Optakt: Brøndby IF – FC Nordsjælland

Det plejer at være underholdende, når de to hold mødes. Tipsbladet zoomer ind på kampen.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+, Viaplay
Hashtag: #biffcn #sldk

Holdnyt;
Brøndby IF:
Efter en række glimrende præstationer kom Brøndby lidt ned på jorden igen, da man spillede 2-2 i Randers. 

Her kunne Jesper Sørensen glæde sig over, at holdet kom tilbage og fik reddet et enkelt point takket være Marko Divkovic' sene udligning. Dermed fortsætter kroaten de imponerende takter på wingbacken. 

Til gengæld var Brøndbys forsvar hullet som en si, og de to mål, som de indkasserede, var under al kritik. Derfor er det nu op til Jesper Sørensen at få rettet til, så det ikke bliver en enlig svale. Det har nemlig været defensiven, som har været hovedårsagen til, at Brøndby pludselig befandt sig på førstepladsen. 

Mod FC Nordsjælland må Brøndby undvære Frederik Alves, der har karantæne. I hans fravær kan man forestille sig, at Rasmus Lauritsen kommer på banen. Den dyre forsvarsspiller har været ramt af, at andre har præsteret i hans fravær, så skulle han få chancen, ligger der et stort pres på hans skuldre. Et alternativ kan være, at Kevin Tshiembe og Henrik Heggheim får pladserne ved siden af Jacob Rasmussen i forsvaret.

Ellers ser Brøndby-truppen godt ud. Håkon Evjen var ude mod Randers, men er tilbage i omdrejninger. Det samme er Henrik Heggheim og Mathias Greve.

FC Nordsjælland:
"Krisen" i FC Nordsjælland er så småt ved at forstumme takket være nogle gode resultater.

Klubben kom endelig tilbage på sejrssporet mod Viborg i søndags, og torsdag vandt man for første gang i klubbens historie en europæisk gruppespilskamp på udebane, da man tog hjem fra Slovakiet med en 2-0-sejr over Spartak Trnava. 

Her fik Johannes Hoff Thorup både sparet nogle spillere, og så kan han glæde sig over, at Andreas Schjelderup endelig spillede en stærk kamp. Nordmanden lavede et flot oplæg til Christian Rasmussen, der ligeledes var god, så mon ikke at FC Nordsjælland-spillerne har tanket yderligere selvtillid. 

Det bliver dog en helt anden opgave i Brøndby, og det bliver spændende at se, hvordan FC Nordsjælland reagerer, efter de har spillet en europæisk udekamp.

Mohamed Diomande havde karantæne mod Viborg og glider tilbage i startopstillingen. Klubben må undvære Oliver Antman og Mads Kristian Hansen resten af efteråret.

Karantæne
Brøndby IF: Frederik Alves
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Henrik Heggheim, Rasmus Lauritsen, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo

FC Nordsjælland (4-3-3) Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Frese – Jeppe Tverskov, Mohamed Diomande, Daniel Svensson – Ibrahim Osman, Marcus Ingvartsen, Andreas Schjelderup

Dom:
Der er nærmest dømt målgaranti, når de to hold mødes, og mon ikke også at det bliver tilfældet denne gang. Brøndby kan lægge stor afstand til netop FC Nordsjælland med en sejr, men afskriv aldrig Farum-klubben – særligt ikke efter to succesoplevelser i træk.

Derfor ender kampen 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



FC København-profil ude med sygdom

– Brøndby er chanceløse

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

– Han vil være i store problemer

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Viborg-boss afviser norsk storklub

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten