Optakt: Brøndby IF – Randers FC

Rider Randers videre på den forløsende sejr over Viborg, eller henter Brøndby den fjerde i træk? Tipsbladet zoomer ind på kampen.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: 6'eren og Discovery+
Hashtag: #bifrfc #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF
Kønt var det godt nok ikke, da Brøndby hentede tredje sejr i træk via en smal 1-0-sejr over Vejle, men det er de nok ligeglad med på Vestegnen. For det er pointene, der tæller lige nu, og her går det altså meget godt for Brøndby, som inden denne runde kan se sig selv på tredjepladsen. 

Det kan de særligt takke den nye keeper Patrick Pentz for. Østrigeren, der er lejet i Bayer Leverkusen, blev den helt store helt med sin strafferedning dybt inde i overtiden mod Vejle.

Ellers var det ikke flot. Vejle kunne sagtens have scoret nogle mål, og Brøndby havde svært ved at skabe noget. Derfor var det også sigende, at holdets eneste scoring blev sat ind af Ohi Omoijuanfo, der dermed brød sin måltørke, på straffespark. 

Brøndby kunne i kampen se Henrik Heggheim gå ud med en skade, men han er i kamptruppen mod Randers. Til gengæld er Kevin Tshiembe stadig ude med en skade.

Marko Divkovic lader til at have gjort venstre wingback til sin egen, nu BIF har solgt Blas Riveros.

Nyindkøbet Sean Klaiber er ikke med i opgøret.

Randers FC
Forløsningen var total for hårdtprøvede Randers FC, da man fredag aften endelig vandt i Superligaen igen. 

1-0 slog man Viborg, og dermed brød man en stime på 11 kampe uden sejr. 

Sejren sender nu Randers op på fem point, og der skal selvfølgelig en del flere til, hvis man vil lægge noget afstand til bunden.

Rasmus Bertelsen kunne glæde sig over endelig at holde nullet, og der var en stabilitet i den kamp, som ellers har været fraværende i denne sæson.. 

Lasso Coulibaly er ny mand i Randers FC. Han er i kamptruppen til opgøret. Rasmus Bertelsen er fortsat uden Frederik Lauenborg og Mikkel Kallesøe.

Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-1-2): Pentz – Heggheim, Alves, Rasmussen – Mensah, Wass, Greve, Divkovic – Vallys – Omoijuanfo, Kvistgaarden

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Olsen, Dammers, Høegh, Kopplin – Agyiri, Albæk, Björkengren, Nordli – Bundgaard, Egho

Dom:
Det bliver spændende at se, hvad sejren over Viborg har gjort for Randers, som utvivlsomt bør komme ud med en større spilleglæde og tro på tingene end længe. Brøndby er dog oppe på tre sejre i træk, og pilen peger mod, at det også bliver til nummer fire. Brøndby vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Det kommer til at trække ud

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

To danskere færdige i norsk klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Store navne kan forlade Brøndby IF

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Vild Diant Ramaj-historie

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Intet aftryk!

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Dansker trukket ind i skandalesag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

‘Han skal ingen steder’

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld