Optakt: AGF – Viborg FF

Vigtige point i forhold til top seks er på spil, når AGF får besøg af Viborg FF i søndagens sene Superliga-kamp.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt 
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfvff #sldk

Disclaimer: Tipsbladet og Viborg FF

AGF:
En sjetteplads er lige til den lunkne side for AGF, men i det mindste kan århusianerne foreløbig glæde sig over, at man lige nu befinder sig på den rigtige side af den streg, der i foråret deler Superligaen i to slutspil. 

Hvad AGF til gengæld ikke kan glæde sig over er de offensive takter. Med 17 mål i 14 kampe er Uwe Röslers mandskab med afstand det mindst scorende i top seks. AGF indtager næstsidstepladsen på listen over, hvem der har skabt flest store chancer i denne sæson, mens holdets scoringsprocent blot rækker til en niendeplads. 

Der er altså en del at tage fat i på Fredensvang, hvor man også kan notere sig, at der snart skal flere point på kontoen, hvis man vil spille med om medaljer i denne sæson.

Frederik Brandhof er tilbage fra karantæne, men AGF må undvære Kevin Yakob, Mikkel Duelund og Mats Knoester.

Viborg FF:
Jakob Poulsen debuterede som Viborg-træner med en sejr over Silkeborg IF i seneste runde, og nu skal den tidligere landsholdsspiller forsøge at få skovlen under endnu et top seks-mandskab.

Efter Jacob Friis' afstikker til Tyskland er det nu Jakob Poulsen, der er bag rattet i domkirkebyen, og personligt skal han bruge resten af efteråret til at styrke sit kandidatur som manden, der også på sigt skal være cheftræner i Viborg FF.

Den store Viborg-helt mod Silkeborg var fyrtårnet Anosike Ementa, men det bliver han ikke mod AGF. Angriberen er nemlig ude med karantæne, og dermed må udeholdet finde på noget andet i offensiven – der kommer i hvert fald til at mangle noget fysisk tilstedeværelse.

Mads Lauritsen, Daniel Anyembe og Jakob Vester er på skadeslisten.

Karantæner:
AGF: Ingen
Viborg FF: Anosike Ementa

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-2-1): Peacock-Farrell – Beijmo, Mølgaard, Tingager – Links, Knudsen, Poulsen, Kahl – Bech, Anderson – Mortensen

Viborg FF (4-3-3): Lund – Kuzmic, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Said, Grønning, Bonde – Renato Junior, Jatta, Serginho 

Dom:
AGF har ikke tabt en kamp, siden århusianerne mødte netop Viborg FF den 1. oktober, så Patrick Mortensen og holdkammeraterne er advaret på forhånd. Der er vigtige point på spil i forhold til top seks-regnskabet, og det største pres er på Viborg, der helst skal vinde. Måske har AGF tænkt sig at lurepasse en smule? Under alle omstændigheder forventer vi et tæt opgør, og buddet herrfa er 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

– Det her gør ondt for at være ærlig

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Stor ros til FC Midtjylland

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

– Det er lidt kaotisk

Spørger på Jonas Wind

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

I spil til stort job

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lerager taler ud om FCK-brud

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona