Status:
Efter en mareridt lignende start med et pokalnederlag på 0-3 til rivalerne fra FC København, debuterer Auri Skarbalius som Superliga-træner for Brøndby med en kamp mod AaB, der har fået fire point ud af deres sidste to besøg på Brøndby Stadion.
Overskriften i denne uge har været uro, uro og uro, og spørgsmålet er i hvilken forfatning truppen er efter fyringen af Henrik Jensen og Peer F. Hansen og de mange historier og mislydende meldinger, der er kommet fra klubbens ledere. Faktum er, at holdet ligger nummer 10 med bare 12 point for 13 kampe. Den placering vil de også have efter AaB-kampen, for der er fire point op til Silkeborg og fire point ned til Lyngby.
Jo, Brøndby er i alvorlige problemer på alle leder og kanter.
Hos gæsterne fra AaB kom der lidt ro på bagsmækken med sejren over OB efter en periode, hvor de ikke kunne andet end at tabe. Holdet må undvære Jeppe Curth, der er ude med en skade, og nu skal brasilianske Kayke og Nicklas Helenius træde i karakter, hvis AaB skal have mål. Det bliver alt for let for Brøndby at dæmme op for AaB’s offensiv, hvis kun amerikaneren Chris Rolfe er varm.
Nicolai Larsen og Patrick Kristensen er tvivlsomme hos AaB, mens der også er tvivl om et par Brøndby-profiler ud over de langtidsskadede Mike Jensen, Max von Schlebrügge og Oke Akpoveta.
Profil:
Michael Krohn-Dehli kan ligne et overmatch for Kasper Bøgelund, men skal han blive kampens profil skal han hæve sig over sit hidtidige niveau i denne sæson, og mon ikke han har noget at revanchere efter at have siddet over med karantæne mod Silkeborg.
Dom:
Det bliver 2-2, som da AaB var på besøg i første spillerunde.
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-4-2): Tørnes – Nilsson, Stenderup, Goodson, Frederiksen – Rommedahl, Femi, Thygesen, Krohn-Dehli – Bernburg, Gehrt
Skader: Jensen, Akpoveta, Von Schlebrügge
Karantæner: Ingen
AaB (4-4-2): Larsen – Bøgelund, Nielsen, Wæhler, Ahlmann – Rolfe, Würtz, Augustniussen, Due – Helenius, Kayke
Skader: Kristensen (tvivlsom), Larsen (tvivlsom), Chanko (tvivlsom), Curth
Karantæner: Petersen
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
10. gang i træk
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
OPTAKT