Optakt: Brøndby IF – Lyngby Boldklub

Brøndby IF har ikke fået nogen god start på sæsonen - det har Lyngby til gengæld. Søndag er der rent sjællandsk opgør på Vestegnen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion 
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen 
På TV: 6’eren
Hashtag: #biflbk #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF: 

Der blæser negative vinde på Vestegnen efter sæsonens første tre kampe.

Jesper Sørensens mandskab er ikke kommet fra start som håbet, og senest blev Brøndby klædt af af vicemestrene fra FC Nordsjælland, der tromlede de blå-gule i anden halvleg. 

Fire point er det blevet til efter tre runder, hvilket absolut ikke er prangende, men heller ikke nogen katastrofe. Når der alligevel peges fingre af Brøndby, skyldes det den spillemæssige start på sæsonen, som har været skuffende. Storklubben har mere end svært ved at dominere kampene. 

Også Jesper Sørensens trebackkæde har været til diskussion – spørgsmålet er, om han holder fast i den mod Lyngby?

Brøndby var uden en skadet Rasmus Lauritsen mod FC Nordsjælland, og han og Kevin Tshiembe er fortsat ude. Mathias Greve er dog klar.

Lyngby Boldklub:
Der er grund til at løfte på hatten over Lyngbys sæsonstart.

De Kongeblå har på papiret haft en voldsom start med opgør mod FC København, Viborg FF og FC Midtjylland i de tre første runder, men kampene har kastet fire point af sig, og senest vandt Freyr Alexanderssons en opsigtsvækkende 4-1-sejr over FC Midtjylland.

I det hele taget er det en voldsom start på sæsonen, Lyngby er blevet budt af programplanlæggerne. Søndag gælder det altså Brøndby, mens de kommende runder byder på Randers FC, AGF og FC Nordsjælland. Dermed har Lyngby efter syv kampe mødt hele top seks fra sidste sæson plus FC Midtjylland. 

Men hvis de spiller, som de har gjort i de første tre kampe, skal det nok gå alt sammen.

Lyngbys har sagt farvel til Lucas Hey, som var en stor profil hos De Kongeblå, og det er naturligvis et stort tab for klubben at undvære den danske U21-landsholdsspiller. 

Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-1-2): Mikkelsen – Heggheim, Alves, Rasmussen – Mensah, Wass, Radosevic, Riveros – Vallys – Kvistgaarden, Omoijuanfo

Lyngby Boldklub (5-3-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hamalainen – Storm, Chukwuani, Rømer, Magnusson, Finnsson – Finnbogason, Gytkjær

Dom:
Lyngby kan blive en rigtig ubehagelig modstander for Brøndby IF, og man kan bestemt ikke afvise, at De Kongeblå leverer endnu en gedigen overraskelse søndag eftermiddag. Vi tror dog på Brøndby, der vinder 2-1 på hjemmebane.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Her er 1/8-finalerne ved VM




LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FC København i forhandlinger med svensk klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Canada – Marokko

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpebud på 16-årig

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’