Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfvb #sldk
Holdnyt:
AGF:
Bronzevinderne har mistet et par profiler i Mustapha Bundu og Jakob Ankersen, men alligevel fremstår truppen forstærket sammenlignet med seneste sæson. Dels er Mustafa Amini vendt tilbage, dels er Magnus Kaastrup det samme efter et år i Borussia Dortmund, dels har Milan Jevtovic, Søren Tengstedt og Patrick Olsen sluttet sig til truppen.
AGF har også klaret sig godt i testkampene med uafgjort mod St. Pauli, to sejre over FC Nordsjælland og 5-2-sejren over FC Honka i Europa League-kvalifikationen. Man skal selvfølgelig passe på med at lægge for meget i den slags kampe, men det er under alle omstændigheder bedre at vinde end at tabe.
I løbet af den korte pause mellem sæsonerne er et par vigtige forsvarsspillere blevet klar for AGF. Casper Højer, der måtte opereres for blindtarmsbetændelse, er kommet sig, og anfører Niklas Backman, som sad ude i næsten hele mesterskabsspillet, er tilbage.
Spørgsmålet er, om han starter inde. Unge Sebastian Hausner fik de fleste kampe i grundspillet og startede også inde i opgøret mod FC Honka. Han har dog været med sit U-landshold og var således ikke på banen til generalprøven.
Mustafa Amini, Jesper Juelsgård og Alex Gersbach er ikke udtaget til kamptruppen.
Vejle Boldklub:
Holdet er tilbage i Superligaen og får en svær begyndelse mod bronzevinderne på udebane. VB har dog gjort sit for at forstærke truppen forud for sæsonen som oprykkere.
Allan Sousa er tilbage fra udleje, og fire nuværende eller tidligere landsholdsspillere er kommet til klubben: Alexander Milosevic (Sverige), Saeid Ezatolahi (Iran). Raphael Dwamena (Ghana) og Matthew Briggs (Guyana). Også den tyske målmand Alexander Brunst er landet i Nørreskoven.
Det er mange nye spillere. Måske derfor har Vejle været igennem et hav af testkampe for at spille de nye og de gamle sammen. De seks af slagsen har kastet blandede resultater af sig, men holdet sluttede dog af med at slå FC Nordsjælland og Randers FC i de to sidste testkampe.
Både Arlind Ajeti og Milosevic udgik med skader i træningskampen mod Randers, og det er kun sidstnævnte, der er blevet klar til at indgå i kamptruppen.
Karantæne:
AGF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Backman, Tingager, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Links, Mortensen, Thorsteinsson
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Greve, Milosevic, Amundsen – Ezatolahi, Schoop – Sousa, Montiel, Gryn – Dwamena
Profilen:
Hvis ellers Alexander Milosevic kan finde sit gamle niveau, bliver han en stor gevinst for Vejle. Han har været i klubber som Besiktas, Nottingham Forest og Hannover 96, og han har en fortid på det svenske landshold. Det er altså et stærkt cv for en spiller hos en Superliga-oprykker. Men Milosevic har ikke spillet en gældende kamp siden maj 2019, så han skal genfinde sin kampform.
Vidste du, at..:
De seneste fem sæsoner, som Vejle har spillet i Superligaen, er endt med nedrykning. Vi skal tilbage til midten og slutningen af 90’erne for at finde mere end én sæson på stribe i den bedste række.
Dom:
Uanset hvor spændende Vejle har handlet i transfervinduet – og det har været spændende – er det her en kamp mellem en oprykker og de forsvarende bronzevindere. Hvis AGF vil komme i nærheden af at gentage kunststykket fra seneste sæson, skal det blive til en sejr.
Det tror vi også, det bliver. Hjemmeholdet vinder 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
Vender han retur? Lasse Schöne åben
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
FC København-krisen fortsætter
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
Barcelona tager smal sejr
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
