Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #bifrfc #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Så gik den ikke længere for Niels Frederiksens mandskab, der tabte med 0-1 i Herning senest, men klubben går fra opgøret med oprejst pande efter en god præstation, både offensivt og defensivt, hvor man endte med et nederlag grundet en fejl fra Marvin Schwäbe, som Gustav Isaksen scorede på.
Brøndby skabte også rigeligt med chancer, og selv om Jesper Hansen i et par situationer så usikker ud, havde han flere fine redninger i opgøret.
Nu venter så en kamp mod Randers FC, og Niels Frederiksen igen må undvære Rezan Corlu og Andrija Pavlovic, der også sad ude af kampen mod FCM med mindre skader.
Randers FC:
Kronyjderne kom foran på et stort drop af Oliver Christensen, men OB fik vendt 0-1 til 2-1 og tog de tre point. Dermed flirter Randers nu igen med hold uden for top seks, og klubben har “kun” tre point ned til OB på sjettepladsen.
Det var et sandt mareridt for Thomas Thomasberg i Odense, hvor han måtte se tre mand forlade opgøret med skader. Først angriber Alhaji Kamara, siden kaptajn Erik Marxen og til sidst Jesper Lauridsen.
Og Mikkel Kallesøe er samtidg ude med en skade og må – som de tre førnævnte – også sidde over mod Brøndby.
Alhaji Kamara og Jesper Lauridsen ventes ude i en periode på et par uger, mens spørgsmålet er, om Erik Marxen allerede i weekenden kan være klar igen.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Uhre, Hedlund
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Graves, Piesinger, Bundgaard Kristensen – Kehinde, Lauenborg, Hammershøy-Mistrati, Greve – Egho, Høgh
Profilen:
Björn Kopplin har udviklet sig til fast mand i Randers FC – tilmed en vigtig spiller – og torsdag står han over for den klub, Randers hentede Kopplin i. Med udskiftning i bagkæden bliver Kopplins erfaring og ro vigtig. Hold øje med tyskeren.
Vidste du, at..:
Brøndby er et af de mandskaber, Randers FC har det sværest imod. Kronjyderne skal helt tilbage til 2014 for at finde en sejr over BIF – det er 15 kampe siden. Dengang vandt Randers 2-0 ude over BIF, men siden har der stået Brøndby på det hele. Klubben fra den københavnske vestegn har vundet fem af de seneste seks møder med Randers.
Dom:
Det er to stærke hold, der begge har godt styr på defensiven, og derfor skal man heller ikke forvente et offensivt festfyrværkeri. Det kan sagtens gå hen og blive duelpræget, men vi forventer, at Brøndbys dygtige individualister har nok kvalitet til at score på Patrik Carlgren. Og er Kamara ikke med for Randers, kan kronjyderne godt få det svært. 1-0 til Brøndby.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
LIVE: FC København og AGF må til lommerne
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
