Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 6’eren
Hashtag: #biflbk #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Der blæser negative vinde på Vestegnen efter sæsonens første tre kampe.
Jesper Sørensens mandskab er ikke kommet fra start som håbet, og senest blev Brøndby klædt af af vicemestrene fra FC Nordsjælland, der tromlede de blå-gule i anden halvleg.
Fire point er det blevet til efter tre runder, hvilket absolut ikke er prangende, men heller ikke nogen katastrofe. Når der alligevel peges fingre af Brøndby, skyldes det den spillemæssige start på sæsonen, som har været skuffende. Storklubben har mere end svært ved at dominere kampene.
Også Jesper Sørensens trebackkæde har været til diskussion – spørgsmålet er, om han holder fast i den mod Lyngby?
Brøndby var uden en skadet Rasmus Lauritsen mod FC Nordsjælland, og han og Kevin Tshiembe er fortsat ude. Mathias Greve er dog klar.
Lyngby Boldklub:
Der er grund til at løfte på hatten over Lyngbys sæsonstart.
De Kongeblå har på papiret haft en voldsom start med opgør mod FC København, Viborg FF og FC Midtjylland i de tre første runder, men kampene har kastet fire point af sig, og senest vandt Freyr Alexanderssons en opsigtsvækkende 4-1-sejr over FC Midtjylland.
I det hele taget er det en voldsom start på sæsonen, Lyngby er blevet budt af programplanlæggerne. Søndag gælder det altså Brøndby, mens de kommende runder byder på Randers FC, AGF og FC Nordsjælland. Dermed har Lyngby efter syv kampe mødt hele top seks fra sidste sæson plus FC Midtjylland.
Men hvis de spiller, som de har gjort i de første tre kampe, skal det nok gå alt sammen.
Lyngbys har sagt farvel til Lucas Hey, som var en stor profil hos De Kongeblå, og det er naturligvis et stort tab for klubben at undvære den danske U21-landsholdsspiller.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-1-2): Mikkelsen – Heggheim, Alves, Rasmussen – Mensah, Wass, Radosevic, Riveros – Vallys – Kvistgaarden, Omoijuanfo
Lyngby Boldklub (5-3-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hamalainen – Storm, Chukwuani, Rømer, Magnusson, Finnsson – Finnbogason, Gytkjær
Dom:
Lyngby kan blive en rigtig ubehagelig modstander for Brøndby IF, og man kan bestemt ikke afvise, at De Kongeblå leverer endnu en gedigen overraskelse søndag eftermiddag. Vi tror dog på Brøndby, der vinder 2-1 på hjemmebane.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER