Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfsje #sldk
Holdnyt
AGF
Det er nu blevet til fire nederlag i træk for AGF, mens “De Hviie” ikke har vundet en eneste af deres seneste ti kampe.
AGF kan imidlertid glæde sig over, at SønderjyskE i sidste runde besejrede Vejle Boldklub. Derfor fastholder århusianerne – trods et nederlag i Odense – et forspring på seks point ned til vejlenserne i Superliga-tabellen, og nedrykningsspøgelset kom i hvert fald ikke nærmere.
Med en sejr søndag vil “De Hviie” som minimum fastholde forspringet på seks point ned til VB, og i så fald vil AGF så godt som kunne sikre overlevelse med en sejr over VB i næste spillerunde.
AGF har været uden Zach Duncan og Benjamin Hvidt i et stykke tid, og David Nielsen må også undvære Eric Kahl mod SønderjyskE. Mustapha Bundu og Nicolai Poulsen var ikke klar til at starte senest mod OB, men er måske tilbage i startelleveren denne gang.
SønderjyskE
Så kom der da gang i SønderjyskE. Henrik Hansens tropper fik i den grad revancheret hjemmebanenederlaget til Vejle Boldklub ved at tage til Nørreskoven og banke bundkonkurrenterne med hele 3-0.
Det var deres anden sejr i tre ligakampe, og det ser efterhånden bedre ud i Haderslev, selvom de i midtugen blev sendt ud af pokalturneringen. Det virker dog stadig meget usandsynligt, at klubben overlever i Superligaen, og med et nederlag i søndagens kamp mod AGF vil det også være matematisk umuligt for SønderjyskE at sikre overlevelse.
Om ikke andet skal Hansen og kompagni altså forsøge at bygge på de seneste stærke præstation, så de i hvert fald står stærkt til næste sæson.
Emil Berggreen har ikke været med i de seneste tre kampe, først på grund af en karantæne, siden på grund af en skade – og angriberen er heller ikke med i truppen til AGF-kampen. Gæsterne må også undvære Emil Kornvig, der er i karantæne, mens Abdulrahman Taiwo, Kristofer Kristinsson og Emil Holm heller ikke er udtaget.
AGF: Ingen
SønderjyskE: Emil Kornvig
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Kristensen, Bisseck, Lund – Wilshere, Poulsen, Anderson – Links, Mortensen, Thorsteinsson
SønderjyskE (3-5-2): Flø – Soulas, Gartenmann, Tchamba – Vinderslev, Frederiksen, Thomsen, Albæk, Barkarson – Christiansen, Gallegos
Profilen:
Angriber Peter Christiansen har været i fin form for SønderjyskE i de seneste uger. Først scorede han i pokalturneringen mod OB, og siden scorede og assisterede han i storsejren over Vejle Boldklub. Der er nok endnu en startplads i vente i Aarhus, og så må tiden vise, om han kommer på tavlen igen.
Vidste du, at…:
AGF og SønderjyskE er de to hold, der i gennemsnit har mindst boldbesiddelse pr. kamp i Superligaen i denne sæson ifølge ligaens statistikker. AGF har i gennemsnit bolden i 44,6 procent af deres kampe, mens SønderjyskE i gennemsnit har i 45 procent af deres. Det er desuden også de to hold, der rammer plet på færrest af deres afleveringer.
Dom:
AGF vil normalt være favoritter på hjemmebane mod SønderjyskE, men det kører slet ikke for “De Hviie” i øjeblikket. Omvendt har sønderjyderne fået lidt tur i den med seks point på tre kampe i Superligaen.
Derfor tror vi også, at SønderjyskE kan drille AGF i søndagens aftenkamp, hvor vi skyder på et 1-1-resultat.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
INTERVIEW