Optakt: AGF – SønderjyskE

AGF og SønderjyskE mødes for anden gang på få uger. Denne gang er det i Aarhus.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfsje #sldk

Holdnyt
AGF

Det er nu blevet til fire nederlag i træk for AGF, mens “De Hviie” ikke har vundet en eneste af deres seneste ti kampe.

AGF kan imidlertid glæde sig over, at SønderjyskE i sidste runde besejrede Vejle Boldklub. Derfor fastholder århusianerne – trods et nederlag i Odense – et forspring på seks point ned til vejlenserne i Superliga-tabellen, og nedrykningsspøgelset kom i hvert fald ikke nærmere.

Med en sejr søndag vil “De Hviie” som minimum fastholde forspringet på seks point ned til VB, og i så fald vil AGF så godt som kunne sikre overlevelse med en sejr over VB i næste spillerunde.

AGF har været uden Zach Duncan og Benjamin Hvidt i et stykke tid, og David Nielsen må også undvære Eric Kahl mod SønderjyskE. Mustapha Bundu og Nicolai Poulsen var ikke klar til at starte senest mod OB, men er måske tilbage i startelleveren denne gang. 

SønderjyskE
Så kom der da gang i SønderjyskE. Henrik Hansens tropper fik i den grad revancheret hjemmebanenederlaget til Vejle Boldklub ved at tage til Nørreskoven og banke bundkonkurrenterne med hele 3-0.

Det var deres anden sejr i tre ligakampe, og det ser efterhånden bedre ud i Haderslev, selvom de i midtugen blev sendt ud af pokalturneringen. Det virker dog stadig meget usandsynligt, at klubben overlever i Superligaen, og med et nederlag i søndagens kamp mod AGF vil det også være matematisk umuligt for SønderjyskE at sikre overlevelse. 

Om ikke andet skal Hansen og kompagni altså forsøge at bygge på de seneste stærke præstation, så de i hvert fald står stærkt til næste sæson.

Emil Berggreen har ikke været med i de seneste tre kampe, først på grund af en karantæne, siden på grund af en skade – og angriberen er heller ikke med i truppen til AGF-kampen. Gæsterne må også undvære Emil Kornvig, der er i karantæne, mens Abdulrahman Taiwo, Kristofer Kristinsson og Emil Holm heller ikke er udtaget. 

AGF: Ingen
SønderjyskE: Emil Kornvig

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – Munksgaard, Kristensen, Bisseck, Lund – Wilshere, Poulsen, Anderson – Links, Mortensen, Thorsteinsson

SønderjyskE (3-5-2): Flø – Soulas, Gartenmann, Tchamba – Vinderslev, Frederiksen, Thomsen, Albæk, Barkarson – Christiansen, Gallegos

Profilen:
Angriber Peter Christiansen har været i fin form for SønderjyskE i de seneste uger. Først scorede han i pokalturneringen mod OB, og siden scorede og assisterede han i storsejren over Vejle Boldklub. Der er nok endnu en startplads i vente i Aarhus, og så må tiden vise, om han kommer på tavlen igen.

Vidste du, at…:
AGF og SønderjyskE er de to hold, der i gennemsnit har mindst boldbesiddelse pr. kamp i Superligaen i denne sæson ifølge ligaens statistikker. AGF har i gennemsnit bolden i 44,6 procent af deres kampe, mens SønderjyskE i gennemsnit har i 45 procent af deres. Det er desuden også de to hold, der rammer plet på færrest af deres afleveringer. 

Dom:
AGF vil normalt være favoritter på hjemmebane mod SønderjyskE, men det kører slet ikke for “De Hviie” i øjeblikket. Omvendt har sønderjyderne fået lidt tur i den med seks point på tre kampe i Superligaen.

Derfor tror vi også, at SønderjyskE kan drille AGF i søndagens aftenkamp, hvor vi skyder på et 1-1-resultat.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt transferønske til FCK



Bo Svensson favorit til stort job 

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

I spil til stort job

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg



TRANSFER

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup



Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy TRANSFER

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Revser Dorgu: Bliver erstattet

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Lerager taler ud om FCK-brud

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’