Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: 6'eren og Discovery+
Hashtag: #bifrfc #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF
Kønt var det godt nok ikke, da Brøndby hentede tredje sejr i træk via en smal 1-0-sejr over Vejle, men det er de nok ligeglad med på Vestegnen. For det er pointene, der tæller lige nu, og her går det altså meget godt for Brøndby, som inden denne runde kan se sig selv på tredjepladsen.
Det kan de særligt takke den nye keeper Patrick Pentz for. Østrigeren, der er lejet i Bayer Leverkusen, blev den helt store helt med sin strafferedning dybt inde i overtiden mod Vejle.
Ellers var det ikke flot. Vejle kunne sagtens have scoret nogle mål, og Brøndby havde svært ved at skabe noget. Derfor var det også sigende, at holdets eneste scoring blev sat ind af Ohi Omoijuanfo, der dermed brød sin måltørke, på straffespark.
Brøndby kunne i kampen se Henrik Heggheim gå ud med en skade, men han er i kamptruppen mod Randers. Til gengæld er Kevin Tshiembe stadig ude med en skade.
Marko Divkovic lader til at have gjort venstre wingback til sin egen, nu BIF har solgt Blas Riveros.
Nyindkøbet Sean Klaiber er ikke med i opgøret.
Randers FC
Forløsningen var total for hårdtprøvede Randers FC, da man fredag aften endelig vandt i Superligaen igen.
1-0 slog man Viborg, og dermed brød man en stime på 11 kampe uden sejr.
Sejren sender nu Randers op på fem point, og der skal selvfølgelig en del flere til, hvis man vil lægge noget afstand til bunden.
Rasmus Bertelsen kunne glæde sig over endelig at holde nullet, og der var en stabilitet i den kamp, som ellers har været fraværende i denne sæson..
Lasso Coulibaly er ny mand i Randers FC. Han er i kamptruppen til opgøret. Rasmus Bertelsen er fortsat uden Frederik Lauenborg og Mikkel Kallesøe.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-1-2): Pentz – Heggheim, Alves, Rasmussen – Mensah, Wass, Greve, Divkovic – Vallys – Omoijuanfo, Kvistgaarden
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Olsen, Dammers, Høegh, Kopplin – Agyiri, Albæk, Björkengren, Nordli – Bundgaard, Egho
Dom:
Det bliver spændende at se, hvad sejren over Viborg har gjort for Randers, som utvivlsomt bør komme ud med en større spilleglæde og tro på tingene end længe. Brøndby er dog oppe på tre sejre i træk, og pilen peger mod, at det også bliver til nummer fire. Brøndby vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER