Optakt: AGF – Randers FC

AGF har kurs mod medaljerne, og Randers indleder kapitlet efter Thomasberg. Der kommer smæk på i Århus.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV3 Sport, Viaplay
Hashtag: #agfrfc #sldk

Holdnyt:
AGF
Det er sjældent sådan, at man taber kæben, når man ser AGF spille, men man må bare erkende, at det i 2023 har været hamrende stabilt. Fire sejre og en uafgjort har været facit for Uwe Röslers tropper i Superligaen, efter man gik på landskampspause med en kneben sejr over OB.

Det er kun FC København, som overgår AGF’erne på formbarometeret, og går de i Århus og drømmer om medaljer, så forstår man det godt.

For Uwe Rösler har bare sammensat en maskine, som er enorm vanskelig at besejre, og når man ovenikøbet formår at vende mulige pointtab til sejre, ja, så ser det godt ud.

AGF tankede yderligere selvtillid under landskampsterminen ved at slå Kiel. 

Mod OB blev Nicolai Poulsen udvist i de døende minutter, og ham kommer AGF til at savne. Benjamin Hvidt er fortsat ude, og Thomas Kristensen missede den seneste kamp mod OB. Om han er klar, er endnu uvist. Jelle Duin og Oliver Lund missede OB-kampen og kan også misse denne.

Randers FC
Randers er kendt for stabilitet og en fast kurs, så når der endelig sker forandringer, så er det enormt spændende at følge med på sidelinjen. 

Og forandringer er der sket. Thomas Thomasberg er rykket til FC Midtjylland. I stedet er den tidligere assistenttræner Rasmus Bertelsen blevet forfremmet til cheftræner, og han får nu lov til at prøve kræfter med mesterskabsspillet.

Her er der ikke enorme forventninger til Randers, men klubben har mange gange vist, at man er i stand til at overraske, når de færreste venter det.

Det bliver spændende at se, om Bertelsen vil arbejde videre med den succesfulde formel, som har sendt Randers i mesterskabsspillet, eller om han går sine egne vegne. 

Han kan glæde sig over ikke at have nogle spillere i karantæne. Carl Johansson er tilbage fra karantæne. Frederik Lauenborg er stadig langtidsskadet. 

Karantæner:
AGF: Nicolai Poulsen

Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Hansen – Mølgaard, Tingager, Bisseck – Beijmo, Madsen, Yakob, Links – Anderson, Mortensen, Duelund.

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Johansson, Høegh, Kopplin – Nordli, Enggaard, Johnsen, Ankersen – Kamara, Egho

Dom:
Da de to hold mødte hinanden for få uger siden, vandt AGF med 2-1. Det bliver sandsynligvis også tæt denne gang, og AGF må tage favoritværdigheden på sig. Men hvor står Randers med Bertelsen? Det bliver spændende at se. Han er på en svær opgave og får også et nederlag i sin debut. AGF vinder 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Det er aldrig sket før

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

OB siger farvel til seks spillere

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Ringet op af Brøndby-træner

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Brøndby IF – Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Farzam: Nu bliver det for barnligt