Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: 6'eren og Discovery+
Hashtag: #bifrfc #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF
Kønt var det godt nok ikke, da Brøndby hentede tredje sejr i træk via en smal 1-0-sejr over Vejle, men det er de nok ligeglad med på Vestegnen. For det er pointene, der tæller lige nu, og her går det altså meget godt for Brøndby, som inden denne runde kan se sig selv på tredjepladsen.
Det kan de særligt takke den nye keeper Patrick Pentz for. Østrigeren, der er lejet i Bayer Leverkusen, blev den helt store helt med sin strafferedning dybt inde i overtiden mod Vejle.
Ellers var det ikke flot. Vejle kunne sagtens have scoret nogle mål, og Brøndby havde svært ved at skabe noget. Derfor var det også sigende, at holdets eneste scoring blev sat ind af Ohi Omoijuanfo, der dermed brød sin måltørke, på straffespark.
Brøndby kunne i kampen se Henrik Heggheim gå ud med en skade, men han er i kamptruppen mod Randers. Til gengæld er Kevin Tshiembe stadig ude med en skade.
Marko Divkovic lader til at have gjort venstre wingback til sin egen, nu BIF har solgt Blas Riveros.
Nyindkøbet Sean Klaiber er ikke med i opgøret.
Randers FC
Forløsningen var total for hårdtprøvede Randers FC, da man fredag aften endelig vandt i Superligaen igen.
1-0 slog man Viborg, og dermed brød man en stime på 11 kampe uden sejr.
Sejren sender nu Randers op på fem point, og der skal selvfølgelig en del flere til, hvis man vil lægge noget afstand til bunden.
Rasmus Bertelsen kunne glæde sig over endelig at holde nullet, og der var en stabilitet i den kamp, som ellers har været fraværende i denne sæson..
Lasso Coulibaly er ny mand i Randers FC. Han er i kamptruppen til opgøret. Rasmus Bertelsen er fortsat uden Frederik Lauenborg og Mikkel Kallesøe.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-1-2): Pentz – Heggheim, Alves, Rasmussen – Mensah, Wass, Greve, Divkovic – Vallys – Omoijuanfo, Kvistgaarden
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Olsen, Dammers, Høegh, Kopplin – Agyiri, Albæk, Björkengren, Nordli – Bundgaard, Egho
Dom:
Det bliver spændende at se, hvad sejren over Viborg har gjort for Randers, som utvivlsomt bør komme ud med en større spilleglæde og tro på tingene end længe. Brøndby er dog oppe på tre sejre i træk, og pilen peger mod, at det også bliver til nummer fire. Brøndby vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
OPTAKT
Manchester City – Brentford
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
HELT VILDT