Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+, Viaplay
Hashtag: #biffcn #sldk
Holdnyt;
Brøndby IF:
Efter en række glimrende præstationer kom Brøndby lidt ned på jorden igen, da man spillede 2-2 i Randers.
Her kunne Jesper Sørensen glæde sig over, at holdet kom tilbage og fik reddet et enkelt point takket være Marko Divkovic' sene udligning. Dermed fortsætter kroaten de imponerende takter på wingbacken.
Til gengæld var Brøndbys forsvar hullet som en si, og de to mål, som de indkasserede, var under al kritik. Derfor er det nu op til Jesper Sørensen at få rettet til, så det ikke bliver en enlig svale. Det har nemlig været defensiven, som har været hovedårsagen til, at Brøndby pludselig befandt sig på førstepladsen.
Mod FC Nordsjælland må Brøndby undvære Frederik Alves, der har karantæne. I hans fravær kan man forestille sig, at Rasmus Lauritsen kommer på banen. Den dyre forsvarsspiller har været ramt af, at andre har præsteret i hans fravær, så skulle han få chancen, ligger der et stort pres på hans skuldre. Et alternativ kan være, at Kevin Tshiembe og Henrik Heggheim får pladserne ved siden af Jacob Rasmussen i forsvaret.
Ellers ser Brøndby-truppen godt ud. Håkon Evjen var ude mod Randers, men er tilbage i omdrejninger. Det samme er Henrik Heggheim og Mathias Greve.
FC Nordsjælland:
"Krisen" i FC Nordsjælland er så småt ved at forstumme takket være nogle gode resultater.
Klubben kom endelig tilbage på sejrssporet mod Viborg i søndags, og torsdag vandt man for første gang i klubbens historie en europæisk gruppespilskamp på udebane, da man tog hjem fra Slovakiet med en 2-0-sejr over Spartak Trnava.
Her fik Johannes Hoff Thorup både sparet nogle spillere, og så kan han glæde sig over, at Andreas Schjelderup endelig spillede en stærk kamp. Nordmanden lavede et flot oplæg til Christian Rasmussen, der ligeledes var god, så mon ikke at FC Nordsjælland-spillerne har tanket yderligere selvtillid.
Det bliver dog en helt anden opgave i Brøndby, og det bliver spændende at se, hvordan FC Nordsjælland reagerer, efter de har spillet en europæisk udekamp.
Mohamed Diomande havde karantæne mod Viborg og glider tilbage i startopstillingen. Klubben må undvære Oliver Antman og Mads Kristian Hansen resten af efteråret.
Karantæne
Brøndby IF: Frederik Alves
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Henrik Heggheim, Rasmus Lauritsen, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo
FC Nordsjælland (4-3-3) Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Frese – Jeppe Tverskov, Mohamed Diomande, Daniel Svensson – Ibrahim Osman, Marcus Ingvartsen, Andreas Schjelderup
Dom:
Der er nærmest dømt målgaranti, når de to hold mødes, og mon ikke også at det bliver tilfældet denne gang. Brøndby kan lægge stor afstand til netop FC Nordsjælland med en sejr, men afskriv aldrig Farum-klubben – særligt ikke efter to succesoplevelser i træk.
Derfor ender kampen 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub