Status:
Efter en mareridt lignende start med et pokalnederlag på 0-3 til rivalerne fra FC København, debuterer Auri Skarbalius som Superliga-træner for Brøndby med en kamp mod AaB, der har fået fire point ud af deres sidste to besøg på Brøndby Stadion.
Overskriften i denne uge har været uro, uro og uro, og spørgsmålet er i hvilken forfatning truppen er efter fyringen af Henrik Jensen og Peer F. Hansen og de mange historier og mislydende meldinger, der er kommet fra klubbens ledere. Faktum er, at holdet ligger nummer 10 med bare 12 point for 13 kampe. Den placering vil de også have efter AaB-kampen, for der er fire point op til Silkeborg og fire point ned til Lyngby.
Jo, Brøndby er i alvorlige problemer på alle leder og kanter.
Hos gæsterne fra AaB kom der lidt ro på bagsmækken med sejren over OB efter en periode, hvor de ikke kunne andet end at tabe. Holdet må undvære Jeppe Curth, der er ude med en skade, og nu skal brasilianske Kayke og Nicklas Helenius træde i karakter, hvis AaB skal have mål. Det bliver alt for let for Brøndby at dæmme op for AaB’s offensiv, hvis kun amerikaneren Chris Rolfe er varm.
Nicolai Larsen og Patrick Kristensen er tvivlsomme hos AaB, mens der også er tvivl om et par Brøndby-profiler ud over de langtidsskadede Mike Jensen, Max von Schlebrügge og Oke Akpoveta.
Profil:
Michael Krohn-Dehli kan ligne et overmatch for Kasper Bøgelund, men skal han blive kampens profil skal han hæve sig over sit hidtidige niveau i denne sæson, og mon ikke han har noget at revanchere efter at have siddet over med karantæne mod Silkeborg.
Dom:
Det bliver 2-2, som da AaB var på besøg i første spillerunde.
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-4-2): Tørnes – Nilsson, Stenderup, Goodson, Frederiksen – Rommedahl, Femi, Thygesen, Krohn-Dehli – Bernburg, Gehrt
Skader: Jensen, Akpoveta, Von Schlebrügge
Karantæner: Ingen
AaB (4-4-2): Larsen – Bøgelund, Nielsen, Wæhler, Ahlmann – Rolfe, Würtz, Augustniussen, Due – Helenius, Kayke
Skader: Kristensen (tvivlsom), Larsen (tvivlsom), Chanko (tvivlsom), Curth
Karantæner: Petersen
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER