Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfsje #sldk
Holdnyt
AGF
Det er nu blevet til fire nederlag i træk for AGF, mens “De Hviie” ikke har vundet en eneste af deres seneste ti kampe.
AGF kan imidlertid glæde sig over, at SønderjyskE i sidste runde besejrede Vejle Boldklub. Derfor fastholder århusianerne – trods et nederlag i Odense – et forspring på seks point ned til vejlenserne i Superliga-tabellen, og nedrykningsspøgelset kom i hvert fald ikke nærmere.
Med en sejr søndag vil “De Hviie” som minimum fastholde forspringet på seks point ned til VB, og i så fald vil AGF så godt som kunne sikre overlevelse med en sejr over VB i næste spillerunde.
AGF har været uden Zach Duncan og Benjamin Hvidt i et stykke tid, og David Nielsen må også undvære Eric Kahl mod SønderjyskE. Mustapha Bundu og Nicolai Poulsen var ikke klar til at starte senest mod OB, men er måske tilbage i startelleveren denne gang.
SønderjyskE
Så kom der da gang i SønderjyskE. Henrik Hansens tropper fik i den grad revancheret hjemmebanenederlaget til Vejle Boldklub ved at tage til Nørreskoven og banke bundkonkurrenterne med hele 3-0.
Det var deres anden sejr i tre ligakampe, og det ser efterhånden bedre ud i Haderslev, selvom de i midtugen blev sendt ud af pokalturneringen. Det virker dog stadig meget usandsynligt, at klubben overlever i Superligaen, og med et nederlag i søndagens kamp mod AGF vil det også være matematisk umuligt for SønderjyskE at sikre overlevelse.
Om ikke andet skal Hansen og kompagni altså forsøge at bygge på de seneste stærke præstation, så de i hvert fald står stærkt til næste sæson.
Emil Berggreen har ikke været med i de seneste tre kampe, først på grund af en karantæne, siden på grund af en skade – og angriberen er heller ikke med i truppen til AGF-kampen. Gæsterne må også undvære Emil Kornvig, der er i karantæne, mens Abdulrahman Taiwo, Kristofer Kristinsson og Emil Holm heller ikke er udtaget.
AGF: Ingen
SønderjyskE: Emil Kornvig
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Kristensen, Bisseck, Lund – Wilshere, Poulsen, Anderson – Links, Mortensen, Thorsteinsson
SønderjyskE (3-5-2): Flø – Soulas, Gartenmann, Tchamba – Vinderslev, Frederiksen, Thomsen, Albæk, Barkarson – Christiansen, Gallegos
Profilen:
Angriber Peter Christiansen har været i fin form for SønderjyskE i de seneste uger. Først scorede han i pokalturneringen mod OB, og siden scorede og assisterede han i storsejren over Vejle Boldklub. Der er nok endnu en startplads i vente i Aarhus, og så må tiden vise, om han kommer på tavlen igen.
Vidste du, at…:
AGF og SønderjyskE er de to hold, der i gennemsnit har mindst boldbesiddelse pr. kamp i Superligaen i denne sæson ifølge ligaens statistikker. AGF har i gennemsnit bolden i 44,6 procent af deres kampe, mens SønderjyskE i gennemsnit har i 45 procent af deres. Det er desuden også de to hold, der rammer plet på færrest af deres afleveringer.
Dom:
AGF vil normalt være favoritter på hjemmebane mod SønderjyskE, men det kører slet ikke for “De Hviie” i øjeblikket. Omvendt har sønderjyderne fået lidt tur i den med seks point på tre kampe i Superligaen.
Derfor tror vi også, at SønderjyskE kan drille AGF i søndagens aftenkamp, hvor vi skyder på et 1-1-resultat.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Albert Grønbæk skifter klub
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
AVIS
Kan købes til spotpris
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
Medie: Betaler 11 millioner kroner
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
TOPNYHED
