Optakt: Brøndby IF – Randers FC

Begge klubber kommer til opgøret med nederlag i bagagen.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #bifrfc #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
Så gik den ikke længere for Niels Frederiksens mandskab, der tabte med 0-1 i Herning senest, men klubben går fra opgøret med oprejst pande efter en god præstation, både offensivt og defensivt, hvor man endte med et nederlag grundet en fejl fra Marvin Schwäbe, som Gustav Isaksen scorede på.

Brøndby skabte også rigeligt med chancer, og selv om Jesper Hansen i et par situationer så usikker ud, havde han flere fine redninger i opgøret.

Nu venter så en kamp mod Randers FC, og Niels Frederiksen igen må undvære Rezan Corlu og Andrija Pavlovic, der også sad ude af kampen mod FCM med mindre skader.

Randers FC:
Kronyjderne kom foran på et stort drop af Oliver Christensen, men OB fik vendt 0-1 til 2-1 og tog de tre point. Dermed flirter Randers nu igen med hold uden for top seks, og klubben har “kun” tre point ned til OB på sjettepladsen.

Det var et sandt mareridt for Thomas Thomasberg i Odense, hvor han måtte se tre mand forlade opgøret med skader. Først angriber Alhaji Kamara, siden kaptajn Erik Marxen og til sidst Jesper Lauridsen.

Og Mikkel Kallesøe er samtidg ude med en skade og må – som de tre førnævnte – også sidde over mod Brøndby.

Alhaji Kamara og Jesper Lauridsen ventes ude i en periode på et par uger, mens spørgsmålet er, om Erik Marxen allerede i weekenden kan være klar igen. 

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Uhre, Hedlund

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Graves, Piesinger, Bundgaard Kristensen – Kehinde, Lauenborg, Hammershøy-Mistrati, Greve – Egho, Høgh

Profilen:
Björn Kopplin har udviklet sig til fast mand i Randers FC – tilmed en vigtig spiller – og torsdag står han over for den klub, Randers hentede Kopplin i. Med udskiftning i bagkæden bliver Kopplins erfaring og ro vigtig. Hold øje med tyskeren.

Vidste du, at..:
Brøndby er et af de mandskaber, Randers FC har det sværest imod. Kronjyderne skal helt tilbage til 2014 for at finde en sejr over BIF – det er 15 kampe siden. Dengang vandt Randers 2-0 ude over BIF, men siden har der stået Brøndby på det hele. Klubben fra den københavnske vestegn har vundet fem af de seneste seks møder med Randers.

Dom:
Det er to stærke hold, der begge har godt styr på defensiven, og derfor skal man heller ikke forvente et offensivt festfyrværkeri. Det kan sagtens gå hen og blive duelpræget, men vi forventer, at Brøndbys dygtige individualister har nok kvalitet til at score på Patrik Carlgren. Og er Kamara ikke med for Randers, kan kronjyderne godt få det svært. 1-0 til Brøndby.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tjekkiet – Danmark

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham præsenterer ny træner

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Rasmus Højlund har ikke set det før

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Melder ud om Kasper Hjulmand

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Stor profil glad for Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København afviser konspirationsteori