviie” tager endnu en sejr. Det slutter 2-1 til AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
Barcelona i hopla – tager ny sejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
Liverpool tager storsejr
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
AVIS
Kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?