Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #bifrfc #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Så gik den ikke længere for Niels Frederiksens mandskab, der tabte med 0-1 i Herning senest, men klubben går fra opgøret med oprejst pande efter en god præstation, både offensivt og defensivt, hvor man endte med et nederlag grundet en fejl fra Marvin Schwäbe, som Gustav Isaksen scorede på.
Brøndby skabte også rigeligt med chancer, og selv om Jesper Hansen i et par situationer så usikker ud, havde han flere fine redninger i opgøret.
Nu venter så en kamp mod Randers FC, og Niels Frederiksen igen må undvære Rezan Corlu og Andrija Pavlovic, der også sad ude af kampen mod FCM med mindre skader.
Randers FC:
Kronyjderne kom foran på et stort drop af Oliver Christensen, men OB fik vendt 0-1 til 2-1 og tog de tre point. Dermed flirter Randers nu igen med hold uden for top seks, og klubben har “kun” tre point ned til OB på sjettepladsen.
Det var et sandt mareridt for Thomas Thomasberg i Odense, hvor han måtte se tre mand forlade opgøret med skader. Først angriber Alhaji Kamara, siden kaptajn Erik Marxen og til sidst Jesper Lauridsen.
Og Mikkel Kallesøe er samtidg ude med en skade og må – som de tre førnævnte – også sidde over mod Brøndby.
Alhaji Kamara og Jesper Lauridsen ventes ude i en periode på et par uger, mens spørgsmålet er, om Erik Marxen allerede i weekenden kan være klar igen.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Uhre, Hedlund
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Graves, Piesinger, Bundgaard Kristensen – Kehinde, Lauenborg, Hammershøy-Mistrati, Greve – Egho, Høgh
Profilen:
Björn Kopplin har udviklet sig til fast mand i Randers FC – tilmed en vigtig spiller – og torsdag står han over for den klub, Randers hentede Kopplin i. Med udskiftning i bagkæden bliver Kopplins erfaring og ro vigtig. Hold øje med tyskeren.
Vidste du, at..:
Brøndby er et af de mandskaber, Randers FC har det sværest imod. Kronjyderne skal helt tilbage til 2014 for at finde en sejr over BIF – det er 15 kampe siden. Dengang vandt Randers 2-0 ude over BIF, men siden har der stået Brøndby på det hele. Klubben fra den københavnske vestegn har vundet fem af de seneste seks møder med Randers.
Dom:
Det er to stærke hold, der begge har godt styr på defensiven, og derfor skal man heller ikke forvente et offensivt festfyrværkeri. Det kan sagtens gå hen og blive duelpræget, men vi forventer, at Brøndbys dygtige individualister har nok kvalitet til at score på Patrik Carlgren. Og er Kamara ikke med for Randers, kan kronjyderne godt få det svært. 1-0 til Brøndby.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
