Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfsje #sldk
Holdnyt
AGF
Det er nu blevet til fire nederlag i træk for AGF, mens “De Hviie” ikke har vundet en eneste af deres seneste ti kampe.
AGF kan imidlertid glæde sig over, at SønderjyskE i sidste runde besejrede Vejle Boldklub. Derfor fastholder århusianerne – trods et nederlag i Odense – et forspring på seks point ned til vejlenserne i Superliga-tabellen, og nedrykningsspøgelset kom i hvert fald ikke nærmere.
Med en sejr søndag vil “De Hviie” som minimum fastholde forspringet på seks point ned til VB, og i så fald vil AGF så godt som kunne sikre overlevelse med en sejr over VB i næste spillerunde.
AGF har været uden Zach Duncan og Benjamin Hvidt i et stykke tid, og David Nielsen må også undvære Eric Kahl mod SønderjyskE. Mustapha Bundu og Nicolai Poulsen var ikke klar til at starte senest mod OB, men er måske tilbage i startelleveren denne gang.
SønderjyskE
Så kom der da gang i SønderjyskE. Henrik Hansens tropper fik i den grad revancheret hjemmebanenederlaget til Vejle Boldklub ved at tage til Nørreskoven og banke bundkonkurrenterne med hele 3-0.
Det var deres anden sejr i tre ligakampe, og det ser efterhånden bedre ud i Haderslev, selvom de i midtugen blev sendt ud af pokalturneringen. Det virker dog stadig meget usandsynligt, at klubben overlever i Superligaen, og med et nederlag i søndagens kamp mod AGF vil det også være matematisk umuligt for SønderjyskE at sikre overlevelse.
Om ikke andet skal Hansen og kompagni altså forsøge at bygge på de seneste stærke præstation, så de i hvert fald står stærkt til næste sæson.
Emil Berggreen har ikke været med i de seneste tre kampe, først på grund af en karantæne, siden på grund af en skade – og angriberen er heller ikke med i truppen til AGF-kampen. Gæsterne må også undvære Emil Kornvig, der er i karantæne, mens Abdulrahman Taiwo, Kristofer Kristinsson og Emil Holm heller ikke er udtaget.
AGF: Ingen
SønderjyskE: Emil Kornvig
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Kristensen, Bisseck, Lund – Wilshere, Poulsen, Anderson – Links, Mortensen, Thorsteinsson
SønderjyskE (3-5-2): Flø – Soulas, Gartenmann, Tchamba – Vinderslev, Frederiksen, Thomsen, Albæk, Barkarson – Christiansen, Gallegos
Profilen:
Angriber Peter Christiansen har været i fin form for SønderjyskE i de seneste uger. Først scorede han i pokalturneringen mod OB, og siden scorede og assisterede han i storsejren over Vejle Boldklub. Der er nok endnu en startplads i vente i Aarhus, og så må tiden vise, om han kommer på tavlen igen.
Vidste du, at…:
AGF og SønderjyskE er de to hold, der i gennemsnit har mindst boldbesiddelse pr. kamp i Superligaen i denne sæson ifølge ligaens statistikker. AGF har i gennemsnit bolden i 44,6 procent af deres kampe, mens SønderjyskE i gennemsnit har i 45 procent af deres. Det er desuden også de to hold, der rammer plet på færrest af deres afleveringer.
Dom:
AGF vil normalt være favoritter på hjemmebane mod SønderjyskE, men det kører slet ikke for “De Hviie” i øjeblikket. Omvendt har sønderjyderne fået lidt tur i den med seks point på tre kampe i Superligaen.
Derfor tror vi også, at SønderjyskE kan drille AGF i søndagens aftenkamp, hvor vi skyder på et 1-1-resultat.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
