Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfsje #sldk
Holdnyt
AGF
Det er nu blevet til fire nederlag i træk for AGF, mens “De Hviie” ikke har vundet en eneste af deres seneste ti kampe.
AGF kan imidlertid glæde sig over, at SønderjyskE i sidste runde besejrede Vejle Boldklub. Derfor fastholder århusianerne – trods et nederlag i Odense – et forspring på seks point ned til vejlenserne i Superliga-tabellen, og nedrykningsspøgelset kom i hvert fald ikke nærmere.
Med en sejr søndag vil “De Hviie” som minimum fastholde forspringet på seks point ned til VB, og i så fald vil AGF så godt som kunne sikre overlevelse med en sejr over VB i næste spillerunde.
AGF har været uden Zach Duncan og Benjamin Hvidt i et stykke tid, og David Nielsen må også undvære Eric Kahl mod SønderjyskE. Mustapha Bundu og Nicolai Poulsen var ikke klar til at starte senest mod OB, men er måske tilbage i startelleveren denne gang.
SønderjyskE
Så kom der da gang i SønderjyskE. Henrik Hansens tropper fik i den grad revancheret hjemmebanenederlaget til Vejle Boldklub ved at tage til Nørreskoven og banke bundkonkurrenterne med hele 3-0.
Det var deres anden sejr i tre ligakampe, og det ser efterhånden bedre ud i Haderslev, selvom de i midtugen blev sendt ud af pokalturneringen. Det virker dog stadig meget usandsynligt, at klubben overlever i Superligaen, og med et nederlag i søndagens kamp mod AGF vil det også være matematisk umuligt for SønderjyskE at sikre overlevelse.
Om ikke andet skal Hansen og kompagni altså forsøge at bygge på de seneste stærke præstation, så de i hvert fald står stærkt til næste sæson.
Emil Berggreen har ikke været med i de seneste tre kampe, først på grund af en karantæne, siden på grund af en skade – og angriberen er heller ikke med i truppen til AGF-kampen. Gæsterne må også undvære Emil Kornvig, der er i karantæne, mens Abdulrahman Taiwo, Kristofer Kristinsson og Emil Holm heller ikke er udtaget.
AGF: Ingen
SønderjyskE: Emil Kornvig
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Kristensen, Bisseck, Lund – Wilshere, Poulsen, Anderson – Links, Mortensen, Thorsteinsson
SønderjyskE (3-5-2): Flø – Soulas, Gartenmann, Tchamba – Vinderslev, Frederiksen, Thomsen, Albæk, Barkarson – Christiansen, Gallegos
Profilen:
Angriber Peter Christiansen har været i fin form for SønderjyskE i de seneste uger. Først scorede han i pokalturneringen mod OB, og siden scorede og assisterede han i storsejren over Vejle Boldklub. Der er nok endnu en startplads i vente i Aarhus, og så må tiden vise, om han kommer på tavlen igen.
Vidste du, at…:
AGF og SønderjyskE er de to hold, der i gennemsnit har mindst boldbesiddelse pr. kamp i Superligaen i denne sæson ifølge ligaens statistikker. AGF har i gennemsnit bolden i 44,6 procent af deres kampe, mens SønderjyskE i gennemsnit har i 45 procent af deres. Det er desuden også de to hold, der rammer plet på færrest af deres afleveringer.
Dom:
AGF vil normalt være favoritter på hjemmebane mod SønderjyskE, men det kører slet ikke for “De Hviie” i øjeblikket. Omvendt har sønderjyderne fået lidt tur i den med seks point på tre kampe i Superligaen.
Derfor tror vi også, at SønderjyskE kan drille AGF i søndagens aftenkamp, hvor vi skyder på et 1-1-resultat.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Langer ud efter trænerlegende
MEDIE
631 millioner kroner
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
I chok over Manchester United
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
Arne Slot dybt frustreret
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
EKSKLUSIVT
