Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfvb #sldk
Holdnyt:
AGF:
Uwe Röslers tropper sluttede i den forgangne sæson på tredjepladsen efter et fremragende forår, hvor især defensiven stod knivskarpt. På et tidspunkt, hen mod slutningen af sæsonen, var de hvidblusede med helt oppe, men guld var der aldrig rigtig tale om.
Sidste sæsons helt store profil Yann Aurel Bisseck er ikke længere at finde i AGF, så det bliver utrolig spændende at se, hvordan fraværet af den kommende Inter-spiller kommer til at påvirke holdet.
AGF har forstærket sig med Tobias Bech, Magnus Knudsen, Janni Serra og Michael Akoto, og Felix Beijmo er købt fri af sin kontrakt med Malmö, så det er virkelig nogle spændende navne, som er kommet til. I sidste sæson kæmpede AGF til tider med at skabe chancer og blive farlige, så de nye offensive tilgange kan blive en vigtig faktor i jagten efter medaljer i næste sæson.
Træningskampene har budt på to uafgjorte resultater mod Viborg FF og tyske SC Weiche, to sejre mod AC Horsens og FC Fredericia samt et nederlag til FC Midtjylland. I den sidste test mod FCM stillede begge mandskaber med stærkeste opstilling i de første 90 minutter, dog uden Mikael Anderson og Mikkel Duelund, som sad ude med skader.
AGF må se bort fra midtbanespilleren Kevin Yakob, som er ude med en knæskade. Mikael Anderson og Mikkel Duelund er tvivlsomme, men sidstnævnte ventes at starte. Sigurd Haugen er ikke udtaget.
Vejle Boldklub:
Kan Vejle overleve i Superligaen denne gang? Vejlenserne har de seneste år været et elevatorhold, som er lykkedes med at rykke op fra NordicBet Ligaen en del gange, men missionen om overlevelse i Superligaen kan bare ikke gennemføres.
Ivan Prelecs tropper er bedst defensivt, og klubben havde også det bedste forsvar i landets næstbedste række i den forgangne sæson.
Man kan som neutral seer godt frygte, at kampen mellem AGF og Vejle bliver låst, da begge mandskabers styrker ligger i det defensive, og det er to trænere, der ikke er kendt for at satse meget i offensiven.
Dog skal Vejle nok forvente, at AGF til tider presser højt og aggressivt, da det er Uwe Röslers mandskab, der efter 90 minutter skal stå med tre point – alt andet vil være skuffende.
Vejle har fået tilgang af et par offensive navne, herunder Musa Jawara og senest Jasin Assehnoun, men man har samtidig sagt farvel til Arbnor Mucolli, som i sidste sæson var en stor profil. Så det bliver spændende at se, hvor Vejle står offensivt.
Træningskampene har budt på tre nederlag, et uafgjort resultat og et nederlag.
Karantæner:
AGF: Kevin Yakob
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Jesper Hansen – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Thomas Kristensen – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Mads Emil Madsen, Mikkel Duelund, Eric Kahl – Tobias Bech, Patrick Mortensen
Vejle Boldklub (3-4-3): Nathan Trott – Denis Kolinger, Raúl Albentosa, Oliver Provstgaard – Gilli Rólantsson, Ebenezer Ofori, Lundrim Hetemi, Miiko Albornoz – Musa Juwara, German Onugkha, Kristian Kirkegaard
Dom:
Vejle Boldklub har set dårlige ud i opstarten, og senest blev det til et 1-4-nederlag mod Vendyssel FF, hvor oprykkerne stillede fra start med de bedste 11. Det lover ikke godt.
AGF er et bedre hold, og de har set skarpere ud i træningskampene.
Hjemmeholdet tager en stensikker 2-0-sejr i en kamp, hvor Vejle kommer frem til meget få chancer.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Retssag om Maradonas død begynder forfra
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Afviser mesterskabssnak
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
INTERVIEW