Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+, Viaplay
Hashtag: #biffcn #sldk
Holdnyt;
Brøndby IF:
Efter en række glimrende præstationer kom Brøndby lidt ned på jorden igen, da man spillede 2-2 i Randers.
Her kunne Jesper Sørensen glæde sig over, at holdet kom tilbage og fik reddet et enkelt point takket være Marko Divkovic' sene udligning. Dermed fortsætter kroaten de imponerende takter på wingbacken.
Til gengæld var Brøndbys forsvar hullet som en si, og de to mål, som de indkasserede, var under al kritik. Derfor er det nu op til Jesper Sørensen at få rettet til, så det ikke bliver en enlig svale. Det har nemlig været defensiven, som har været hovedårsagen til, at Brøndby pludselig befandt sig på førstepladsen.
Mod FC Nordsjælland må Brøndby undvære Frederik Alves, der har karantæne. I hans fravær kan man forestille sig, at Rasmus Lauritsen kommer på banen. Den dyre forsvarsspiller har været ramt af, at andre har præsteret i hans fravær, så skulle han få chancen, ligger der et stort pres på hans skuldre. Et alternativ kan være, at Kevin Tshiembe og Henrik Heggheim får pladserne ved siden af Jacob Rasmussen i forsvaret.
Ellers ser Brøndby-truppen godt ud. Håkon Evjen var ude mod Randers, men er tilbage i omdrejninger. Det samme er Henrik Heggheim og Mathias Greve.
FC Nordsjælland:
"Krisen" i FC Nordsjælland er så småt ved at forstumme takket være nogle gode resultater.
Klubben kom endelig tilbage på sejrssporet mod Viborg i søndags, og torsdag vandt man for første gang i klubbens historie en europæisk gruppespilskamp på udebane, da man tog hjem fra Slovakiet med en 2-0-sejr over Spartak Trnava.
Her fik Johannes Hoff Thorup både sparet nogle spillere, og så kan han glæde sig over, at Andreas Schjelderup endelig spillede en stærk kamp. Nordmanden lavede et flot oplæg til Christian Rasmussen, der ligeledes var god, så mon ikke at FC Nordsjælland-spillerne har tanket yderligere selvtillid.
Det bliver dog en helt anden opgave i Brøndby, og det bliver spændende at se, hvordan FC Nordsjælland reagerer, efter de har spillet en europæisk udekamp.
Mohamed Diomande havde karantæne mod Viborg og glider tilbage i startopstillingen. Klubben må undvære Oliver Antman og Mads Kristian Hansen resten af efteråret.
Karantæne
Brøndby IF: Frederik Alves
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Henrik Heggheim, Rasmus Lauritsen, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo
FC Nordsjælland (4-3-3) Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Frese – Jeppe Tverskov, Mohamed Diomande, Daniel Svensson – Ibrahim Osman, Marcus Ingvartsen, Andreas Schjelderup
Dom:
Der er nærmest dømt målgaranti, når de to hold mødes, og mon ikke også at det bliver tilfældet denne gang. Brøndby kan lægge stor afstand til netop FC Nordsjælland med en sejr, men afskriv aldrig Farum-klubben – særligt ikke efter to succesoplevelser i træk.
Derfor ender kampen 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
MEDIE