Optakt: AGF – Randers FC

AGF har kurs mod medaljerne, og Randers indleder kapitlet efter Thomasberg. Der kommer smæk på i Århus.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV3 Sport, Viaplay
Hashtag: #agfrfc #sldk

Holdnyt:
AGF
Det er sjældent sådan, at man taber kæben, når man ser AGF spille, men man må bare erkende, at det i 2023 har været hamrende stabilt. Fire sejre og en uafgjort har været facit for Uwe Röslers tropper i Superligaen, efter man gik på landskampspause med en kneben sejr over OB.

Det er kun FC København, som overgår AGF’erne på formbarometeret, og går de i Århus og drømmer om medaljer, så forstår man det godt.

For Uwe Rösler har bare sammensat en maskine, som er enorm vanskelig at besejre, og når man ovenikøbet formår at vende mulige pointtab til sejre, ja, så ser det godt ud.

AGF tankede yderligere selvtillid under landskampsterminen ved at slå Kiel. 

Mod OB blev Nicolai Poulsen udvist i de døende minutter, og ham kommer AGF til at savne. Benjamin Hvidt er fortsat ude, og Thomas Kristensen missede den seneste kamp mod OB. Om han er klar, er endnu uvist. Jelle Duin og Oliver Lund missede OB-kampen og kan også misse denne.

Randers FC
Randers er kendt for stabilitet og en fast kurs, så når der endelig sker forandringer, så er det enormt spændende at følge med på sidelinjen. 

Og forandringer er der sket. Thomas Thomasberg er rykket til FC Midtjylland. I stedet er den tidligere assistenttræner Rasmus Bertelsen blevet forfremmet til cheftræner, og han får nu lov til at prøve kræfter med mesterskabsspillet.

Her er der ikke enorme forventninger til Randers, men klubben har mange gange vist, at man er i stand til at overraske, når de færreste venter det.

Det bliver spændende at se, om Bertelsen vil arbejde videre med den succesfulde formel, som har sendt Randers i mesterskabsspillet, eller om han går sine egne vegne. 

Han kan glæde sig over ikke at have nogle spillere i karantæne. Carl Johansson er tilbage fra karantæne. Frederik Lauenborg er stadig langtidsskadet. 

Karantæner:
AGF: Nicolai Poulsen

Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Hansen – Mølgaard, Tingager, Bisseck – Beijmo, Madsen, Yakob, Links – Anderson, Mortensen, Duelund.

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Johansson, Høegh, Kopplin – Nordli, Enggaard, Johnsen, Ankersen – Kamara, Egho

Dom:
Da de to hold mødte hinanden for få uger siden, vandt AGF med 2-1. Det bliver sandsynligvis også tæt denne gang, og AGF må tage favoritværdigheden på sig. Men hvor står Randers med Bertelsen? Det bliver spændende at se. Han er på en svær opgave og får også et nederlag i sin debut. AGF vinder 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tottenham præsenterer ny træner

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe stjerne besøger København

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Melder ud om Kasper Hjulmand



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC København afviser konspirationsteori

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiet – Danmark

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Scoringer på Stamford Bridge

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina