Optakt: AGF – Randers FC

AGF har kurs mod medaljerne, og Randers indleder kapitlet efter Thomasberg. Der kommer smæk på i Århus.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV3 Sport, Viaplay
Hashtag: #agfrfc #sldk

Holdnyt:
AGF
Det er sjældent sådan, at man taber kæben, når man ser AGF spille, men man må bare erkende, at det i 2023 har været hamrende stabilt. Fire sejre og en uafgjort har været facit for Uwe Röslers tropper i Superligaen, efter man gik på landskampspause med en kneben sejr over OB.

Det er kun FC København, som overgår AGF’erne på formbarometeret, og går de i Århus og drømmer om medaljer, så forstår man det godt.

For Uwe Rösler har bare sammensat en maskine, som er enorm vanskelig at besejre, og når man ovenikøbet formår at vende mulige pointtab til sejre, ja, så ser det godt ud.

AGF tankede yderligere selvtillid under landskampsterminen ved at slå Kiel. 

Mod OB blev Nicolai Poulsen udvist i de døende minutter, og ham kommer AGF til at savne. Benjamin Hvidt er fortsat ude, og Thomas Kristensen missede den seneste kamp mod OB. Om han er klar, er endnu uvist. Jelle Duin og Oliver Lund missede OB-kampen og kan også misse denne.

Randers FC
Randers er kendt for stabilitet og en fast kurs, så når der endelig sker forandringer, så er det enormt spændende at følge med på sidelinjen. 

Og forandringer er der sket. Thomas Thomasberg er rykket til FC Midtjylland. I stedet er den tidligere assistenttræner Rasmus Bertelsen blevet forfremmet til cheftræner, og han får nu lov til at prøve kræfter med mesterskabsspillet.

Her er der ikke enorme forventninger til Randers, men klubben har mange gange vist, at man er i stand til at overraske, når de færreste venter det.

Det bliver spændende at se, om Bertelsen vil arbejde videre med den succesfulde formel, som har sendt Randers i mesterskabsspillet, eller om han går sine egne vegne. 

Han kan glæde sig over ikke at have nogle spillere i karantæne. Carl Johansson er tilbage fra karantæne. Frederik Lauenborg er stadig langtidsskadet. 

Karantæner:
AGF: Nicolai Poulsen

Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Hansen – Mølgaard, Tingager, Bisseck – Beijmo, Madsen, Yakob, Links – Anderson, Mortensen, Duelund.

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Johansson, Høegh, Kopplin – Nordli, Enggaard, Johnsen, Ankersen – Kamara, Egho

Dom:
Da de to hold mødte hinanden for få uger siden, vandt AGF med 2-1. Det bliver sandsynligvis også tæt denne gang, og AGF må tage favoritværdigheden på sig. Men hvor står Randers med Bertelsen? Det bliver spændende at se. Han er på en svær opgave og får også et nederlag i sin debut. AGF vinder 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Hylder Mads Hermansen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Victor Froholdt bliver matchvinder

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup afslører reprimande

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Brøndby IF – Sønderjyske

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

FCK i dialog med Zanka



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg