Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 6’eren
Hashtag: #biflbk #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Der blæser negative vinde på Vestegnen efter sæsonens første tre kampe.
Jesper Sørensens mandskab er ikke kommet fra start som håbet, og senest blev Brøndby klædt af af vicemestrene fra FC Nordsjælland, der tromlede de blå-gule i anden halvleg.
Fire point er det blevet til efter tre runder, hvilket absolut ikke er prangende, men heller ikke nogen katastrofe. Når der alligevel peges fingre af Brøndby, skyldes det den spillemæssige start på sæsonen, som har været skuffende. Storklubben har mere end svært ved at dominere kampene.
Også Jesper Sørensens trebackkæde har været til diskussion – spørgsmålet er, om han holder fast i den mod Lyngby?
Brøndby var uden en skadet Rasmus Lauritsen mod FC Nordsjælland, og han og Kevin Tshiembe er fortsat ude. Mathias Greve er dog klar.
Lyngby Boldklub:
Der er grund til at løfte på hatten over Lyngbys sæsonstart.
De Kongeblå har på papiret haft en voldsom start med opgør mod FC København, Viborg FF og FC Midtjylland i de tre første runder, men kampene har kastet fire point af sig, og senest vandt Freyr Alexanderssons en opsigtsvækkende 4-1-sejr over FC Midtjylland.
I det hele taget er det en voldsom start på sæsonen, Lyngby er blevet budt af programplanlæggerne. Søndag gælder det altså Brøndby, mens de kommende runder byder på Randers FC, AGF og FC Nordsjælland. Dermed har Lyngby efter syv kampe mødt hele top seks fra sidste sæson plus FC Midtjylland.
Men hvis de spiller, som de har gjort i de første tre kampe, skal det nok gå alt sammen.
Lyngbys har sagt farvel til Lucas Hey, som var en stor profil hos De Kongeblå, og det er naturligvis et stort tab for klubben at undvære den danske U21-landsholdsspiller.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-1-2): Mikkelsen – Heggheim, Alves, Rasmussen – Mensah, Wass, Radosevic, Riveros – Vallys – Kvistgaarden, Omoijuanfo
Lyngby Boldklub (5-3-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hamalainen – Storm, Chukwuani, Rømer, Magnusson, Finnsson – Finnbogason, Gytkjær
Dom:
Lyngby kan blive en rigtig ubehagelig modstander for Brøndby IF, og man kan bestemt ikke afvise, at De Kongeblå leverer endnu en gedigen overraskelse søndag eftermiddag. Vi tror dog på Brøndby, der vinder 2-1 på hjemmebane.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
OPTAKT
Jordan – Argentina
TOPNYHED