Optakt: AGF – Randers FC

AGF har kurs mod medaljerne, og Randers indleder kapitlet efter Thomasberg. Der kommer smæk på i Århus.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV3 Sport, Viaplay
Hashtag: #agfrfc #sldk

Holdnyt:
AGF
Det er sjældent sådan, at man taber kæben, når man ser AGF spille, men man må bare erkende, at det i 2023 har været hamrende stabilt. Fire sejre og en uafgjort har været facit for Uwe Röslers tropper i Superligaen, efter man gik på landskampspause med en kneben sejr over OB.

Det er kun FC København, som overgår AGF’erne på formbarometeret, og går de i Århus og drømmer om medaljer, så forstår man det godt.

For Uwe Rösler har bare sammensat en maskine, som er enorm vanskelig at besejre, og når man ovenikøbet formår at vende mulige pointtab til sejre, ja, så ser det godt ud.

AGF tankede yderligere selvtillid under landskampsterminen ved at slå Kiel. 

Mod OB blev Nicolai Poulsen udvist i de døende minutter, og ham kommer AGF til at savne. Benjamin Hvidt er fortsat ude, og Thomas Kristensen missede den seneste kamp mod OB. Om han er klar, er endnu uvist. Jelle Duin og Oliver Lund missede OB-kampen og kan også misse denne.

Randers FC
Randers er kendt for stabilitet og en fast kurs, så når der endelig sker forandringer, så er det enormt spændende at følge med på sidelinjen. 

Og forandringer er der sket. Thomas Thomasberg er rykket til FC Midtjylland. I stedet er den tidligere assistenttræner Rasmus Bertelsen blevet forfremmet til cheftræner, og han får nu lov til at prøve kræfter med mesterskabsspillet.

Her er der ikke enorme forventninger til Randers, men klubben har mange gange vist, at man er i stand til at overraske, når de færreste venter det.

Det bliver spændende at se, om Bertelsen vil arbejde videre med den succesfulde formel, som har sendt Randers i mesterskabsspillet, eller om han går sine egne vegne. 

Han kan glæde sig over ikke at have nogle spillere i karantæne. Carl Johansson er tilbage fra karantæne. Frederik Lauenborg er stadig langtidsskadet. 

Karantæner:
AGF: Nicolai Poulsen

Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Hansen – Mølgaard, Tingager, Bisseck – Beijmo, Madsen, Yakob, Links – Anderson, Mortensen, Duelund.

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Johansson, Høegh, Kopplin – Nordli, Enggaard, Johnsen, Ankersen – Kamara, Egho

Dom:
Da de to hold mødte hinanden for få uger siden, vandt AGF med 2-1. Det bliver sandsynligvis også tæt denne gang, og AGF må tage favoritværdigheden på sig. Men hvor står Randers med Bertelsen? Det bliver spændende at se. Han er på en svær opgave og får også et nederlag i sin debut. AGF vinder 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

FC København interesseret i denne angriber

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Peger på mulig gave til FCK

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Her kan du se Villarreal mod FC København

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

FCM-stjerne færdig for i år

De vil hente Andreas Maxsø

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Rigtig dårlig melding

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid