Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: Canal 9
Hashtag: #agfsje #sldk
Holdnyt:
AGF:
0-0, 1-0 og 0-0.
Det er resultaterne af AGF’s første tre kampe i foråret, så århusianerne skal ikke ligefrem have skyld for at forkæle fodboldpublikummet. Banerne indbyder ikke til godt spi i øjeblikket, og det har David Nielsen og co. indstillet sig 100 procent efter.
Hvad der til gengæld ikke er kedeligt for AGF’erne er at kigge på tabellen. Her indtager de forsvarende bronzevindere tredjepladsen før den kommende runde.
I AGF-lejren hviler øjnene på Patrick Mortensen, der er havnet i en måltørke. Angriberen har ikke scoret i de seneste fem kampe for århusianerne – seks hvis man medregner pokalturneringen. Det er naturligvis en smule bekymrende.
Skadeslisten i AGF består af Frederik Tingager, Nicklas Backman, Zach Duncan, Søren Tengstedt og Mathias Jørgensen, mens Alexander Munksgaard afsoner karantæne.
SønderjyskE:
Haderslev-klubben tabte en på mange måder mærkværdig forestilling mod FC København i mandags, men Glen Riddersholms tropper er fortsat at finde i top seks, som giver adgang til mesterskabsspillet.
SønderjyskE har haft et glimrende tag i topholdene i denne sæson, hvor det er blevet til sejre over Brøndby IF, Randers FC og FC Midtjylland, mens sæsonens første opgør mod AGF endte 1-1. Kun FCK har sønderjyderne haft deres hyr med.
Hos AGF kan man tale om, at en måltørke har ramt Patrick Mortensen, og det samme kan man beskylde SønderjyskE’s angrebses Haji Wright for. Amerikaneren har ikke scoret i de seneste fem kampe medregnet pokalen.
Midtbanespilleren Victor Ekani fik rødt kort efter to advarsler i det seneste opgør mod FC København, men det gule kort nummer to er blevet omstødt, da forseelsen, som førte til et straffespark og Ekanis anden advarsel, senere er blevet vurderet som forkert. Han er dermed klar til AGF-kampen.
SønderjyskE må undvære angriberen Peter Christiansen, der er udeladt af truppen, mens klubbens svenske nyindkøb Emil Holm glider ind blandt Riddersholms foretrukne spillere.
Karantæner:
AGF: Alexander Munksgaard
SønderjyskE: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Juelsgård, Højer Nielsen – Olsen, Poulsen, Blume – Links, Mortensen, Thorsteinsson
SønderjyskE (3-5-2): Thomas – Kanstrup, Banggaard, Gartenmann – Simonsen, Albæk, Ekani, Vinderslev, Dal Hende – Jacobsen, Wright
Profilen:
Rasmus Vinderslev har været den positive historie for SønderjyskE i dette forår. Vinderslev startede ikke inde en eneste gang i efteråret, men i 2021 er han startet inde i alle kampe, og Glen Riddersholm har rost ham for en flot “mentalitetsændring”. Mod AGF skal han nok få sine kampe med særligt Nicolai Poulsen.
Vidste du, at..:
Glen Riddersholm nåede at stå i spidsen for AGF i 72 kampe, og 72 er også lige præcis det antal kampe, han foreløbig har været cheftræner i SønderjyskE. I AGF havde Riddersholm et pointsnit på 1,31 – efter 72 kampe i SønderjyskE er pointsnittet 1,43.
Dom:
Hverken AGF eller SønderjyskE er bedst, når de skal gribe initiativet i kampene. Men ét af holdene skal forsøge at gøre det på en knoldet bane i Aarhus. Så er spørgsmålet, om det overhovedet er muligt.
Det kan meget vel blive en taktisk og låst affære, og det lidt triste bud herfra er 0-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
