Optakt: Brøndby IF – AaB

Kan Brøndby spille sig ud af krisen mod AaB, der kommer med en frisk 2-1 sejr over OB? Optakt.



Status:
Efter en mareridt lignende start med et pokalnederlag på 0-3 til rivalerne fra FC København, debuterer Auri Skarbalius som Superliga-træner for Brøndby med en kamp mod AaB, der har fået fire point ud af deres sidste to besøg på Brøndby Stadion.

Overskriften i denne uge har været uro, uro og uro, og spørgsmålet er i hvilken forfatning truppen er efter fyringen af Henrik Jensen og Peer F. Hansen og de mange historier og mislydende meldinger, der er kommet fra klubbens ledere. Faktum er, at holdet ligger nummer 10 med bare 12 point for 13 kampe. Den placering vil de også have efter AaB-kampen, for der er fire point op til Silkeborg og fire point ned til Lyngby.

Jo, Brøndby er i alvorlige problemer på alle leder og kanter.

Hos gæsterne fra AaB kom der lidt ro på bagsmækken med sejren over OB efter en periode, hvor de ikke kunne andet end at tabe. Holdet må undvære Jeppe Curth, der er ude med en skade, og nu skal brasilianske Kayke og Nicklas Helenius træde i karakter, hvis AaB skal have mål. Det bliver alt for let for Brøndby at dæmme op for AaB’s offensiv, hvis kun amerikaneren Chris Rolfe er varm.

Nicolai Larsen og Patrick Kristensen er tvivlsomme hos AaB, mens der også er tvivl om et par Brøndby-profiler ud over de langtidsskadede Mike Jensen, Max von Schlebrügge og Oke Akpoveta.

Profil:
Michael Krohn-Dehli kan ligne et overmatch for Kasper Bøgelund, men skal han blive kampens profil skal han hæve sig over sit hidtidige niveau i denne sæson, og mon ikke han har noget at revanchere efter at have siddet over med karantæne mod Silkeborg.

Dom:
Det bliver 2-2, som da AaB var på besøg i første spillerunde.

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-4-2):
Tørnes – Nilsson, Stenderup, Goodson, Frederiksen – Rommedahl, Femi, Thygesen, Krohn-Dehli – Bernburg, Gehrt

Skader: Jensen, Akpoveta, Von Schlebrügge
Karantæner: Ingen

AaB (4-4-2): Larsen – Bøgelund, Nielsen, Wæhler, Ahlmann – Rolfe, Würtz, Augustniussen, Due – Helenius, Kayke

Skader: Kristensen (tvivlsom), Larsen (tvivlsom), Chanko (tvivlsom), Curth
Karantæner: Petersen






TransferLIVE: Skriver ny kontrakt med FCK




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på Superliga-stjerne

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Et skridt tættere Englands største stadion

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Ghana

Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem

FC Københavns talenter gør rent bord

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Portugal – Usbekistan