Optakt: AGF – Vejle Boldklub

To af landets store traditionsklubber slutter første runde af Superligaen af.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfvb #sldk

Holdnyt:
AGF:
Bronzevinderne har mistet et par profiler i Mustapha Bundu og Jakob Ankersen, men alligevel fremstår truppen forstærket sammenlignet med seneste sæson. Dels er Mustafa Amini vendt tilbage, dels er Magnus Kaastrup det samme efter et år i Borussia Dortmund, dels har Milan Jevtovic, Søren Tengstedt og Patrick Olsen sluttet sig til truppen.

AGF har også klaret sig godt i testkampene med uafgjort mod St. Pauli, to sejre over FC Nordsjælland og 5-2-sejren over FC Honka i Europa League-kvalifikationen. Man skal selvfølgelig passe på med at lægge for meget i den slags kampe, men det er under alle omstændigheder bedre at vinde end at tabe.

I løbet af den korte pause mellem sæsonerne er et par vigtige forsvarsspillere blevet klar for AGF. Casper Højer, der måtte opereres for blindtarmsbetændelse, er kommet sig, og anfører Niklas Backman, som sad ude i næsten hele mesterskabsspillet, er tilbage.

Spørgsmålet er, om han starter inde. Unge Sebastian Hausner fik de fleste kampe i grundspillet og startede også inde i opgøret mod FC Honka. Han har dog været med sit U-landshold og var således ikke på banen til generalprøven.

Mustafa Amini, Jesper Juelsgård og Alex Gersbach er ikke udtaget til kamptruppen.

Vejle Boldklub:
Holdet er tilbage i Superligaen og får en svær begyndelse mod bronzevinderne på udebane. VB har dog gjort sit for at forstærke truppen forud for sæsonen som oprykkere.

Allan Sousa er tilbage fra udleje, og fire nuværende eller tidligere landsholdsspillere er kommet til klubben: Alexander Milosevic (Sverige), Saeid Ezatolahi (Iran). Raphael Dwamena (Ghana) og Matthew Briggs (Guyana). Også den tyske målmand Alexander Brunst er landet i Nørreskoven.

Det er mange nye spillere. Måske derfor har Vejle været igennem et hav af testkampe for at spille de nye og de gamle sammen. De seks af slagsen har kastet blandede resultater af sig, men holdet sluttede dog af med at slå FC Nordsjælland og Randers FC i de to sidste testkampe.

Både Arlind Ajeti og Milosevic udgik med skader i træningskampen mod Randers, og det er kun sidstnævnte, der er blevet klar til at indgå i kamptruppen. 

Karantæne:
AGF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Backman, Tingager, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Greve, Milosevic, Amundsen – Ezatolahi, Schoop – Sousa, Montiel, Gryn – Dwamena

Profilen:
Hvis ellers Alexander Milosevic kan finde sit gamle niveau, bliver han en stor gevinst for Vejle. Han har været i klubber som Besiktas, Nottingham Forest og Hannover 96, og han har en fortid på det svenske landshold. Det er altså et stærkt cv for en spiller hos en Superliga-oprykker. Men Milosevic har ikke spillet en gældende kamp siden maj 2019, så han skal genfinde sin kampform.

Vidste du, at..:
De seneste fem sæsoner, som Vejle har spillet i Superligaen, er endt med nedrykning. Vi skal tilbage til midten og slutningen af 90’erne for at finde mere end én sæson på stribe i den bedste række.

Dom:
Uanset hvor spændende Vejle har handlet i transfervinduet – og det har været spændende – er det her en kamp mellem en oprykker og de forsvarende bronzevindere. Hvis AGF vil komme i nærheden af at gentage kunststykket fra seneste sæson, skal det blive til en sejr.

Det tror vi også, det bliver. Hjemmeholdet vinder 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Ivan Toney klar på choktransfer

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

– Han vinder Ballon d’Or!

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vild med Brøndby-profil

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Brøndby IF – Sønderjyske

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Øjner europæisk trofæ



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Hugo Ekitike misser VM

Fremhæver stort Brøndby-talent

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

AZ slagter Shakhtar

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet