Optakt: Brøndby IF – FC Nordsjælland

Det plejer at være underholdende, når de to hold mødes. Tipsbladet zoomer ind på kampen.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+, Viaplay
Hashtag: #biffcn #sldk

Holdnyt;
Brøndby IF:
Efter en række glimrende præstationer kom Brøndby lidt ned på jorden igen, da man spillede 2-2 i Randers. 

Her kunne Jesper Sørensen glæde sig over, at holdet kom tilbage og fik reddet et enkelt point takket være Marko Divkovic' sene udligning. Dermed fortsætter kroaten de imponerende takter på wingbacken. 

Til gengæld var Brøndbys forsvar hullet som en si, og de to mål, som de indkasserede, var under al kritik. Derfor er det nu op til Jesper Sørensen at få rettet til, så det ikke bliver en enlig svale. Det har nemlig været defensiven, som har været hovedårsagen til, at Brøndby pludselig befandt sig på førstepladsen. 

Mod FC Nordsjælland må Brøndby undvære Frederik Alves, der har karantæne. I hans fravær kan man forestille sig, at Rasmus Lauritsen kommer på banen. Den dyre forsvarsspiller har været ramt af, at andre har præsteret i hans fravær, så skulle han få chancen, ligger der et stort pres på hans skuldre. Et alternativ kan være, at Kevin Tshiembe og Henrik Heggheim får pladserne ved siden af Jacob Rasmussen i forsvaret.

Ellers ser Brøndby-truppen godt ud. Håkon Evjen var ude mod Randers, men er tilbage i omdrejninger. Det samme er Henrik Heggheim og Mathias Greve.

FC Nordsjælland:
"Krisen" i FC Nordsjælland er så småt ved at forstumme takket være nogle gode resultater.

Klubben kom endelig tilbage på sejrssporet mod Viborg i søndags, og torsdag vandt man for første gang i klubbens historie en europæisk gruppespilskamp på udebane, da man tog hjem fra Slovakiet med en 2-0-sejr over Spartak Trnava. 

Her fik Johannes Hoff Thorup både sparet nogle spillere, og så kan han glæde sig over, at Andreas Schjelderup endelig spillede en stærk kamp. Nordmanden lavede et flot oplæg til Christian Rasmussen, der ligeledes var god, så mon ikke at FC Nordsjælland-spillerne har tanket yderligere selvtillid. 

Det bliver dog en helt anden opgave i Brøndby, og det bliver spændende at se, hvordan FC Nordsjælland reagerer, efter de har spillet en europæisk udekamp.

Mohamed Diomande havde karantæne mod Viborg og glider tilbage i startopstillingen. Klubben må undvære Oliver Antman og Mads Kristian Hansen resten af efteråret.

Karantæne
Brøndby IF: Frederik Alves
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Henrik Heggheim, Rasmus Lauritsen, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo

FC Nordsjælland (4-3-3) Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Frese – Jeppe Tverskov, Mohamed Diomande, Daniel Svensson – Ibrahim Osman, Marcus Ingvartsen, Andreas Schjelderup

Dom:
Der er nærmest dømt målgaranti, når de to hold mødes, og mon ikke også at det bliver tilfældet denne gang. Brøndby kan lægge stor afstand til netop FC Nordsjælland med en sejr, men afskriv aldrig Farum-klubben – særligt ikke efter to succesoplevelser i træk.

Derfor ender kampen 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Hylder dansk debutant

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Teemu Pukki dominerer

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Ikke sket i 8 år

Elkjær jubler over Frank

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Mourinho meldes tæt på storklub

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

– En stor beslutning



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Prøvede at lokke Eriksen

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

– Dumdristigt og naivt

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’