Kampfakta:
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Michael Johansen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: TV3+
Twitter: #bifob
Holdnyt:
Brøndby IF:
Det har været et par hårde uger for Brøndby. Det samlede 0-5-nederlag til Club Brugge i Europa League-kamp gjorde ondt, og 0-2-ydmygelsen mod Hobro var endnu værre. Man har set Brøndbys svagheder blive udtillet, og det vil givetvis også trække veksler på truppens resurser. Der skal en succesoplevelse til, og spørgsmålet er, om den kommer mod OB, hvor Brøndby må undvære Christian Nørgaard og Andrew Hjulsager – og måske også Alexander Szymanowski og Johan Elmander, selvom sidstnævnte ikke er afskrevet til truppen.
OB:
Den fynske fodboldstolthed blev genfødt lørdag, da OB fik 1-1 mod AaB efter en glimrende kamp, hvor særligt Rasmus Falk og Emil Larsen burde have sikret en hjemmesejr til Odense-holdet. Til gengæld fandt Troels Bech en opstilling, der virker, og det er et godt bud, at OB vil forsøge noget lignende mod Brøndby. Der er fortsat tvivl om Mohammed Diarra, Lasse Kryger og Jacob Barrett Laursen, men alle mand er på vej tilbage. Det samme gælder Azer Busuladzic, der udgik i kampen mod AaB.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
OB: Ingen
Superliga-form:
Brøndby IF: T-V-T
OB: T-T-U
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-3-3): Hradecky – Holst, Albrechtsen, Semb Berge, Durmisi – Ørnskov, Kahlenberg, Nunez – Hasani, Makienok, Rashani
OB (3-4-3): Toppel – K. Larsen, Nielsen, Høegh – Spelmann, Busuladzic, Skulason, Kirkeskov – Falk, Bodul, Larsen
Vidste du at…:
De seneste ti kampe mellem Brøndby og OB på Brøndby Stadion er endt med tre sejre til Brøndby, tre uafgjorte kampe og fire sejre til OB.
Dom:
Ingen af holdene kan ret godt tåle et nederlag, for så vil medierne spidse den skrappe pen, mens fans og folk vil gå i fakkeloptog og blusse krisesnakken op. Derfor lyder uafgjort sandsynligt, og da begge hold har en sårbar defensiv, kan det sagtens ende målrigt – hvis OB da kan finde en målscorer. Vi byder på 2-2 i dramaet på Brøndby Stadion.
Spil på 2-2 som kampens resultat hos Danske Spil – se alle Superliga-odds her
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
